EVENIMENT
Călin Georgescu își va depune vineri candidatura. Controversele care îi marchează intrarea în cursa prezidențială
Călin Georgescu a anunțat că își depune vineri, oficial, candidatura pentru alegerile prezidențiale. Acesta ar urma să candideze independent, cu susținerea AUR și POT.
Dosarul de candidatură va urma procedura de validare, unde BEC sau Curtea Constituțională o pot admite sau o pot respinge.
„La ora 16:00, o să-mi depun oficial candidatura pentru noile alegeri. Cu toate că nu renunț la reluarea turului 2.
Am auzit că vor să blocheze. Să mă invalideze, cum doriți s-o...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cetatea din Alba Iulia și unele obiective din oraș, subiect de fake news generat cu ajutorul AI. Mulți locuitori dau ”like”
O fotografie falsă cu Alba Iulia, generată cu ajutorul Inteligenței Artificiale și însoțită de un text care amestecă adevăr istoric și informație imaginară a fost postată pe contul de Facebook ”Tăranul vesel”, un cont care răspândește intens postări realizate cu AI.
Postarea a fost apreciată și repostată inclusiv de locuitori ai orașului, deși pentru orice albaiulian ar trebui să fie evident că Cetatea Alba Carolina nu este înconjurată de șanțuri cu apă...
Citește mai mult pe Alba24.ro
Judecătorii Curții Constituționale a României au suspendat temporar dezbaterea asupra legii care modifică regimul pensiilor speciale ale magistraților, urmând să reia deliberările și să pronunțe o decizie luni. Subiectul este unul extrem de sensibil, după ce actul normativ a fost contestat de Înalta Curte de Casație și Justiție, care susține că legea afectează independența justiției.
Înalta Curte de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Decizia CCR legată de pensiile speciale ale magistraților, AMÂNATĂ din nou. Când se va rediscuta
Curtea Constituțională a Românei a discutat, duminică, sesizarea Înaltei Curți de Casație și Justiție în legătură cu noul proiect al Guvernului Bolojan privind reforma pensiilor magistraților. Decizia a fost amânată din nou.
O decizie pe acest subiect ar trebui să fie luată luni, 29 decembrie. Decizia a mai fost amânată și în data de 10 decembrie, când a fost stabilit termenul de astăzi.
Ședința de duminică a început la ora 13:00, dar pe parcurs ar fi rămas fără...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Revelion 2026 la Cluj-Napoca. Concerte live și spectacol de drone în Piața Unirii. Află programul
Cluj-Napoca întâmpină Noul An cu muzică live, efecte vizuale și atmosfera de poveste a Târgului de Crăciun. Primăria și Consiliul local invită clujenii, turiștii și oaspeții orașului să participe la Revelionul 2026, organizat în centrul orașului, cu un program artistic și un show de drone care va marca miezul nopții.
,,Sărbătorile sunt despre a fi împreună, iar cel mai frumos cadou rămâne timpul...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
