EVENIMENT
FOTO: Casă mistuită de flăcări în Târgu Mureș. O femeie, scoasă din locuință în ultimul moment

Un incendiu a izbucnit, în prima zi din an, la o locuință din municipiul Târgu Mureș. O femeie a fost scoasă din casă în ultimul moment.
Potrivit ISU Mureș. incendiul a izbucnit duminică, 1 ianuarie 2023, la o casă de locuit din Târgu Mureș, situată pe strada Valea Rece.
La sosirea pompierilor, flăcările au cuprins întreaga locuință, de aproximativ 120 de metri pătrați. Exista pericol de extindere și la locuinșele vecine.
Au intervenit pompierii militari din cadrul Detașamentului de pompieri Târgu Mureș.
În momentul izbucnirii incendiului, în locuință se afla a o persoana de sex feminin, imobilizată la pat. Femeia a fost scoasă din casă înainte de sosirea echipajelor și preluată de echipajul medical.
Incendiul a fost lichidat după aproximativ o oră, cauza izbucnirii incendiului fiind în curs de stabilire.
EVENIMENT
Numere câștigătoare Loto 17 august 2025 la 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus

Numere câștigătoare Loto 17 august 2025: Numerele câștigătoare de duminică la 6/49, Joker, 5/40, Noroc, Super Noroc și Noroc Plus.
Numere câștigătoare Loto 17 august 2025:
…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Un șofer de 23 de ani, vinovat de producerea accidentului de pe Traian Vuia. Două persoane rănite, cinci autovehicule avariate

Cinci autovehicule, între care un troleibuz, au fost implicate în accidentul care a avut loc duminică pe strada Traian Vuia din Cluj-Napoca.
Două persoane au fost rănite în accidentul care a avut loc în jurul orei 14.00.
Un șofer de 23 de ani a intrat cu mașina pe contrasens
Potrivit polițiștilor clujeni, din primele cercetări reiese că tânărul de 23 de ani ar fi pătruns cu autoturismul pe sensul opus de…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Banii de pe cardurile educaționale trebuie cheltuiți luna aceasta. Sumele rămase vor fi RETRASE automat din conturi

Banii de pe cardurile educaționale trebuie cheltuiți luna aceasta. Sumele virate pentru anul școlar 2024-2025, în valoare de 500 de lei, trebuie consumate până duminică, 31 august, a anunțat Ministerul Educației.
Banii trebuie cheltuiți obligatoriu în următoarele 2 săptămâni pentru a cumpăra haine și rechizite pentru copii, altfel vor fi retrași automat din conturi.
Reprezentanții MEC îndeamnă părinții să utilizeze aceste sume pentru a cumpăra „din timp rechizitele…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
“Kakonomia – arta politică a mediocrității confortabile”. Vasile Dîncu despre coaliția de guvernare

Politicianul Vasile Dîncu face o radiografie a actualei coaliții de guvernare.
El folosește termenul “kakonomie” pentru a descrie politica românească și blocarea reformelor.
Vasile Dîncu: “Kakonomia – arta politică a mediocrității confortabile”
În România, dar nu numai la noi, nu e nevoie de conspirații complicate pentru a bloca reformele sau evoluția, scrie Vasile Dîncu pe pagina de Facebook.