ACTUALITATE
Cactușii au invadat o regiune din Alpii Elveției

Locuitorii din cantonul elvețian Valais sunt obișnuiți să-și vadă versanții acoperiți de zăpadă, pe timpul iernii, și de renumitele flori-de-colț, în perioada verii. Numai că, mai nou, cactușii câștigă aici teren, pe fondul schimbărilor climatice.
„Iubitoare de climă uscată și caldă, această plantă invazivă și neautohtonă nu este binevenită”, au declarat reprezentanții municipalității Fully, din valea Ronului, într-un comunicat de presă, citat de The Guardian.
De altfel, la finalul anul 2022, aceștia au anunțat că încep o campanie de…
Citește mai mult pe Spotmedia.ro
ACTUALITATE
Descoperire șocantă făcută de polițiști: Femeie găsită abia după intervenție, ascunsă de natură zeci de metri de locul accidentului de la Flămânzi

Citește mai mult pe Botosani24.ro
ACTUALITATE
VIDEO: Parohia Vorona Centru și-a sărbătorit cu emoție și recunoștință ocrotitorii cerești, Sfinții Împărați Constantin și Elena

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro