EVENIMENT
FOTO: Carambol cu trei autovehicule implicate în Neamț. Au fost anunțate patru victime
Patru persoane au fost rănite într-un accident în care au fost implicate 3 autovehicule. Evenimentul s-a produs duminică seară pe DN 2, în județul Neamț.
Potrivit IPJ Neamț, 14 august, în jurul orei 22.00, polițiștii Biroului Rutier Roman au fost sesizați cu privire la producerea unui eveniment rutier pe DN2/E85, în localitatea Secuienii Noi.
UPDATE 2: Carambol pe DN 2, în Neamț: Precizările pompierilor
„În jurul orei 22.00, pompierii au fost înștiințați despre producerea unui accident rutier în localitatea Secuienii Noi (la intersecția E85 cu DJ 158), comuna Secuieni.
La locul solicitării s-au deplasat patru echipaje de pompieri cu o autospecială de stingere, o autospecială pentru descarcerare grea și două ambulanțe SMURD din cadrul Detașamentului Roman și două echipaje cu ambulanțe de la SAJ Roman.
În accidentul rutier între un autocamion în care se afla doar conducătorul auto, un autoturism în care se aflau patru persoane și o autocisternă fără încărcătură, în care era doar conducătorul auto.

În urma evenimentului produs o persoană, pasageră în autoturism a rămas încarcerată.
La sosirea forțelor de intervenție trei persoane ce s-au aflat în autoturism erau evacuate.
Pompierii au acționat pentru descarcerarea unei femei de 42 de ani din autoturism. Aceasta a fost preluată și transportată la CPU Roman de un echipaj SMURD.
Alte 3 persoane, un bărbat de 40 de ani și doi minori, au avut nevoie de îngrijiri medicale. Acestea au fost preluate și transportate la CPU Roman de echipajele SAJ și SMURD.
Militarii au acționat și pentru asigurarea măsurilor de prevenire și stingere a incendiilor.”
UPDATE: Carambol pe DN 2, în Neamț: Cum s-a produs evenimentul
„Din primele cercetări efectuate de polițiști a reieșit că, în timp ce un bărbat, de 38 de ani, din Roman, conducea un autocamion pe Drumul Național 2, în localitatea Secuienii Noi, ar fi efectuat viraj la stânga, pentru a pătrunde în incinta unei stații de alimentare cu carburanți, moment în care a intrat în coliziune cu un autoturism ce circula din sens opus, condus de un bărbat de 40 de ani, cetățean italian.
În urma impactului autoturismul a fost proiectat într-o autocisternă, condusă de un bărbat de 42 de ani, din Botoșani.
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea conducătorului auto de 40 de ani și altor 3 pasageri, doi majori și un minor, din același autoturism.
În cauză, polițiștii continuă cercetările sub aspectul săvârșirii infracțiunii de vătămare corporală din culpă, în vederea stabilirii cauzelor și condițiilor în care a avut loc evenimentul rutier.”

Din primele date, în evenimentul rutier au fost implicate 3 autovehicule ( un autocamion cu semiremorcă , o autocisternă și un autoturism).
În urma evenimentului rutier, a rezultat rănirea a 4 persoane.
Circulația este dirijată de polițiști.
EVENIMENT
OVO, spectacolul-fenomen de acrobație al Cirque du Soleil vine la Cluj în 2026. Află prețul biletelor și programul
Celebrul spectacol „OVO” („ou” în portugheză), creat de Cirque du Soleil și urmărit de peste 7 milioane de spectatori la nivel mondial, vine în Cluj-Napoca într-o versiune complet reimaginată. Producția spectaculară va fi prezentată la BT Arena, în perioada 23–26 aprilie 2026, în cadrul a cinci reprezentații dedicate publicului de toate vârstele.
Cirque du Soleil aduce la Cluj o nouă iterație a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
De Ziua Națională a României, luni, 1 Decembrie, simbolurile identității naționale vor fi puse din nou în valoare. Imnul național „Deșteaptă-te, române!” va răsuna din turnul Primăriei la patru ore-cheie ale zilei: 9:00, 12:00, 15:00 și 18:00, marcând solemn cea mai importantă sărbătoare națională a românilor.
Difuzarea imnului național din turnul Primăriei reprezintă un gest de respect față de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Tânăr de 24 de ani, arestat după ce a furat peste 2000 de lei din două biserici din Cluj
Un tânăr în vârstă de 24 de ani, din județul Alba, a fost arestat preventiv duminică pentru 30 de zile, fiind acuzat că a pătruns ilegal în două biserici din comuna Tritenii de Jos, județul Cluj, de unde ar fi furat, în total, 2.200 de lei.
Potrivit IPJ Cluj, la data de 29 noiembrie, polițiștii din cadrul Secției 4 Poliție Rurală Câmpia Turzii au dispus reținerea, pentru 24 de ore, a tânărului, bănuit…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
Guvernul își va angaja răspunderea pe proiectul privind pensiile magistraților în ședința comună de plen a Camerei Deputaților și Senatului, care va avea loc marți după-amiază.
Birourile permanente reunite ale Parlamentului au decis vineri ca ședința comună de plen consacrată angajării răspunderii Guvernului asupra proiectului de lege pentru modificarea și completarea unor acte normative din domeniul pensiilor de serviciu să aibă loc marți, 2 decembrie, după ședința…
Citește mai mult pe Alba24.ro




