Connect with us

ACTUALITATE

Cătălin Moroşanu va lupta cu Daniel Sam pe 6 iunie la Cluj-Napoca

Publicat

catalin morosanu
Sursa foto: Catalin Morosanu/Facebook

Luptătorul Cătălin Moroşanu va susţine primul său meci din carieră la Cluj-Napoca, revanşa cu britanicul Daniel Sam, pe 6 iunie, în Sala Sporturilor Horia Demian, în cadrul galei Dynamite Fighting Show 4, potrivit unui comunicat remis AGERPRES.

Duelul dinte Moroşanu şi Daniel Sam face parte din cadrul turneului de retragere, pe care Moroşanu l-a început anul trecut şi care se va încheia la finele sezonului 2019. Cei doi s-au mai întâlnit în 2016, în gala Superkombat Puerto Rico, atunci când britanicul a fost declarat învingător.

În vârstă de 34 de ani, Moroşanu (1,81 m şi 100 kg) are în palmares 47 de victorii şi 12 înfrângeri, în timp ce Sam (1,97 m şi 115 kg) a strâns 36 de victorii şi 16 înfrângeri. Britanicul, dublu câştigător al turneelor Enfusion, în 2013 şi 2017, a bifat şi 5 prezenţe în circuitul Glory.

Cu ocazia evenimentului de pe 6 iunie, cel mai bine cotat luptător român în kickboxingul mondial, Benny Adegbuyi, locul 2 în clasamentul Glory, va lupta din nou în oraşul său natal după mai bine de trei ani. Clujeanul va avea un meci pe reguli de box, acolo unde este neînvins până în acest moment.

Totodată, în premieră, va fi organizat un turneu piramidal la categoria semigrea, unde marele premiu va fi de 5.000 de euro. Alte patru super fighturi internaţionale sunt programate, printre combatanţi urmând să se numere Bogdan ”Ciobănaşul” Năstase, Amansio Paraschiv, Cristian Ristea şi Daniel Corbeanu.

Gala de la Cluj-Napoca este a patra organizată sub steagul Dynamite Fighting Show, după reuşitele de la Bucureşti, Piatra Neamţ şi Craiova, acolo unde sportivii români au fost susţinuţi de un număr impresionant de spectatori.
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: La Mitoc în Vestul Sălbatic: Patru persoane au bătut un cioban, i-au distrus mașina și au dat foc la 90 de baloți de lucernă. Un tânăr a fost reținut

Publicat

video: la mitoc în vestul sălbatic: patru persoane au bătut

Publicitate

Vineri, polițiștii din cadrul Serviciului de Investigații Criminale au emis ordonanță de reținere pentru 24 de ore, pe numele unui tânăr, de 29 de ani, din comuna Mitoc, cercetat pentru săvârșirea infracțiunilor de distrugere, lovire sau alte violențe și amenințare.

 

În urma probatoriului administrat s-a stabilit faptul că în noaptea de 13 înspre 14 august, acesta, însoțit de alte trei persoane, din aceeași localitate, s-au deplasat la o…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Măsuri de ordine publică pentru meciul de fotbal dintre FC Botoșani și FC Csikszereda Miercurea Ciuc

Publicat

măsuri de ordine publică pentru meciul de fotbal dintre fc

Publicitate

Sâmbătă, 23 august 2025, începând cu ora 18:45, pe Stadionul Municipal Botoșani, se va disputa partida de fotbal dintre echipele F.C. Botoșani și F.C. Csikszereda Miercurea Ciuc, meci contând pentru etapa a 7-a a sezonului regulat 2025–2026 al Superligii României.

Pentru desfășurarea în condiții de siguranță a evenimentului sportiv, Gruparea de Jandarmi Mobilă „Alexandru cel Bun” Bacău și Inspectoratul de Jandarmi Județean Botoșani vor…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

UE anunță că a transferat Ucrainei 4,05 miliarde de euro

Publicat

„beneficiarii” veniturilor de lux sau milionarii de la stat ai

Publicitate

Uniunea Europeană a transferat un ajutor financiar suplimentar de 4,05 miliarde de euro către Ucraina, cu puțin timp înaintea Zilei Independenței acestui stat (24 august), transmite dpa.

”Solidaritatea UE cu Ucraina este de neclintit”, a scris vineri președinta Comisiei Europene, Ursula von der Leyen, pe rețeaua socială X.

 

 


Acest transfer de peste 4 miliarde de euro demonstrează angajamentul puternic al UE în favoarea redresării și a…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Mucenic Lup

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul mucenic lup

Publicitate

Sfântul Mucenic Lup a viețuit la sfârșitul secolului al III lea și începutul celui de-al IV lea, în cetatea Novae, de lângă Dunărea de Jos, că sclav. Localitatea Novae era așezată în provincia Moesia Inferior, unde este astăzi orașul Svistov, în Bulgaria, pe malul drept al Dunării, în dreptul localității Zimnicea. Din acest motiv, sunt persoane care susțîn că Sfântul Lup ar fi din același neam cu noi.

Sfântul Lup a fost servitorul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe