Connect with us

EVENIMENT

Captură de ţigări de contrabandă în valoare de peste 140.000 de lei, găsite într-o mașină abandonată, în Botoșani

Publicat

contrabanda
arhiva foto

Poliţiştii din Botoşani au făcut, în noaptea de miercuri spre joi, o captură de ţigări de contrabandă în valoare de peste 140.000 de lei, a declarat, joi, purtătorul de cuvânt al Inspectoratului de Poliţie Judeţean (IPJ) de Poliţie, Maria Carp.

Potrivit sursei citate, ţigările erau transportate cu un autoturism care se deplasa pe drumul naţional DN 29 şi al cărui şofer a refuzat să oprească la semnalele poliţiştilor Serviciului de Investigare a Criminalităţii Economice, care desfăşurau o misiune în colaborare cu poliţiştii din cadrul Sectorului Poliţiei de Frontieră Stânca.

Maşina a fost urmărită în trafic, iar ulterior a fost găsită abandonată pe raza comunei Unţeni.

"Întrucât conducătorul auto nu s-a conformat semnalelor de oprire efectuate de poliţişti, s-a procedat la urmărirea în trafic a vehiculului respectiv. Conducătorul auto şi-a continuat deplasarea pe un teren agricol de pe raza comunei Unţeni, unde a abandonat autoturismul, cu cheile în contact. Cu ocazia controlului vehiculului, în interiorul acestuia au fost identificate 13.000 de pachete de ţigarete, de diferite mărci, de provenienţă duty free, în valoare de aproximativ 143.000 de lei, acestea fiind indisponibilizate în vederea confiscării speciale, conform procedurilor în vigoare", a afirmat Carp.

Poliţiştii au dispus confiscarea autoturismului respectiv, valoarea acestuia fiind estimată la suma de 23.000 de lei.

"În cauză se continuă cercetările sub coordonarea procurorului de caz, sub aspectul comiterii infracţiunii de colectarea, deţinerea, producerea, transportul, preluarea, depozitarea, predarea, desfacerea şi vânzarea bunurilor sau a mărfurilor care trebuie plasate sub un regim vamal cunoscând că acestea provin din contrabandă sau sunt destinate săvârşirii acesteia, pentru identificarea conducătorului auto şi tragerea acestuia la răspundere penală", a precizat purtătorul de cuvânt al IPJ Botoşani. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Restricții de acces în Spitalul Municipal Dej. A crescut numărul cazurilor de gripă și viroze respiratorii

Publicat

spital dej 2.jpg






Spitalul Municipal Dej a anunțat, vineri, restricționarea accesului vizitatorilor în secțiile/compartimentele cu paturi ca urmare a cresterii numărului de cazuri de viroze respiratorii si de gripă, depistate atât la nivel national cât şi în judetul Cluj.

Astfel, programul de vizită este următorul:

– pentru ATI zilnic in intervalul 12-13,

– pentru restul sectiilor/compartimentelor

– luni -vineri in...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noi măsuri pentru oprirea transporturilor ilegale de lemn. Schimbări la aplicația SUMAL. Anunțul făcut de ministrul Mediului

Publicat

noi măsuri pentru oprirea transporturilor ilegale de lemn. schimbări la

Ministrul Mediului, Diana Buzoianu a anunțat vineri o actualizare importantă a aplicației SUMAL (Sistemul de Urmărire a Materialului Lemnos), menită să oprească metodele de furt de lemn utilizate de ani de zile de către agenții economici de rea-credință.

„Am actualizat aplicația SUMAL (Sistemul de Urmărire a Materialului Lemnos) pentru a opri metode de furt de lemn care erau folosite de ani de zile”, a scris Diana Buzoianu, pe pagina de Facebook.

Cum funcționa schema de...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba caută voluntari. Care sunt condițiile de înscriere

Publicat

expoziție documentară "elena pogan la centenar", la biblioteca județeană alba.

Biblioteca Județeană „Lucian Blaga” Alba caută voluntari. Persoanele interesate pot contribui la organizarea și desfășurarea activității de bibliotecă.

Înscrierea se face în conformitate cu condițiile Legii nr. 78/2014, privind reglementarea activităţii de voluntariat în România.

Condiţii de înscriere

  • vârsta minimă 14 ani
  • program flexibil

Abilităţi şi competenţe necesare

  • abilităţi de comunicare, creativitate şi relaţionare
  • rezistență la efort fizic și...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Femeia din Aiud acuzată că și-a ucis copilul nou născut a vrut să iasă din arest preventiv. Ce au decis magistrații Curții de Apel

Publicat

un bărbat din aiud a ajuns la închisoare. cât va

Anca Maria C., femeia din Aiud acuzată că și-a ucis copilul nou născut, a contestat recent măsura arestării preventive. Mai exact, aceasta a fost arestată preventiv joi, 15 ianuarie 2026, la cererea procurorilor Parchetului de pe lângă Tribunalul Alba. 

Acesta a contestat măsura arestării preventive admise de magistrații Tribunalului. Drept urmare contestația s-a judecat la instanța superioară, Curtea de Apel Alba Iulia, iar în data de 22 ianuarie magistrații au dat o decizie...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe