Connect with us

ACTUALITATE

Campania de vaccinare a redus numărul spitalizărilor şi al deceselor în Marea Britanie (date preliminare)

Publicat

westminster palace

Campania de vaccinare împotriva COVID-19 în Marea Britanie, unde peste 15 milioane de persoane au primit deja prima doză, începe să reducă numărul spitalizărilor, al deceselor şi al răspândirii coronavirusului, potrivit ziarului The Times citat de EFE.

Comparând cazurile în rândul persoanelor în vârstă, care au primit vaccinul faţă de cei care nu au fost vaccinaţi, datele preliminare arată că planul de imunizare reduce numărul spitalizărilor şi al deceselor, precizează cotidianul britanic.

Un alt studiu realizat în rândul lucrătorilor sanitari vaccinaţi a arătat nivele scăzute de infectare, ceea ce demonstrează că vaccinul reduce numărul cazurilor.

Potrivit The Times, este însă vorba de date preliminare bazate în principal pe vaccinul produs de Pfizer.

Un alt vaccin administrat în Marea Britanie este cel dezvoltat de AstraZeneca.

Premierul britanic, Boris Johnson, a admis luni că există semnale interesante că vaccinurile funcţionează, dar a precizat că trebuie acţionat cu „precauţie” şi în mod „ireversibil” la momentul flexibilizării actualelor restricţii pentru a frâna răspândirea virusului.

Planul britanic de imunizare, care a început la 8 decembrie, a intrat luni într-o nouă etapă prin vaccinarea persoanelor de peste 65 de ani, după cele patru categorii cele mai vulnerabile au primit deja prima doză.

Autorităţile sanitare speră ca toate persoanele peste 50 de ani să primească prima doză de vaccin, până la sfârşitul lunii aprilie.

Numărul contagierilor zilnice a scăzut cu 29% în ultimele şapte zile în Marea Britanie, care luni a raportat 9.765 noi cazuri, o scădere faţă de cele 10.972 înregistrate duminică. Luni au fost raportate 230 de decese, faţă de 258 înregistrate duminică şi 333 săptămâna trecută.Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Economia României a scăzut cu 0,2% în trimestrul al treilea

Publicat

economia româniei a scăzut cu 0,2% în trimestrul al treilea

Publicitate

Produsul intern brut a scăzut cu 0,2% în termeni reali în trimestrul III al acestui an, comparativ cu trimestrul precedent, după un avans de 1% în T2 față de T1, potrivit estimărilor semnal publicate vineri de Institutul Național de Statistică (INS), scrie alba24.ro.

Față de același trimestru din anul 2024, Produsul intern brut a înregistrat o creștere de 1,6%, pe seria brută, și de 1,4% pe seria ajustată sezonier, potrivit Agerpres.

În…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Procesiune în Protopopiatul Dorohoi cu racla cu sfinte moaște de la Catedrala Mitropolitană din Iași 

Publicat

procesiune în protopopiatul dorohoi cu racla cu sfinte moaște de la

Publicitate

La începutul Postului Nașterii Domnului, timp de o săptămână, Protopopiatul Dorohoi va fi gazda unei importante manifestări misionar-duhovnicești: Procesiunea cu racla Catedralei Mitropolitane din Iași, raclă ce adăpostește părticele din moaștele mai multor sfinți precum și o parte din Brâul Maicii Domnului.

Evenimentul se va desfășura în perioada 16 – 23 noiembrie 2025, cu binecuvântarea IPS Teofan, Mitropolitul Moldovei și Bucovinei, și…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Școala Gimnazială ,,Ștefan cel Mare” nr.14 Botoșani a primit vizita jandarmilor botoșăneni

Publicat

Școala gimnazială ,,Ștefan cel mare” nr.14 botoșani a primit vizita

Publicitate

Elevii și cadrele didactice au apreciat prezența și discuțiile purtate, aspect reliefat de mesajul postat de instituția de învățământ pe o rețea de socializare:

,,Astăzi, 13 noiembrie 2025, elevii au avut parte de o activitate preventiv- educativă din cadrul programului „Școala ta în siguranță” alături de reprezentanții Jandarmeriei Botoșani.
Cu această ocazie au fost prezentate aspecte privind prevenirea faptelor antisociale, moduri de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Un camion încărcat cu peste 25 de tone de semințe de floarea soarelui s-a răsturnat pe drumul care leagă Botoșani de Săveni

Publicat

foto: un camion încărcat cu peste 25 de tone de

Publicitate

În urmă cu puțin timp, pompierii din cadrul Detașamentului Botoșani au fost solicitați să intervină la un accident rutier produs pe DN 24, pe ruta Botoșani – Săveni, unde un camion încărcat cu aproximativ 25 de tone de semințe de floarea-soarelui s-a răsturnat în afara părții carosabile.

 

La sosirea forțelor de intervenție, s-a constatat că nu erau persoane încarcerate sau rănite. Pompierii au acționat pentru eliminarea riscului de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe