Connect with us

EVENIMENT

Căutări extinse în Timiș, pentru prinderea celor doi tineri evadaţi din Centrul de Reeducare Buziaş

Publicat

politia

Doi tineri, cu vârste de 19 şi 21 de ani, care aveau de ispăşit condamnări în Centrul de Reeducare Buziaş, şi au evadat marţi seara, sărind gardul împrejmuitor, sunt căutaţi de efective poliţieneşti lărgite, din toate structurile din zonă.

"Cei doi tineri care au evadat marţi seara, iar până acum nu s-a reuşit prinderea lor. Sunt căutaţi în continuare şi se fac cercetări", a declarat miercuri, pentru AGERPRES, înlocuitorul purtătorului de cuvânt al Centrului de Reeducare Buziaş, Florentina Savu.

Potrivit unui comunicat al Centrului de Reeducare Buziaş, remis AGERPRES, este vorba despre Soare Claudiu Florin, în vârstă de 19 ani, care avea de ispăşit o pedeapsă de un an şi zece luni pentru furt calificat, respectiv despre Teglas Samuel, în vârstă de 21 de ani, care avea o condamnare de doi ani şi 204 zile, pentru tăinuire.

"În vederea capturării acestor persoane, au fost dispuse măsurile specifice, respectiv alarmarea personalului, trimiterea de echipe de căutare formate din personalul Centrului Educativ Buziaş, blocarea căilor de acces pe posibile direcţii de deplasare, precum şi cooperarea cu IPJ Timiş, IGPF, IGPR, IJPF Timiş, IJJ Timiş, Poliţia Oraşului Buziaş şi a fost sesizat Parchetul de pe lângă Judecătoria Lugoj. De asemenea, conducerea Centrului Educativ Buziaş a dispus demararea unei anchete administrative care să analizeze circumstanţele care au condus la producerea evenimentului", menţionează comunicatul.

Potrivit unor surse judiciare, evadarea a fost premeditată, cei doi au simulat o stare de agitaţie în celulă, pentru a-l determina pe supraveghetor să deschidă uşa încăperii, pentru verificarea situaţiei. În acel moment, trei tineri deţinuţi din celulă l-au atacat, unul dintre ei l-a imobilizat prin strangulare pe supraveghetor, iar cei doi au reuşit să evadeze. Cel de-al treilea a fost prins de angajaţii centrului.

În apropierea centrului se află o pădure care se desfăşoară pe raza mai multor localităţi din judeţ, dar şi dincolo de judeţul Timiş. Din Centrul de Reeducare de la Buziaş au mai evadat în ultimii ani tineri, dar toţi au fost prinşi în cel mult câteva zile. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

CNAS modifică regulile privind analizele medicale decontate. Ce se întâmplă cu fondurile pentru laboratoarele private

Publicat

caz de lepră confirmat la o femeie din asia, care

Casa Națională de Asigurări de Sănătate (CNAS) intenționează să modifice regulile privind analizele medicale gratuite.

Pacienții vor avea acces la analize medicale de bază, decontate, pe tot parcursul lunii, nu doar în primele zile. Plafoanele de la laboratoare private vor fi eliminate.

”Casa Națională de Asigurări de Sănătate va elimina în acest an plafoanele de la laboratoarele de analize medicale, astfel încât pacientul să aibă acces la servicii de diagnostic în timp...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Mihai Silvășan, după eșecul dramatic suferit de U-BT Cluj la Manresa: „Este dureros să pierzi așa, dar trebuie să învățăm”

Publicat

mihai silvasan u bt cluj 3.jpeg






U-BT Cluj-Napoca a fost la un pas de o victorie extrem de importantă în deplasarea de la BAXI Manresa, însă finalul dramatic al partidei a adus un eșec pentru campioana României în BKT EuroCup, scor 99-101.

La finalul jocului, antrenorul Mihai Silvășan a vorbit despre momentele-cheie ale partidei, despre frustrările acumulate, dar și despre obiectivele rămase pentru finalul sezonului regulat.

„Este dureros să...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Când va fi internet gratuit pe avioane și de ce nu există acum? Anunțul șefului uneia dintre cele mai mari companii low-cost

Publicat

ryanair își schimbă regulile privind bagajele de mână și check in.

Când va fi internet gratuit pe avioane și de ce nu există acum: Compania aeriană Ryanair, de serviciile căreia beneficiază și mulți români, a anunțat că în termen de patru sau cinci ani, Wi-Fi-ul va fi disponibil în toate avioanele, pe măsură ce tehnologia se îmbunătățește, iar costul va fi practic zero.

În prezent, avioanele pot avea Wi-Fi, dar internetul „în aer” este scump, limitat și greu de livrat la calitatea cu care suntem obișnuiți pe pământ.

Directorul...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Cum va fi vremea în februarie, luna contrastelor termice. Meteorologii anunță o abatere termică pozitivă și ploi în toată țara

Publicat

atenționare meteo: ploi, lapoviţă, ninsoare și vreme rece, până joi

Cum va fi vremea în februarie: meteorologii transmit, în cea mai recentă prognoză, că temperaturile vor fi mai ridicate decât media normală în această perioadă a anului. Concret, după gerul care a lovit România în ultimele săptămâni, vom trăi un episod de încălzire. Dar până în 2 februarie, vor fi precipitații abundente în toate regiunile.  

Abaterea termică pozitivă va fi mai accentuată în zonele montane şi sud-estice.

Per ansamblu, meteorologii anticipează că...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe