EVENIMENT
Caz ȘOCANT în Galați: O femeie a murit și soțul ei a fost găsit în stare gravă, în propria casă. Cei 2 așteptau rezultatul testului COVID
O femeie a murit în propriul apartament din orașul Galați. În aceeași casă a fost descoperit de pompieri și soțul femeii, aflat în stare gravă. Cei doi soți aveau simptomele Covid și așteptau rezultatele testului.
Incidentul s-a produs marți într-un bloc din orașul Galați. Pompierii au fost solicitați să intervină de o rudă a celor doi.
După ce au spart ușa, pompierii au găsit într-o cameră a apartamentului cadavrul femeii de 60 de ani. În altă cameră se afla, în stare gravă, și soțul acesteia. Bărbatul de 72 de ani făcuse un atac vascular și era imobilizat la pat. Zilele trecute, ambii au avut simptomele Covid și așteptau rezultatele testului.
„Testele de Covid erau în curs de procesare, amândoi aveau simptomele Covid 19. O rudă a sunat la 112 pentru că nu răspundeau la ușă și la telefon. Echipajul medical care s-a deplasat la fața locului a constatat decesul femeii, iar bărbatul a fost transportat la spital. El era imobilizat la pat din cauza unui accident vascular”, au explicat, pentru MEDIAFAX, reprezentanții ISU Galați.
Polițiștii au deschis o anchetă și așteaptă rezultatele necropsiei pentru a stabili cum a murit femeia.
(sursa: Mediafax)
EVENIMENT
Taxe vamale pentru colete mai ieftine de 150 de euro, din 2026. Măsură impusă de UE. Vizate, Shein, Temu și alte comenzi din China
Taxe vamale pentru colete mai ieftine de 150 de euro, din 2026. Miniștrii de finanțe din Uniunea Europeană au fost de acord să devanseze termenul prin care vor fi impuse taxe vamale și pentru coletele sub valoarea de 150 de euro. Decizia va avea efect direct asupra platformelor online din China, cum ar fi Shein, Temu și Alibaba, transmite Reuters.
”Ca măsură pe termen lung, miniștrii de finanțe ai UE au convenit să elimine o regulă care permite intrarea în UE a mărfurilor în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO. Conferință despre tratamentul piciorului diabetic la Cluj. Ce spun mai mulți medici despre tratamentul minim invaziv
Clujenii sunt invitați, luni, la conferinţa „Tratamentul minim invaziv al bolii arteriale periferice şi piciorului diabetic -importanța abordării multidisciplinare şi dreptul pacientului la a doua opinie medicală”, accesul fiind gratuit.
Evenimentul are loc începând cu ora 17,30 în clădirea The Office din Cluj-Napoca și reunește mai mulți speakeri din domeniul medical.
Laura Crișan, consultant financiar…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
FOTO: Imagini superbe de toamnă surprinse de pe Transapuseana, de Levi Bagy, un fotograf pasionat de peisaje
Imagini superbe de toamnă sunt prezentate de fotograful Levy Bagy, pasionat de peisaje. Fotografiile sunt din zona Transapuseana, în județul Alba.
Acesta spune că a reușit să surprindă în imagini ”un răsărit superb cu silueta munților Făgăraș și marea alpină de pe Transapuseana”.

Șoseaua, în lungime de 78 de kilometri, străbate o zonă muntoasă și puțin accesibilă până recent, cu peisaje extraordinare.

Frumusețea naturii este surprinsă spectaculos în…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Atenționare Cod Galben de ceață în Alba și alte județe din țară. Vizibilitate redusă, local sub 200 metri și izolat sub 50 metri
Administrația Națională de Meteorologie a emis noi atenționări Cod Galben de ceață pentru Alba și alte județe din țară. Este ceață ce determină vizibilitate redusă, local sub 200 metri și izolat sub 50 metri.
Până la ora 11.00, în județul Alba sunt vizate localitățile:
- Alba Iulia, Cugir, Sebeș, Blaj, Săsciori, Jidvei, Vințu de Jos, Șona, Pianu
- Valea Lungă, Daia Română, Sâncel, Șpring, Șibot, Săliștea, Berghin, Noșlac
- Gârbova, Cergău, Roșia de Secaș,…
Citește mai mult pe Alba24.ro


