EVENIMENT
Caz șocant în Iași: Un bărbat și-a pierdut viața după ce şi-a băgat în gură o petardă aprinsă

Un bărbat de 40 de ani a murit, în prima zi de Crăciun, după ce şi-a băgat în gură o petardă aprinsă.
„Am fost solicitaţi (miercuri – n.r.) în jurul orei 20,00 pentru un bărbat în vârstă de 40 de ani, din Belceşti, cu leziuni datorate exploziei unei petarde pe care şi-a introdus-o aprinsă în cavitatea bucală. La locul solicitării a fost trimisă ambulanţa cu medic de la Târgu Frumos, dar din păcate leziunile erau incompatibile cu viaţa”, a informat, joi, prof. univ. dr. Diana Cimpoeşu, medic şef al UPU SMURD Iaşi.
Medicina legală urmează să stabilească dacă bărbatul se afla sau nu sub influenţa băuturilor alcoolice.
De asemenea, potrivit sursei citate, în Unitatea de Primiri Urgenţe a Spitalului „Sfântul Spiridon” din Iaşi a fost adus un bărbat, în vârstă de 31 de ani, din zona oraşului Hârlău, care a suferit o intoxicaţie cu fum şi arsuri de gradul I pe faţă din cauza artificiilor sau a petardelor.
După ce a primit îngrijirile medicale necesare, bărbatul a plecat acasă. AGERPRES
EVENIMENT
Atenție la roaming în avion sau pe mare. Avertizare ANCOM: Pot apărea facturi uriașe dacă te conectezi la rețele non-terestre

Atenție la roaming în avion sau pe mare, în timpul călătoriilor. Autoritatea Națională pentru Administrare și Reglementare în Comunicații (ANCOM) a emis o avertizare importantă pentru toți utilizatorii care călătoresc cu avionul sau pe nave maritime. Conectarea la rețelele non-terestre prin satelit poate genera costuri foarte mari, fiind servicii nereglementate care nu beneficiază de protecția tarifelor UE de roaming.
Rețelele non-terestre sunt serviciile de comunicații prin…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Cele mai mari platforme de vânzare a biletelor din România, cumpărate de o companie din statele baltice. Tranzacție finalizată

AS Piletilevi PLG (PLG), cel mai mare operator de ticketing din Europa Centrală și de Est, a finalizat achiziția integrală a entităților din România, Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro. Este vorba despre finalizarea unor tranzacții începute mai demult.
La mijlocul anului 2023, PLG a achiziționat Bilete.ro, cea mai veche companie de ticketing din România. În decembrie 2024, a finalizat achiziția Ticketing Nation S.R.L., operatorul Entertix.ro și Myticket.ro.
Pe 4 iulie,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Când se deschide Drumul Expres de la Tureni. CNAIR a anunțat de când se va putea circula pe DEx4

Drumul Expres Tureni, care va face legătura între DN1 și Autostrada Transilvania (A3), va fi deschis săptămâna viitoare, a anunțat Compania Națională de Administrare a Infrastructurii Rutiere (CNAIR).
Alin Șerbănescu, purtătorul de cuvânt al CNAIR, a confirmat pentru Cluj24 că drumul expres care va face legătura între Autostrada Transilvania și DN1, în zona localității Tureni, va fi inaugurat săptămâna viitoare.
Traficul pe DEx4, deschis pe 10…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Skirt Bike 2025: Cel mai cochet eveniment revine în Alba Iulia. Biciclistele sunt invitate la o paradă a frumuseții pe două roți

Unul dintre cele mai cochete evenimente din Alba Iulia revine în acest weekend. Este vorba despre Skirt Bike, un eveniment dedicat doamenelor și domnișoarelor, care sunt și bicicliste.
Biciclistele își dau întâlnire duminică, 6 iulie, de la ora 17:00, în Piața Cetății. Fetele sunt încurajate să fie cât mai cochete, purtând ținute elegante, rochii vaporoase sau fuste cu personalitate, toate în ton cu tema din acest an.
Se încurajează și decorarea biciletelor cu flori,…
Citește mai mult pe Alba24.ro