Connect with us

ACTUALITATE

Călin Popescu Tăriceanu a rămas fără imunitate. DNA poate începe urmărirea penală

Publicat

tariceanu

După șase luni de amânare și la doar câteva zile după ce PSD-ALDE au pierdut alegerile europarlamentare, senatorii din comisia juridică au aprobat miercuri ridicarea imunității lui Călin Popescu Tăriceanu, în dosarul în care DNA îl acuză de luare de mită pe vremea când era prim-ministru.

Comisia Juridică din Senat a discutat miercuri raportul privind ridicarea imunităţii lui Călin Popescu Tăriceanu. Solicitarea DNA fusese trimisă de mai mult de şase luni. Recomandarea Comisiei Juridice din Senat este ca DNA să înceapă urmărirea penală pe numele lui Călin Popescu Tăriceanu, potrivit senatorului PSD Robert Cazanciuc.

Până acum social-democrații au amânat luarea unei decizii în acest caz.

Senatorii jurişti au amânat de șase ori dezbaterea privind ridicarea imunităţii lui Călin Popescu Tăriceanu. Doar senatorii Opoziţiei au venit la ultima dezbatere, de pe 9 aprilie, unde urma să fie discutată cererea DNA pentru începerea urmării penale în cazul preşedintelui Senatului.

DNA a transmis Senatului, în 7 noiembrie 2018, cererea de avizare a începerii urmăririi penale în cazul lui Tăriceanu, acesta apreciind că este un demers politic şi exprimându-şi convingerea că în dosar e vorba de „multă maculatură”.

Călin Popescu Tăriceanu este acuzat că a primit, în perioada în care era premier, „foloase materiale” de aproape 800.000 de dolari de o firmă austriacă pentru a interveni pentru închierea unor acte adiţionale la un contract derulat de companie. Suma primită de Tăriceanu reprezenta un comision de 10 la sută din valoarea acestor acte adiţionale şi ar fi fost folosită în beneficiul demnitarului, fiind transferată în baza unor contracte fictive încheiate cu mai multe companii offshore

Dosarul lui Călin Popescu Tăriceanu are peste 70 de volume şi cuprinde peste 17.000 de pagini.

sursă: digi24.ro, Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfinții Mucenic Doctori fără de arginți Chir și Ioan

Publicat

calendar ortodox 2026: sfinții mucenic doctori fără de arginți chir

Publicitate

Sfinții Doctori fără de arginți Chir și Ioan, făcători de minuni, au suferit martiriul în timpul împăratului Dioclețian (secolul al IV-lea). Sunt numiți doctori fără de arginți, deoarece îi îngrijeau pe cei bolnavi fără să primească vreo răsplată.

 

SFÂNTUL CHIR s-a născut la Alexandria (Egipt) în secolul al III-lea, într-o familie de creștini. Încă din copilărie părinții săi i-au dat o educație creștină. A studiat și a ajuns...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu la Teioasa, Darabani. Două persoane au primit îngrijiri la fața locului. O familie are nevoie de sprijinul semenilor

Publicat

incendiu la teioasa, darabani. două persoane au primit îngrijiri la

Publicitate

O familie din localitatea Teioasa, orașul Darabani, are nevoie de ajutor după ce casa le-a fost afectată de un incendiu, seara trecută. Nu au fost persoane rănite, însă pagubele sunt însemnate.

La fața locului au ajuns, în cel mai scurt timp, pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Darabani, cu două autospeciale de stingere, precum și o ambulanță aparținând SAJ.

Aceștia au constatat că...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Se întrerupe apa în municipiul Botoșani. Care sunt străzile afectate

Publicat

va fi sistată furnizarea apei potabile în comuna ungureni și

Publicitate

În vederea efectuării lucrărilor de remediere a unei avarii survenite la conducta din oțel, cu diametrul de 100 mm, localizată pe strada Nicolae Grigorescu nr. 6, din municipiul Botoșani, S.C. Nova Apaserv S.A. Botoșani anunță întreruperea furnizării apei potabile, începând cu data de 30 ianuarie 2026, ora 2200, până la data de 31 ianuarie 2026, ora 1600.

Vor fi afectați de lipsa furnizării apei potabile consumatorii ce locuiesc în imobilele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Activitate de educație pentru promovarea integrității cu ocazia celebrării Zilelor Liceului de Artă ,,Ștefan Luchian”

Publicat

activitate de educație pentru promovarea integrității cu ocazia celebrării zilelor

Publicitate

Miercuri, premergător celebrării a 158 ani de la nașterea pictorului supranumit poetul plastic al florilor, precum și sărbătoririi Zilelor Liceului de Artă ,,Ștefan Luchian” Botoșani- 69 de ani de la înființare, ofițerii de poliție ai Direcției Generale Anticorupție – Serviciul Județean Anticorupție Botoșani au desfășurat o activitate de educație pentru promovarea integrității.

În calendarul activităților planificate și desfășurate,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe