Connect with us

EVENIMENT

Cadavrul unui cioban dispărut de aproape două săptămâni, descoperit într-o pădure din Bistrița-Năsăud. Ar fi fost atacat de urs

Publicat

politia nu treceti

Cadavrul unui cioban de 47 ani din comuna bistriţeană Telciu, care dispăruse de acasă de aproape două săptămâni, a fost găsit duminică într-o pădure din zona Romuli – Fiad, de la poalele Munţilor Rodnei, fără o parte din cap, potrivit datelor comunicate de către purtătorul de cuvânt al Serviciului de Ambulanţă Judeţean (SAJ) Bistriţa-Năsăud, Ciprian Păcurar.

Din primele cercetări la faţa locului, se pare că bărbatul a murit după ce a fost atacat de un animal sălbatic, cel mai probabil un urs.

Cadavrul a fost găsit în cursul după-amiezii de duminică de câţiva ciobani, care au alertat autorităţile.

Echipajul Ambulanţei ce s-a deplasat la locul intervenţiei, într-o zonă greu accesibilă, a avut nevoie de sprijinul serviciului voluntar pentru situaţii de urgenţă.

Reprezentantul SAJ a informat, duminică seara, că la locul solicitării a fost găsit un bărbat de 47 ani, cu leziuni incompatibile cu viaţa, căruia îi lipsea o parte din cap, astfel că a fost declarat decesul.

Victima ar fi fost recunoscută de fiul acesteia, pe baza îmbrăcămintei.

Potrivit Inspectoratului de Poliţie Judeţean, bărbatul decedat ar fi plecat de acasă în data de 21 mai, iar trei zile mai târziu familia a anunţat poliţia despre dispariţia acestuia, fiind dispusă căutarea la nivel naţional.

În urma necropsiei, poliţiştii vor stabili exact condiţiile în care a survenit decesul ciobanului. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Congres Național AUR la Alba Iulia. George Simion, singurul candidat la președinția partidului

Publicat

congres național aur la alba iulia. george simion, singurul candidat

Congresul Naţional al AUR desfăşuroară, duminică, la Alba Iulia. George Simion este singurul candidat pentru un nou mandat la şefia formaţiunii.

Evenimentul începe la ora 16:00 la Pavilion Mercur. Presa nu va avea acces în sală, dar la ora 19:00, George Simion va face declarații.

În urma procesului intern de vot desfăşurat în perioada 24 – 27 noiembrie, Petrişor Peiu a fost ales preşedinte al Consiliului Naţional de Conducere (CNC) al AUR, prin intermediul platformei…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Arborarea Drapelului Național al României pe esplanada Catedralei Încoronării din Alba Iulia

Publicat

video: arborarea drapelului național al româniei pe esplanada catedralei Încoronării

Arborarea Drapelului Național al României a avut loc duminică pe esplanada Catedralei Încoronării din Alba Iulia. 

YouTube videoYouTube video

Momentul, organizat anual în Piața Tricolorului, a devenit deja o tradiție în programul evenimentelor dedicate Zilei Naționale – 1 Decembrie la Alba Iulia.

Este un ceremonial solemn, la care participă autorități locale și invitați prezenți în oraș cu prilejul acestei sărbători.

Înainte de…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

O nouă materie ar putea fi introdusă în școli: Educație emoțională și nonviolență. Ce vor învăța elevii și cine predă disciplina

Publicat

elevi scoala ghiozdane unpmash.jpg






O nouă disciplină ar putea intra oficial în școlile din România începând cu anul școlar 2026–2027. „Educație emoțională și nonviolență” este propunerea legislativă aflată în dezbatere publică la Camera Deputaților, care își propune să-i ajute pe elevi să-și gestioneze emoțiile, să prevină comportamentele agresive și să rezolve conflictele pe cale pașnică.

Potrivit Agerpres, proiectului de…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Florin Roman, critici la adresa prefectului PNL de Alba, pentru modificări care ”mistifică istoria” la depunerea de coroane

Publicat

florin roman, critici la adresa prefectului pnl de alba, pentru

Deputatul PNL de Alba, Florin Roman, lansează critici dure la adresa prefectului Nicolae Albu și a Garnizoanei Alba, după ce personalitățile istorice ale Marii Uniri cum sunt Maniu, Brătianu și Flueraș, au fost trecute la finalul ceremoniei oficiale de depunere de coroane, contrar tradiției din ultimii 30 de ani.

Roman susține că este „pentru prima dată după 1989” când ordinea protocolară este modificată în acest mod.

Într-o postare publică, deputatul acuză o…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe