EVENIMENT
Caz dramatic în Tulcea: Cadavrul unei femei de 29 de ani, descoperit pe lacul Ciuperca
Descoperire șocantă în municipiul Tulcea. Cadavrul unei femei de 29 de ani a fost descoperit plutind pe lacul Ciuperca din centru orașului.
Mai mulți trecători au observat corpul neînsuflețit plutind pe lac și au sunat la numarul de urgențe 112, alertând autoritățile.
”La data de 12 iunie, cadavrul unei femei a fost observat plutind, pe lacul Ciuperca din municipiul Tulcea.
Din primele verificări a rezultat faptul că este vorba despre o femeie de 29 de ani, din județul Tulcea, a cărei dispariție a fost semnalată in după-amiaza zilei de 11 iunie”.
În urma efectuării cercetărilor, la o primă examinare, nu au fost descoperite urme vizibile de violență asupra cadavrului. Dar au descoperit că de corpul victimei este agățat un rucsac cu pietre.
Trupul neînsuflețit a fost transportat la Serviciul de Medicină Legală Tulcea, pentru a stabili circumstanțele exacte în care a decedat victima.
Polițiștii efectuează cercetări pentru stabilirea tuturor cauzelor și imprejurarilor care au condus la producerea tragicului eveniment.
EVENIMENT
Au început ”ZILELE COLINDULUI din ROMÂNIA”: Versurile celor mai frumoase colinde: Leru-i Ler, Trei păstori, Sus la Poarta Raiului
Începând din 6 decembrie 2025, se deschide oficial perioada ”Zilele colindului din România, care se va derula până la 31 decembrie. Această inițiativă legislativă a fost adoptată prin Legea nr. 171/2021, promulgată la 23 iunie 2021, care stabilește perioada 6–31 decembrie oficial ca „Zilele colindului din România”.
Prin lege: autoritățile, instituțiile de cultură, școli, centre comunitare sau persoane fizice/juridice pot organiza evenimente – concerte de colinde,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
Un tânăr din Dej a fost prins de jandarmii clujeni, în noaptea de Moş Nicolae, cu pliculeţe cu droguri asupra sa.
Moş Nicolae i-a adus o nuia tânărului
„Bărbat prins de jandarmi în noaptea de Moș Nicolae cu altfel de „daruri”. În noaptea de Moș Nicolae, jandarmii aflați în serviciu pe raza municipiului Dej au observat un tânăr care, la vederea echipajului, a încercat să se ascundă.
EVENIMENT
BNR lansează o nouă monedă de colecție, cu tiraj de 5000 de piese. Care este prețul de cumpărare
Banca Națională a României lansează în circuitul numismatic, din 8 decembrie, o monedă din tombac cuprat. Tema acesteia este Centenar Marin Constantin, fondatorul Corului Madrigal.
Tirajul maxim pentru moneda din tombac cuprat este de 5.000 piese.
Aversul monedei îl prezintă pe Marin Constantin dirijând Corul Madrigal, inscripția „ROMANIA” în arc de cerc, stema României, anul de emisiune „2025” și valoarea nominală „1 LEU”.

Reversul monedei redă portretul lui…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cărți de la Biblioteca Județeană Alba vor fi disponibile la Vințu de Jos. Raftul bibliotecii, deschis din 8 decembrie
În luna decembrie, Raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba va ajunge la Vințu de Jos. Vor fi disponibile cărți din fondul bibliotecii, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din localitate.
Luni, 8 decembrie 2025, va fi inaugurat raftul Bibliotecii Județene „Lucian Blaga” Alba. Activitatea va începe la ora 12.00, la Școala Gimnazială „Iuliu Maniu” din Vințu de Jos.
Vor susține discursuri Simona Cazan, primarul comunei Vințu de Jos, Alina Ioana Crișan,…
Citește mai mult pe Alba24.ro



