EVENIMENT
Casă mistuită de flăcări, într-o localitate din Buzău. Trei persoane primesc îngrijiri medicale

Un incendiu violent a izbucnit, miercuri la amiază la o casă aflată în localitatea Coțatcu, județul Buzău. Din primele date, trei persoane au fost rănite.
Potrivit ISU Buzău, salvatorii din cadrul Detașamentului de Pompieri Râmnicu Sărat intervin în aceste momente pentru lichidarea unui incendiu ce se manifestă la o locuință de pe raza localității Coțatcu, comuna Podgoria.
Citește și ALERTĂ în Buzău: Incendiu cu degajări mari de fum la o hală din zona industrială. Locuitorii, avertizați prin mesaj RO-ALERT
Pompierii s-au deplasat către locul indicat cu doua autospeciale de stingere, o autocisternă și o ambulanță SMURD cu un total de 12 subofițeri ce sunt coordonați de către Comandantul Detașamentului Râmnicu Sărat.
În momentul sosirii, la fața locului au fost identificate 3 victime de sex feminin, două dintre acestea prezentând arsuri de gradul I și II la nivelul feței și a membrelor superioare, iar cea de-a treia suferind de atac de panică, acestea fiind preluate de către paramedicii SMURD pentru acordarea primului ajutor medical, dar refuză totuși până în acest moment transportul către o unitate spitalicească.
În prezent pompierii acționează pentru limitarea propagării și stingerea incendiului ce afectează locuința pe o suprafață de aproximativ 150 de metri pătrați.
EVENIMENT
Diplomele de Bacalaureat, licență, masterat vor conține nivelul de calificare. Precizările ministrului Educației

Toate diplomele, inclusiv cele de Bacalaureat, licență, masterat, doctorat vor avea menționat nivelul de calificare, din următorul an școlar. Rezultatele educaționale sunt structurate pe opt niveluri de calificare.
”Am încercat, prin hotărâre de guvern, să standardizăm lucrurile, și anume: de acum încolo, toate diplomele și toate certificările care sunt date în țară în urma unor procese educaționale — educație formală, educație non-formală, educație informală sau…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Accident în comuna Avram Iancu: Bărbat rănit după impact între un motociclu și un autoturism

Un bărbat a fost rănit într-un accident rutier petrecut luni în comuna Avram Iancu. Acesta intrat cu un motociclu într-o mașină, pe sens opus.
Potrivit IPJ Alba, accidentul s-a produs luni, 2 iunie. În jurul orei 16.00, polițiștii Postului de Poliție Avram Iancu au fost sesizați de către un bărbat de 42 de ani, din comuna Bistra, cu privire la faptul că a fost implicat într-un eveniment rutier.
Un bărbat de 34 de ani, din municipiul Timișoara, în timp ce conducea un…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Meteorologii au emis o atenționare cod galben de averse torențiale, descărcări electrice, intensificări ale vântului, vijelii și grindină pentru mai multe județe din nordul țării.
Marți, 3 iunie, între orele 12 – 23, mai multe județe din Transilvania se află sub o avertizare meteo cod galben de vreme rea.
Astfel, în Maramureș, în nordul Crișanei, în nordul și centrul Transilvaniei vor fi perioade cu instabilitate atmosferică accentuată ce se va…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației evaluează toate unitățile de cercetare, dezvoltare, inovare. Anunțul ministrului Daniel David

Ministerul Educației și Cercetării a demarat evaluarea tuturor unităților de cercetare-dezvoltare-inovare din sistemul național.
Evaluarea va duce la reorganizarea arhitecturii și mecanismelor fundamentale ale sistemului național de CDI, a anunțat ministrul Daniel David.
”În Raportul QX există un diagnostic transparent al sistemului de CDI și propuneri clare de reformă, care vin în întâmpinarea multor îngrijorări pe care le văd în spațiul public.
(…) sistemul nostru…
Citește mai mult pe Alba24.ro