Connect with us

EVENIMENT

Câte cazuri de Omicron s-au confirmat în România în ultima săptămână

Publicat

omicron

440 de secvențieri au fost făcute în ultima săptămână, la „Cantacuzino" și „Balș". În cazul a 435 a fost confirmată varianta Omicron. Rata de confirmare cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare a ajuns la 94%.

Potrivit Institutului Național de Sănătate Publică, până pe 13 februarie au fost raportate la INSP 10.231 secvențieri, din care 440 făcute în ultima săptămână la „Cantacuzino” (265) și „Balș” (175).

Au fost confirmate 9.624 cazuri cu variante ale SARS-CoV-2 care determină îngrijorare (VOC), din care Alpha - 1.722, Beta - 11, Gamma - 23, Delta - 5.946 și Omicron - 1.922.

Până la data de 13 februarie 2022, rata de confirmare cu VOC a fost de 94%.

În ultima săptămână, au fost confirmate 435 cazuri cu varianta Omicron, iar în total, până pe 13 februarie, 1.922.

Dintre cele 1.922 cazuri cu varianta Omicron, la 99 a fost detectată sub-varianta BA.2 (5,2%). MEDIAFAX

Citește Romania24.ro pe Google News.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

VIDEO. Serbare de Crăciun la Fundația ”Ioan și Maria” Cluj, cu colinde ale copiilor de la after-school și cu degustare purceluș

Publicat

colind goia.jpg






O serbare de Crăciun a avut loc la Fundația ”Ioan și Maria” din Cluj-Napoca, eveniment desfășurat la sediul din cartierul Mănăștur.

În cadrul evenimentului, grupul copiilor colindători condus de profesoarele Roxana Havrici și Diana Liuța a susținut un concert, primit cu aplauze de cei prezenți.

fundația

Surpriza serii a fost un purceluș pregătit pentru degustare, cu șorici și urechi pentru copii.

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. Cum vor putea accesa firmele ajutorul de la stat

Publicat

noi reguli pentru participarea la târguri internaționale. cum vor putea

Ministerul Economiei, Digitalizării, Antreprenoriatului și Turismului (MEDAT) propune noi reguli pentru participarea la târgurile internaționale. Printr-un proiect publicat vineri, se intenționează revizuirea criteriilor de selecție pentru acordarea ajutorului de minimis, pe care antreprenorii îl pot solicita pentru a participa la târguri internaționale.

„Până acum, selecția pentru participarea la târgurile internaționale de turism funcționa, în practică, după un principiu...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

CFR Cluj a bătut acasă la ea revelaţia Superligii la fotbal. Prima înfrângere acasă pentru gazde

Publicat

cfr cluj 1.jpg






CFR Cluj a învins-o pe FC Botoşani cu scorul de 1-0 (1-0), vineri seara, în deplasare, în primul meci din etapa a 21-a a Superligii de fotbal.

 

Priama înfrângere acasă pentru gazde

Unicul gol al partidei a fost înscris de Adrian Păun (5), cu un şut din întoarcere din marginea careului.

Gazdele au avut o ocazie bună prin Enzo Lopez (53), dar argentinianul a şutat în portarul Otto Hindrich. Meciul s-a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Atenționare Cod Galben de ceață în Alba, vineri seara. Vizibilitate redusă local sub 200 m și izolat sub 50 m. Localități vizate

Publicat

atenționare cod galben de ceață în alba, vineri seara. vizibilitate

Județul Alba se află sub atenționare Cod Galben de ceață, vineri seara. Este semnalată ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 m și izolat sub 50 m

Până la ora 24.00, sunt vizate localitățile:

  • Câmpeni, Abrud, Bistra, Baia de Arieș
  • Roșia Montană, Lupșa, Vidra, Albac, Sohodol
  • Horea, Avram Iancu, Scărișoara, Gârda de Sus, Bucium, Arieșeni
  • Vadu Moților, Poșaga, Ciuruleasa, Poiana Vadului, Ocoliș

Atenționări meteo similare sunt în Constanța, Tulcea,...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe