Connect with us

EVENIMENT

Cazul bărbatului trântit la pământ în Pitești. Moartea a fost violentă

Publicat

Medicul legist al cazului de la Pitești susține că bărbatul imobilizat de polițiști a avut o moarte violentă. Bărbatul a murit asfixiat și a avut mai multe traumatisme. Procurorul de caz a dezvăluit că se fac cercetări asupra faptelor și încă nu este vizată o persoană.

Medicul legist a prezentat duminică primele concluzii ale anchetei în cazul bărbatului decedat după ce a fost imobilizat de polițiști. Moartea fost violentă, bărbatul a murit asfixiat în urma comprimării părților moi ale gâtului și ale toracelui. De asemenea, medicul legist susține că victima avea mai multe traumatisme, dar și o alcoolemie de peste 2 la mie.

„Moartea fost violentă, bărbatul a murit asfixiat. Am descoperit o alcoolemie de peste 2 la mie. Sunt mai multe traumatisme, inclusiv cranio-cerebrale, leziuni traumatice cervicale și toracice prin comprimarea părților moi. Rezultatele în câteva săptămâni, nu pot să exclud existența unor comorbidități, doar laboratorul poate stabili. Va fi un raport medico-legal, acesta va fi trimis procurorilor”, a precizat medicul legist.

Procurorul cazului a dezvăluit faptul că deja au fost audiate toate persoanele aflate la fața locului, inclusiv polițiștii.

Au fost văzute imaginile, au fost identificate persoanele și vom cere informații de la medicul de familie, a precizat procurorul.

Sursă: Mediafax

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Incendiu la o locuință din Vințu de Jos. Au intervenit pompierii din Sebeș și voluntari din comună

Publicat

masina pompieri isu.jpg

Detașamentul de pompieri Sebeș a intervenit sâmbătă pentru stingerea unui incendiu izbucnit în comuna Vințu de Jos, mai precis în zona Dealul Fierului.

Potrivit reprezentanților ISU Alba, din informațiile preliminare ar fi vorba despre un incendiu izbucnit la o locuință.

La fața locului au fost trimise două autospeciale de stingere cu apă și spumă și participă și voluntari de la SVSU Vințu de Jos.






...
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Deținut al Penitenciarului Aiud, trimis în judecată după trei ani și jumătate de la o serie de distrugeri produse în celulă

Publicat

bărbat din alba, condamnat pentru viol, depistat și reținut de

Distrugerile în celulele din Penitenciarul Aiud sunt acte frecvente făcute de deținuți, din câte se pare. Deși pagubele sunt relativ mici, deținuții sunt trimiși în judecată pentru fapte de distrugere.

Însă de cele mai multe ori, dosarele ajung pe rolul instanțelor de judecată cu întârziere, mai exact la ani buni distanță de la momentul producerii distrugerii.

Este și cazul unui deținut care în urmă cu mai bine de trei ani și șapte luni a provocat o distrugere în...

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Președinta ÎCCJ, Lia Savonea și șeful DNA, Marius Voineag rămân în funcții? Ce spune Ministrul Justiției

Publicat






Ministrul Justiției, Radu Marinescu, admite că sistemul judiciar românesc se confruntă cu numeroase disfuncționalități, de la infrastructură și digitalizare până la supraîncărcarea instanțelor, însă respinge ferm ideea unor revocări la vârful Justiției ale procurorului-șef al DNA, Marius Voineag, sau al președintei Înaltei Curți, Lia Savonea în lipsa unor probe concrete, chiar și în contextul scandalului...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Imagini aeriene superbe cu Cetatea Alba Iulia sub zăpadă, puse pe muzică cu ajutorul AI de Lucian Craiu

Publicat

video: imagini aeriene superbe cu cetatea alba iulia sub zăpadă,

Imagini aeriene superbe, care surprind Cetatea Alba Iulia sub zăpadă, au fost filmate și apoi puse pe muzică cu ajutorul AI de Lucian Craiu.

Acesta a fost inspirat de frumusețea orașului văzut de sus și a compus câteva versuri pe care le-a ulterior le-a prelucrat cu ajutorul Inteligenței Artificiale, într-o melodie.

Imaginile de poveste au fost filmate vineri, 9 ianuarie 2026.

Lucian Craiu este designer și creator vizual din Alba Iulia, cu peste 20 de ani de experiență.

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe