Connect with us

EVENIMENT

Când ar putea fi aprobate criteriile de eligibilitate pentru finanţarea prin PNRR a proiectelor de noi spitale

Publicat

rafila ministrul sanatatii
Arhivă foto

Săptămâna viitoare ar putea fi aprobate criteriile de eligibilitate pentru proiectele ce vizează construcţia de spitale cu finanţare prin PNRR, a anunţat vineri, într-o conferinţă de presă la Braşov, ministrul Sănătăţii, Alexandru Rafila.

Acesta a precizat că în cadrul vizitei la Braşov a avut întâlniri cu conducerile Spitalului Judeţean, respectiv Spitalului municipal din Săcele, precum şi cu reprezentanţi ai Consiliului Judeţean şi Primăriei municipiului Braşov, una dintre temele abordate cu cei din urmă fiind proiectul viitorului spital de boli infecţioase şi pneumoftiziologie, pentru care autorităţile locale braşovene speră să obţină finanţare prin PNRR şi care se află pe "lista scurtă"de proiecte preselectate de fostul guvern.

Rafila a explicat că, pe baza criteriilor ce vor fi stabilite, probabil săptămâna viitoare, dintre cele 49 de proiecte de pe această listă scurtă vor fi selectate, până la sfârşitul anului, un minimum de 25 de obiective.

„Proiectul, cu siguranţă va fi evaluat, sperăm să fie depus cât mai repede, după ce Guvernul va aproba criteriile de eligibilitate pe care baza cărora se va face alegerea celor 25 din 49, probabil că în cursul săptămânii viitoare va face acest lucru, astfel încât toţi cei 49, care sunt pe lista preselectată de guvernul precedent să poată să-şi depună aplicaţia şi să intre la evaluare, iar până la sfârşitul anului, să avem o listă aprobată de guvern şi să putem trece la încheierea contractelor de asistenţă financiară prin PNRR", a afirmat Rafila.

Potrivit ministrului, termenul până la care trebuie construite viitoarele spitale este 30 iunie 2026.

Când ar putea fi aprobate criteriile de eligibilitate pentru finanţarea prin PNRR a proiectelor de noi spitale. Ce a spus Rafila despre proiectul din Brașov

În ceea ce priveşte proiectul Braşovului, Rafila a apreciat că ar avea şanse să fie aprobat spre finanţare deoarece patologia ce va fi tratată aici este prioritară.

„Nu am de unde să ştiu care dintre spitale (proiecte - n.r.) vor fi alese, dar opinia mea este că, pentru Braşov, având în vedere patologia pe care o presupun aceste unităţi - boli infecţioase, pneumologie şi tratamentul persoanelor infectate cu bacilul tuberculos - este prioritară şi am văzut şi în pandemie că este nevoie de astfel de unităţi care să permită tratarea pacienţilor cu boli respiratorii şi, încă un lucru important, să permită reabilitarea, (...) pentru că patologia respiratorie este una care necesită reabilitare şi recuperare. Inclusiv pentru Săcele (la spital - n.r.) am discutat să amenajăm acolo o zonă de paliaţie şi de recuperare", a spus ministrul Sănătăţii.

De asemenea, el a menţionat că, în urma discuţiilor cu reprezentanţii autorităţilor locale braşovene, a înţeles necesitatea extinderii imobilului în care funcţionează Spitalul de Neuropsihiatrie şi va face "demersurile legale necesare" în acest sens. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

FOTO. Metodă de dat jos kilogramele după Crăciun. Emil Boc și Radu Rațiu merg pe jos de acasă la serviciu. Câți pași fac pe zi

Publicat

whatsapp image 2025 12 30 at 12.30.28.jpeg






Doi demnitari clujeni au adoptat un mod de viață sănătos care îi ajută să dea jos kilogramele acumulate de Crăciun sau de Revelion. Cei doi, primarul Emil Boc și vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Radu Rațiu, merg pe jos de acasă la serviciu și fac peste 16.000 de pași pe zi.

Vicepreședintele Consiliului Județean Cluj, Radu Rațiu, merge pe jos la serviciu din cartierul Mănăștur până pe Calea...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Program de Revelion 2026 la TV: Ce vedete fac show la PRO TV, Antena 1 și TVR, la trecerea dintre ani

Publicat

program de revelion 2026 la tv: ce vedete fac show

Program de Revelion 2026 la TV: Ce vedete fac show la PRO TV, Antena 1 și TVR, la trecerea dintre ani

Program de Revelion 2026 la TV. Cele mai importante posturi TV din România, Pro TV, Antena 1 și TVR  au pregătit un program special pentru trecerea dintre ani.  Pentru cei care fac Revelionul în sufragerie, alături de prieteni și familie, posturile TV au pregătit ore întregi de distracție cu cei mai în vogă artiști ai […]

Citește Program de Revelion 2026 la TV: Ce vedete fac show...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Gabriel Pleșa: Alba Iulia Transport Local SRL, societatea de transport public a Primăriei este activă la Registrul Comerțului

Publicat

gabriel pleșa: alba iulia transport local srl, societatea de transport

Societatea ”Alba Iulia Transport Local SRL”, societatea prin care Primăria Alba Iulia vrea să internalizeze serviciul de transport public este activă la Registrul Comerțului.

Primarul Gabriel Pleșa a declarat că ”este un moment care îmi aduce bucurie sinceră, pentru că marchează un pas esențial în direcția pe care ne-o dorim de mult: internalizarea transportului public de călători în municipiul Alba Iulia”.

societatea de transport public

Administratorii societății...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Câți câini cu stăpâni au fost sterilizați gratuit în Alba Iulia, în 2025. Campanie susținută de ONG-ul ”Prietenii lui Azor”

Publicat

de ce trebuie să țină cont persoanele care vor să

Peste 170 de câini cu stăpân au fost sterilizați pe raza municipiului Alba Iulia, în anul 2025. Este vorba despre o campanie care a fost promovată de Asociația ”Prietenii lui Azor” alături de Primăria Municipiului Alba Iulia. 

Campania se desfășoară de șase ani, iar anul acesta au fost sterilizați un număr total de 171 de câini cu stăpân. A fost vorba despre o campanie gratuită. 

Aceste campanii le considerăm necesare întrucât înseamnă mai puțini câini...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe