Connect with us

ACTUALITATE

Canada: Vaccinare obligatorie pentru parlamentari

Publicat

Parlamentarii canadieni sunt obligaţi să se vaccineze anti-COVID-19 pentru a putea avea acces în Camera Comunelor începând cu sfârşitul lunii noiembrie, a anunţat marţi seara preşedintele forului, Anthony Rota, transmite miercuri AFP.

„Începând de luni, 22 noiembrie 2021, toată lumea trebuie să fie complet vaccinată împotriva COVID-19 pentru a putea intra în incinta Camerei Comunelor”, a anunţat Anthony Rota într-un comunicat.

Această măsură obligatorie se va aplica membrilor Parlamentului şi personalului acestora, dar şi angajaţilor birourilor, jurnaliştilor, contractanţilor şi consultanţilor.

Directiva a fost anunţată la aproximativ o lună după desfăşurarea unei campanii electorale în timpul căreia vaccinarea obligatorie a candidaţilor a fost deseori adusă în discuţie.

În anunţul făcut de Anthony Rota se precizează că persoanele care nu se pot vaccina anti-COVID-19 din motive medicale vor avea alternativa de a prezenta un rezultat negativ recent la un test antigenic rapid.

Parlamentul canadian rămâne închis pentru vizitatori, iar obligaţia de a purta mască a fost prelungită până în ianuarie 2022. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO Ilie Bolojan – desemnat premier

Publicat

video ilie bolojan – desemnat premier

Publicitate

Președintele Nicușor Dan l-a desemnat, vineri, pe liderul interimar al PNL, Ilie Bolojan, pentru funcția de prim-ministru.

 

Șeful statului a avut, joi, consultări cu partidele și formațiunile politice reprezentate în Parlament pentru desemnarea candidatului la funcția de prim-ministru.

‘Îl desemnez pe domnul Ilie Bolojan ca prim-ministru. Vreau să mulțumesc partidelor care vor forma majoritatea parlamentară pentru aceste săptămâni de discuții….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Lângă noi: Universitatea „Alexandru Ioan Cuza” din Iași oferă 13.666 de locuri la admiterea de vară, cu peste 600 mai multe față de 2024

Publicat

lângă noi: universitatea „alexandru ioan cuza” din iași oferă 13.666

Publicitate

Universitatea ‘Alexandru Ioan Cuza’ din Iași (UAIC) scoate la concurs 13.666 de locuri pentru admiterea din luna iulie a acestui an, cu 656 mai multe decât anul trecut, dintre care 8.355 de locuri la studii universitare de licență, cu 193 mai multe decât anul trecut, 5.053 de locuri la studii universitare de masterat, cu 488 mai multe decât anul trecut și 258 de locuri la studii universitare de doctorat.

Potrivit unui comunicat de presă al instituției,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Acțiune de amploare a polițiștilor din Dorohoi

Publicat

foto: acțiune de amploare a polițiștilor din dorohoi

Publicitate

Vineri, polițiștii din cadrul Poliției Municipiului Dorohoi, împreună cu cei ai Serviciului Rutier, Serviciului de Investigare a Criminalității Economice, Serviciului pentru Acțiuni Speciale și polițiști din cadrul altor subunități de poliție au organizat o acțiune cu efective mărite pentru prevenirea și combaterea oricăror fapte de natură antisocială, menținerea unui climat de ordine și siguranță publică și prevenirea accidentelor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Tânără 34 de ani, din comuna Mihai Eminescu, plasată sub control judiciar pentru delapidare. Prejudiciul cauzat de aceasta

Publicat

tânără 34 de ani, din comuna mihai eminescu, plasată sub

Publicitate

Joi, în urma documentării activității infracționale într-un caz de delapidare, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigare a Criminalității Economice au propus instanței de judecată plasarea sub control judiciar a unei tinere, de 34 de ani, din comuna Mihai Eminescu, bănuită de comiterea faptei. Ulterior, măsura controlului judiciar a fost dispusă pentru o perioadă de 60 de zile.

 

Din cercetări, a reieșit faptul că, în perioada…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe