EVENIMENT
Cântăreaţa Pink, care a fost contaminată cu SARS-CoV-2, donează un milion de dolari pentru teste

Cântăreaţa americană Pink, în vârstă de 40 de ani, mamă a doi copii, a anunţat vineri seara pe Instagram că a fost contaminată cu noul coronavirus, potrivit dpa.
Cu două săptămâni în urmă, ea şi fiul ei de trei ani, Jameson, prezentaseră simptome de COVID-19, a scris ea. Medicul ei le-a făcut rapid un test care s-a dovedit pozitiv pentru ea. Întreaga familie s-a autoizolat de două săptămâni şi toată lumea este acum bine după ce a fost testată negativ, a spus Pink.
Cântăreaţa a criticat dur Washingtonul pentru că nu a furnizat teste rapid şi eficient.
„Este o parodie absolută şi un eşec al guvernului nostru de a face testarea cât mai accesibilă”, a spus starul american.
Ea a mai spus că doreşte să doneze 1 milion de dolari, în părţi egale, clinicii din Philadelphia în care mama ei a lucrat 18 ani, şi unui fond de asigurări de sănătate din Los Angeles.
Pink le-a mulţumit „eroilor” din sectorul sănătăţii şi şi-a îndemnat fanii: „Vă rog, staţi în casă. Vă rog! Staţi. Acasă!”.
Pink locuieşte în Los Angeles împreună cu soţul ei şi cei doi copii. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Ce a făcut înainte de a muri libercugetătorul Ion Iliescu. Dezvăluirea mitropolitului Clujului, IPS Andrei

Fostul președinte al României, Ion Iliescu, s-a spovedit înainte de a trece la cele veșnice deși era libercugetător. Acesta a murit în 4 august la vârsta de 95 de ani.
Mitropolitul Clujului, IPS Andrei Andreicuț, a declarat în podcastul ”Contraste” de pe Cluj24: ”Libercugetării nu își pun problema religioasă, dar acum, după câte am auzit eu, înainte de a muri, s-a spovedit (Ion Iliescu – n.a.). Păi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Incident pe Calea Moților. Un șofer a rupt un semafor și a plecat de la locul incidentului

Un incident rutier a avut loc luni pe Calea Moților, unde un șofer a rupt un semafor și a părăsit locul faptei fără să acorde atenție situației.
Potrivit unui cititor revoltat care a semnalat cazul redacției Cluj24, evenimentul s-a petrecut în zona numărul 151, unde șoferul a lovit un semafor, provocându-i îndoirea.
Martorul a mai precizat că în apropiere există numeroase camere de supraveghere amplasate…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. Toți ochii pe Casa Albă. Întâlnire Trump – Zelensky în Biroul Oval. Președintele Ucrainei, susținut de lideri europeni

Președintele Ucrainei, Volodimir Zelensky, a fost primit, luni, la Casa Albă, de președintele SUA, Donald Trump, întâlnirea având loc în Biroul Oval, scopul fiind găsirea unor soluții de pace, astfel încât să se pună capăt războiului din Ucraina declanșat de Rusia în urnă cu 3 ani.
Președinții SUA și ai Ucrainei au răspuns întrebărilor jurnaliștilor. La început, Volodimir Zelenski le-a mulțumit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO. ”O comunitate vie are întotdeauna viitor”. Mesajul președintelui Ungariei, Tamás Sulyok, la gala Zilelor Maghiare din Cluj

Deschiderea oficială a ZilelorCulturale Maghiare a avut loc luni, de la ora 19.00, la Opera Maghiară din Cluj-Napoca. În fața publicului, președintele Ungariei, Sulyok Tamas, a transmis un discurs puternic despre identitatea, tradițiile și viitorul comunității maghiare, subliniind că cultura maghiară este de neșters din trecutul orașului, și, cu siguranță, va aparține și viitorului acestuia.
„Nu trebuie…
Citește mai mult pe Cluj24.ro