EVENIMENT
Capturile pescarilor din Delta Dunării au scăzut cu aproximativ 80% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut
Capturile pescarilor din Delta Dunării au scăzut cu aproximativ 80% faţă de aceeaşi perioadă a anului trecut, din cauza scăderii nivelului apei din rezervaţiei, dar autorităţile tulcene susţin că o situaţie a producţiei de peşte afectată de caniculă va putea fi cunoscută luna viitoare.
Preşedintele Federaţiei Organizaţiilor Producătorilor de Peşte din Delta Dunării (FOPPDD), Dan Verbina, a declarat, pentru AGERPRES, că banii obţinuţi din capturile înregistrate de unii pescari nu ajung nici măcar pentru a acoperi cheltuielile cu benzina, aşa încât unii dintre ei renunţă la activitate.
"Prindem 20% din capturile de acum doi ani.
De obicei, pescuiam la vintire şi taliene, scule fixe, de trei ori pe săptămână. Dar sunt pescari care se plâng din cauză că nu scot nici măcar banii de benzină ca să meargă la scule. Mulţi au preferat să le scoată la uscat decât să piardă bani", a menţionat preşedintele FOPPDD.
El a amintit că în alte state europene se discută despre acordarea unor subvenţii pescarilor ale căror capturi au scăzut din cauza secetei.
"La noi, nu ştiu dacă o să existe o măsură de felul acesta, pentru că deocamdată nu este cuantificată pierderea pescarilor în cifre", a mai spus Verbina.
În context, şefa Serviciului administrare patrimoniu din cadrul ARBDD, Camelia Căpriţă, a declarat că raportările pentru luna iunie primite de la pescari şi centralizate de instituţie nu arată o diferenţă foarte mare între capturile înregistrate în primele luni ale anului în comparaţie cu aceeaşi perioadă a anului trecut.
"În septembrie, vom putea spune cu certitudine pentru lunile iulie şi august situaţia capturilor, dar oricum perioadele de vară sunt mai slab productive în fiecare an, pentru că pescarii au ca alternativă turismul şi nici vremea nu este propice.
Peştele este un produs perisabil, iar pescarilor nu le convină să prindă peşte şi să se strice până ajung cu el la cherhanale", a precizat Camelia Căpriţă. Agerpres
O femeie în vârstă din comuna Râșca, județul Cluj, a fost adusă vineri în siguranță acasă de jandarmii clujeni după ce a plecat singură, în plină noapte, și a fost căutată timp de aproximativ o oră și jumătate prin pădure.
Intervenția a fost declanșată în urma unui apel la 112, iar finalul operațiunii a fost unul fericit.
Alertă în toiul nopții
Incidentul a avut loc în noaptea de vineri, 13...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
O grefieră a vrut ca instanța la care lucrează să îi plătească chiria locuinței. Ce a decis Curtea de Apel Alba Iulia
Timp de aproape doi ani, o grefieră s-a judecat cu instanța la care lucrează. Aceasta a dat în judecată instanța de judecată și cerut acordarea unei sume de bani din partea Curții de Apel la care lucrează, deoarece este din alt oraș și nu a primit o locuință de serviciu. Drept urmare a fost nevoită să își închirieze o locuință și a cerut ca instanța de judecată să îi deconteze o sumă de bani pentru plata chiriei.
În data de 6 februarie 2026 magistrații instanței...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
MAI va monitoriza presa și rețelele sociale pentru a combate informațiile false despre buletinul electronic
Ministerul Afacerilor Interne alocă 2,29 milioane de lei pentru servicii de monitorizare a presei și a rețelelor sociale, cu scopul de a urmări modul în care se discută în spațiul public implementarea cărții electronice de identitate.
Practic, acest sistem nu presupune un simplu abonament la o agenție de știri, ci un sistem software și hardware de tip "Media Intelligence", care să îndeplinească mai multe funcții, potrivit economedia.ro.
Printre acestea se numără...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. Ochelari revoluționari cu AI pentru nevăzători, dezvoltați la Cluj. Povestea .lumen, start-up-ul care schimbă vieți
Pornit dintr-o experiență personală și dintr-o idee inspirată de tehnologia mașinilor autonome, start-up-ul românesc .lumen (dotlumen) din Cluj-Napoca dezvoltă ochelari inteligenți care ghidează nevăzătorii prin vibrații pe cap, replicând funcționalitatea unui câine-ghid.

Fondată la Cluj-Napoca de Cornel Amariei, compania a trecut prin sute de...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
