EVENIMENT
Campionatul Mondial de Înot pentru juniori de la Lima: Pe ce loc s-a clasat România în clasamentul pe medalii

România a ocupat locul 4 în clasamentul pe medalii la Campionatul Mondial de Înot pentru juniori de la Lima.
Potrivit Federației Române de Natație și Pentatlon Modern, ediția a opta a Campionatului Mondial de înot pentru juniori de la Lima a fost una de excepție pentru delegația României.
Sportivii români au cucerit opt medalii- 4 de aur, 2 de argint și 2 de bronz- și ocupă, la final, locul 4 în clasamentul general pe medalii.
Iată medaliile obținute de delegația României:
Aur
-România (David Popovici, Alexandru Constantinescu, Ștefan Cozma, Patrick Sebastian Dinu) – ștafetă 4×100 m liber masculin – 3:18.84 min.;
-David Popovici – 200 m liber – 1:46.18 min. (nou record al competiției);
-David Popovici – 100 m liber – 47.13 s;
-Bianca Costea – 50 m liber – 25.35 s.
Argint
-Vlad Stancu – 400 m liber – 3:48.38 min.;
-România (David Popovici, Patrick Sebastian Dinu, Bianca Costea, Rebecca Diaconescu) – 3:30.39 min.
Bronz
-Vlad Stancu – 800 m liber – 7:56.14 min.;
-Vlad Stancu – 1.500 m liber – 15:17.87 min.
Primele trei poziții în clasamentul pe medalii au fost ocupate de Japonia – 19 medalii (7-8-4), Ungaria – 14 medalii (7-7-0) și Polonia – 14 medalii (7-1-6).
(sursa: Mediafax)
sursa foto: Facebook / FRNPM
EVENIMENT
Trei minori, luați la bătaie de suporteri „U” Cluj după derby-ul cu CFR de pe Cluj Arena. Un băiat a ajuns la spital

Trei minori au fost atacați de un grup de persoane, luni seară, după meciul dintre „U” Cluj și CFR Cluj, jucat pe stadionul Cluj Arena. Unul dintre ei a ajuns la spital.
Potrivit IPJ Cluj, luni, în jurul orei 23, trei minori cu vârste între 14 și 17 ani au fost atacați de un grup de persoane, în zona podului Elisabeta din Cluj-Napoca. Cei trei au fost luați la bătaie, una dintre victime ajungând la spital cu răni.
Minor de 14 ani, „băgat în spital” de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Emil Boc, după meciul „U” Cluj – CFR Cluj 1-0: Au fost ani consecutivi în care CFR-ul câștiga toate meciurile, acum s-a inversat

După meciul din play-off-ul Ligii 1 între Universitatea Cluj și CFR Cluj, câștigat de „U” Cluj cu scorul de 1-0, primarul Emil Boc a apreciat atmosfera din tribune și spiritul fair-play dintre echipe.
Derby-ul dintre Universitatea Cluj și CFR Cluj, disputat luni, 31 martie, în play-off-ul Ligii 1, s-a încheiat cu victoria „studenților”, scor 1-0, însă, potrivit primarului Emil Boc, adevăratul câștigător a fost Clujul:
„Show în tribune, spectacol pe teren,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Bătăi între suporterii U și CFR după derby-ul Clujului. Jandarmii au dat amenzi de 2.800 de lei

Jandarmii Clujeni au dat 6 amenzi după derby-ul Clujului între echipele de fotbal U și CFR, în urma conflictelor între suporteri celor două echipe.
Un copil de 14 ani a ajuns la spital luni seara în urma unui conflict care a avut loc lângă stadionul Cluj Arena, iar jandarmii au intervenit pentru a opri o bătaie între suporterii celor două echipe și pe strada Mamaia.
Bătăi între suporterii U și CFR după derby-ul Clujului
După finalul meciului dintre U și CFR…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Consiliul Județean Cluj și stadionul Cluj Arena, iluminate în albastru, de Ziua Internațională a Conștientizării Autismului

Ziua Internațională a Conștientizării Autismului va fi marcată și anul acesta de Consiliul Județean Cluj. Două instituții din Cluj-Napoca vor fi iluminate simbolic în culoarea albastru.
Consiliul Județean Cluj se alătură demersurilor prin care, pe 2 aprilie, este marcată Ziua Internațională a Conștientizării Autismului.
Consiliul Județean Cluj și stadionul Cluj Arena, iluminate în albastru
Pentru a susține această inițiativă, în seara zilei de miercuri,…
Citește mai mult pe Cluj24.ro