Connect with us

ACTUALITATE

Campania de vaccinare anti-COVID/ 69.093 de persoane imunizate în ultimele 24 de ore

Publicat

În ultimele 24 de ore au fost administrate 69.093 de doze de vaccin, dintre care 58.673 Pfizer, 1.334 Moderna, 4.186 AstraZeneca şi 4.900 Johnson&Johnson, potrivit unei informări a Comitetului naţional de coordonare a activităţilor privind vaccinarea împotriva COVID-19 (CNCAV).

CNCAV arată că în ultimele 24 de ore, 19.610 de persoane au fost vaccinate cu prima doză şi 49.483 de persoane cu cea de-a doua.

Din 27 decembrie 2020 au fost administrate 7.809.390 de doze unui număr de 4.299.481 de persoane, dintre care 789.572 au primit o doză şi 3.509.909 şi pe cea de-a doua.

În ultimele 24 de ore, au fost înregistrate 26 de reacţii adverse - 0 de tip local şi 26 de tip general.

De la debutul campaniei de vaccinare s-au înregistrat 16.050 de reacţii adverse la vaccinurile anti-COVID - 1.721 de tip local şi 14.329 de tip general.

Conform CNCAV, 144 reacţii adverse sunt în curs de investigare.

Datele au fost puse la dispoziţie de Institutul Naţional de Sănătate Publică prin aplicaţia Registrul Electronic Naţional al Vaccinărilor. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Bucuria Nașterii Domnului a fost și în Biserica „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani. Rareș Prisacariu, colind impresionant

Publicat

foto&video: bucuria nașterii domnului a fost și în biserica „sfântul

Publicitate

Credincioșii Parohiei „Sfântul Gheorghe” din municipiul Botoșani s-au unit în duh de rugăciune în prima zi de Crăciun, pentru a cinsti Nașterea Mântuitorului Iisus Hristos. Lăcașul de cult a fost împodobit nu doar prin straie și colinde, ci mai ales prin prezența numeroasă a celor veniți să trăiască bucuria sărbătorii „acasă”, în Biserică.

Sfânta Liturghie a fost oficiată în sobor de preotul paroh Dumitru Mateciuc, alături de...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Șofer din Stăuceni, prins băut la volan în ziua de Crăciun. Dosar penal deschis de polițiști

Publicat

Șofer din stăuceni, prins băut la volan în ziua de

Publicitate

Un tânăr în vârstă de 33 de ani, din comuna Stăuceni, este cercetat penal după ce a fost depistat de polițiști conducând sub influența alcoolului, în prima zi de Crăciun.

Incidentul a avut loc la data de 25 decembrie 2025, când polițiștii din cadrul Biroului Rutier Botoșani au oprit pentru control un autoturism care se deplasa pe raza comunei Stăuceni.

În urma testării cu aparatul etilotest, rezultatul a indicat o valoare de 0,51 mg/l alcool pur...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Urmările incendiului devastator de la Băiceni: Gospodărie distrusă, mașină făcută scrum și 100 de canari au murit în flăcări

Publicat

urmările incendiului devastator de la băiceni: gospodărie distrusă, mașină făcută

Publicitate

Incendiu devastator din această dimineață de la Curtești a lăsat în urmă pagube însemnate și o adevărată tragedie, în localitatea Băiceni. Flăcările au mistuit acoperișul unei locuințe, bunurile de la mansardă, o sumă de bani, dar și un garaj împreună cu autoturismul aflat în interior.

Potrivit informațiilor preliminare furnizate de ISU Botoșani, incendiul a afectat și parterul casei, unde mai multe bunuri au fost degradate din cauza...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO&VIDEO: Sărbătoarea colindelor și a tradițiilor, la Căminul Cultural din comuna Nicșeni

Publicat

foto&video: sărbătoarea colindelor și a tradițiilor, la căminul cultural din

Publicitate

Căminul Cultural din comuna Nicșeni a fost, zilele acestea, gazda unei serbări deosebite, un eveniment plin de emoție, credință și bucurie, care a adunat laolaltă copii, părinți, bunici și invitați din localitate, dar și câțiva micuți din satul Dorobanți. Evenimentul a demonstrat, încă o dată, că tradițiile și valorile creștine sunt vii și transmise cu drag din generație în generație.

Nu este prima dată când la Nicșeni se organizează...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe