Connect with us

EVENIMENT

CCR discută sesizarea lui Iohannis privind Legea bugetului de stat pe anul 2019

Publicat

iohannis

Curtea Constituţională a României discută, miercuri, sesizarea preşedintelui Klaus Iohannis privind Legea bugetului de stat pe anul 20t19.

Pe 22 februarie, şeful statului a trimis CCR o sesizare de neconstituţionalitate asupra Legii bugetului de stat pe anul în curs.

În documentul transmis CCR, preşedintele arată, printre altele, că Legea bugetului a fost adoptată cu încălcarea rolului şi atribuţiilor Consiliului Fiscal, care trebuia să emită o opinie cu privire la toate amendamentele admise pe parcursul dezbaterilor parlamentare.

Klaus Iohannis spune că nu a fost respectată nici atribuţia Consiliului Fiscal de a emite o opinie cu privire la declaraţia de conformitate semnată de prim-ministru şi ministrul Finanţelor Publice.

El invocă şi adoptarea acestei legi cu încălcarea principiilor şi reglementărilor privind responsabilitatea fiscal-bugetară.

Potrivit lui Iohannis, în fişa parcursului legislativ al Legii bugetului de stat pe anul 2019 nu se regăseşte o declaraţie de răspundere a premierului şi a ministrului de Finanţe, aşa cum prevede legislaţia.

Preşedintele precizează şi că actul normativ a fost adoptat cu încălcarea prevederilor din Legea fundamentală, potrivit cărora, „ca urmare a aderării, prevederile tratatelor constitutive ale Uniunii Europene, precum şi celelalte reglementări comunitare cu caracter obligatoriu au prioritate faţă de dispoziţiile contrare din legile interne, cu respectarea prevederilor actului de aderare”.

Şeful statului susţine, totodată, că raportul privind situaţia macroeconomică pe anul 2019 şi proiecţia acesteia pe anii 2020 – 2022 a fost depus de către Guvern, conform obligaţiei sale legale, însă acesta se fundamentează pe o situaţie care ignoră evoluţiile la nivelul economiei mondiale şi europene. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Atenționare Cod Galben de vânt puternic în sudul județului Alba. În alte zone din țară, alertă Cod Roșu

Publicat

atenționare meteo: patru zile cu ploi abundente. ninsori și vânt

Sudul județului Alba și alte zone din țară se află sub atenționare meteo Cod Galben de vânt puternic. La altitudini mari sunt semnalate rafale de 90-110 km/h. 

Potrivit Administrației Naționale de Meteorologie, vineri (5 decembrie) vântul va avea intensificări în sudul, centrul și estul țării.

Sâmbătă (6 decembrie) va fi vânt puternic îndeosebi în sud-est.

Vor fi viteze în general de 45-55 km/h. La munte, în special în zona înaltă, rafalele vor fi de peste 60-80…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Românii, tot mai interesați de apartamentele vechi de vânzare. Cât au crescut prețurile. Analiză pe piața imobiliară

Publicat

românii, tot mai interesați de apartamentele vechi de vânzare. cât

Românii sunt tot mai interesați de apartamentele vechi atunci când decid să cumpere un imobil. Este una dintre concluziile unei analize a pieței imobiliare, realizate de platforma Storia.

Prețurile apartamentelor din marile orașe, cumulate pentru locuințele noi și vechi, au crescut în medie cu 15% comparativ cu anul trecut.

Cluj-Napoca rămâne cel mai scump oraș din țară, cu un preț mediu de 3.204 euro pe metru pătrat. Urmează București (2.264 euro/mp) și Brașov (2.253…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Apel pentru donare de sânge, grupa AB negativ. CTS Alba: stocul este insuficient, pacienții au nevoie de ajutor

Publicat

apel pentru donare de sânge, grupa ab negativ. cts alba:

Centrul de Transfuzie Sanguină (CTS) Alba face apel către locuitori să doneze sânge. De această dată, este nevoie de grupa AB negativ. Stocul este insuficient, iar pacienții au nevoie de ajutorul comunității.

”Grupa AB negativ este cea mai rară grupa de sânge. Avem solicitări pe această grupă, dar, din păcate, stocul este insuficient.

Dorim să ajutam toți pacientii care au nevoie de sânge, dar, în primul rând, este nevoie de ajutorul vostru. Rugăm persoanele care au grupa…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

UTCN, Marele Trofeu „Nicolae Vasilescu Karpen” la Salonul Euro Politehnicus 2025. Recunoașterea activității de cercetare

Publicat

utcneu 1.jpg






Cea de-a II-a ediție a Salonului Inventicii, Inovării și Cercetării Euro Politehnicus 2025, organizat de Universitatea Națională de Știință și Tehnologie Politehnica București, în parteneriat cu Academia Oamenilor de Știință din România, a adus UTCN Marele Trofeu „Nicolae Vasilescu Karpen”.
Premiul a fost acordat în semn de recunoaștere a activității de cercetare, a brevetelor și cererilor de brevet…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe