EVENIMENT
Ce a făcut un bărbat din Alba după ce a aflat că fiica sa a fost bătută și amenințată cu moartea de către iubit
 
																								
												
												
											Un bărbat din Alba a alertat autoritățile după ce a aflat că fiica sa a fost bătută și amenințată cu moartea, de către iubit. S-a întâmplat în localitatea Șard din Alba, în data de 28 martie 2024.
Cazul a fost comunicat de reprezentații IPJ Alba, în buletinul de presă din 29 martie 2024.
Potrivit IPJ Alba, la data de 28 martie 2024, polițiștii Postului de Poliție Ighiu au fost sesizați de către un bărbat de 51 de ani, din localitatea Șard, județul Alba, cu privire…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Facturile la energia electrică cresc din nou de la 1 noiembrie, pentru a patra oară de la liberalizarea pieței de energie
 
														Facturile la energia electrică cresc din nou, de la 1 noiembrie, pentru a patra oară de la liberalizarea pieței de energie, care a avut loc în vară, la 1 iulie.
Cauza este majorarea contribuției pentru cogenerarea de înaltă eficiență, una dintre componentele reglementate care apar în factură separat de prețul energiei.
Contribuția reprezintă o taxă reglementată din factura lunară la electricitate, pe care o plătesc toți consumatorii din România.
Sumele colectate sunt…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Fost președinte USR îl laudă pe Ilie Bolojan: „Nu înțeleg ce caută în PNL. Pare 100% userist”
 
														Clujeanul Elek Levente, unul dintre fondatorii USR și fost președinte al partidului, are cuvinte de laudă pentru actualul premier Ilie Bolojan.
Elek Levente spune că Ilie Bolojan, prim-ministru și lider al PNL, poate fi încadrat mai degrabă în profilul politicianului USR.
Elek Levente: Ilie Bolojan pare 100% userist
„Jos pălăria, Ilie Bolojan!
Eu nu înțeleg ce-o fi căutând Bolojan în PNL. La cum se…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Vremea în luna noiembrie și de 1 Decembrie. Când scad temperaturile, zilele cu ploi și ninsori. Prognoza meteo pe patru săptămâni
 
														Vremea în luna noiembrie. În primele zile din ultima lună de toamnă, temperaturile vor fi mai ridicate decât de obicei. Maximele vor fi de 15-18 grade.
Temperaturi peste 10 grade vor fi și în a doua săptămână. Însă după 17 noiembrie temperaturile scad brusc și vor fi câteva zile cu ploi și ninsori.
La munte, perioade cu ploi și ninsori vor fi și mai devreme, din 11 noiembrie.
Vezi și Vremea de weekend în Alba, 31 octombrie – 2 noiembrie: temperaturi de până la 20 de…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
EXCLUSIV. Constructorul metroului clujean a realizat peste 50% din pereții mulați ai puțului de lansare pentru cele 2 ”cârtițe”
 
														Constructorul metroului din Cluj, firma turcă Gulermak, a realizat peste 50% din pereții mulați ai puțului de lansare a celor două ”cârtițe” (TBM-uri) din stația Teilor din Florești, după aproape 3 luni de la începerea lucrărilor.
Reprezentanții Gulermak au declarat pentru Cluj24 că prioritatea, în momentul de față, este pregătirea lansării în condiții de maximă siguranță și eficiență a…
Citește mai mult pe Cluj24.ro

 
																	
																															 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	 
									 
																	
 
											