EVENIMENT
Casă distrusă de flăcări în Botoșani. Un adult şi cinci copii, transportaţi la spital

Un adult şi cinci copii au fost transportaţi, joi, la Spitalul Municipal din Dorohoi, după ce locuinţa acestora a fost afectată de un incendiu, a anunţat purtătorul de cuvânt al Inspectoratului pentru Situaţii de Urgenţă (ISU), Dorina Lupu.
Potrivit sursei citate, bărbatul de 35 de ani şi cei cinci minori, cu vârste cuprinse între trei şi nouă ani, se aflau într-o casă de pe strada Constructorului din municipiul Dorohoi, care a fost cuprinsă de flăcări.
Oficialul ISU susţine că bărbatul ajuns la spital s-a intoxicat cu monoxid de carbon, existând aceeaşi suspiciune şi în cazul copiilor.
„În momentul izbucnirii incendiului, în locuinţă erau cinci copii cu vârste între trei şi nouă ani. Aceştia au fost scoşi din locuinţă înainte de sosirea forţelor de intervenţie la faţa locului. Preventiv, medicul de pe ambulanţă a decis să îi transporte şi pe copilaşi la spital”, a afirmat Lupu.
Pompierii s-au deplasat la faţa locului cu două autospeciale de stingere a incendiilor. Ei au eliminat pericolul de explozie, din interiorul casei fiind scoasă o butelie.
Cel mai probabil, incendiul a fost provocat de unul dintre adulţi, care ar fi încercat să aprindă focul cu benzină. AGERPRES
EVENIMENT
VIDEO. Rută alternativă la traficul aglomerat din Dej. Consiliul Județean asfaltează drumul Câțcău – Vad

Consiliul Județean Cluj a demarat lucrările de asfaltare pe drumul comunal DC 177 (DN 1C) Câțcău – Vad (DJ 109E), după ce acesta a fost recent preluat în administrarea instituției.
Lucrările de întreținere continuă cu așternerea covorului asfaltic, în timp ce pe restul sectorului de drum se execută stratul suport de balast stabilizat.
Alin Tișe: Va fi un drum foarte util
La finalul lucrărilor, tronsonul…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Anchetă la Aeroportul Cluj cu privire la manipularea neglijentă a bagajelor. Alin Tișe: Aceste atitudini nu pot fi tolerate

Președintele Consiliului Județean Cluj a solicitat, în această dimineață, directorului Aeroportului Internațional „Avram Iancu” Cluj, David Ciceo, declanșarea unei anchete urgente privind modul în care sunt manipulate bagajele călătorilor.
Acesta a cerut luarea de măsuri legale și contractuale ferme pentru a pune capăt unor practici considerate total inadecvate și nejustificate, după ce în spațiul public…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Șantaj, amenințări și ordin de protecție încălcat. Un clujean reținut și arestat pentru 30 de zile

Un bărbat de 33 de ani din Cluj-Napoca a fost arestat preventiv pentru 30 de zile, fiind acuzat de șantaj și încălcarea unui ordin de protecție.
Potrivit IPJ Cluj, în perioada martie – iunie 2024, bărbatul ar fi exercitat presiuni psihologice asupra victimei prin mesaje online ce conțineau amenințări, inclusiv cu violență fizică, dar și cu divulgarea unor materiale compromițătoare. Scopul acestora ar fi…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

Miercurea aceasta, urma să se încheie ședința de politică monetară a Rezervei Federale americane. Deciziile luate vor avea un efect major asupra mediului economic mondial.
Piața anticipa o reducere cu sfert de punct procentual a dobânzilor, care se situează din decembrie trecut la 4,25 – 4,50%, măsură care a contribuit la deprecierea semnificativă a dolarului american.
ANALIZĂ. Radu Georgescu: Dolarul se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro