EVENIMENT
Ce intenții are Nicușor Dan, după ce o femeie a murit mușcată de câini
Nicușor Dan, primarul Bucureștiului, a anunțat că va solicita să se introducă o sumă consistentă în proiectul de buget al orașului pentru sterilizarea și microciparea câinilor.
Declarațiile au fost făcute miercuri în timpul unei conferințe de presă.
„Voi propune o suma consistentă pentru sterilizare și microcipare”, a declarat Nicușor Dan.
Suma va fi inclusă în proiectul de buget care va fi discutat la finalul săptămânii.
Primarul a mai spus că în ultima perioadă numeroși câini sunt abandonați deoarece proprietarii lor se tem că vor fi amendați de primărie pentru că nu au sterilizat și microcipat animalele.
„Nu-i vom sancționa decât pe acei proprietari care se opun microcipării și sterilizării obligatorii”, a adăugat primarul Bucureștiului.
De asemenea, primarul Dan a anunțat că nu vor mai fi tolerate cazurile în care câinii de pe proprietăți sunt lăsați să iasă pe domeniul public.
„Să nu mai tolerăm proprietățile curți, șantiere, firme care au câini și care-i lasă să iasă”, a precizat Nicușor Dan.
O femeie care alerga în zona unui lac din Sectorul 6 al Capitalei a murit în urmă cu nouă zile. Poliţiştii au fost sesizaţi prin apel la 112 despre faptul că aceasta a fost muşcată de câini. Mediafax
EVENIMENT
IPJ Alba, la raport: Mai puține infracțiuni în 2025, dar a crescut numărul țepelor în online. Traficul rutier, rămâne o problemă
Conducerea IPJ Alba, în frunte cu șeful poliției din Alba, comisarul Ilea Constantin, a prezentat vineri, 6 februarie raportul poliției pentru anul 2025.
Este vorba despre un raport detaliat cu activitatea oamenilor legii din județ, de la combaterea criminalității și până la acțiuni de prevenire, informare și prevenție în școli și licee.
O mare problemă cu care polițiștii se confruntă este modul în care infracțiunile au loc, în special, fraudele și înșelătoriile....
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Persoanele fizice ar putea beneficia de o bonificație de 3% din impozitul pe venitul aferent anului trecut. Care este condiția
Persoanele fizice ar putea beneficia de o bonificație de 3% din impozitul pe venit aferent anului trecut dacă își achită integral obligațiile fiscale până pe 15 aprilie, potrivit unui proiect publicat de Ministerul Finanțelor.
Pentru acordarea facilității, contribuabili trebuie să depună declarația unică și să achite integral impozitul pe venit, precum și contribuțiile sociale datorate.
Bonificaţia se aplică exclusiv impozitului stabilit prin declarația unică, potrivit...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
12 fetițe care nu au împlinit 15 ani au devenit mame la Cluj, în ultimii doi ani. Peste 170 de sarcini la adolescente
Datele Direcției de Sănătate Publică arată că fenomenul minorelor care devin mame rămâne o problemă serioasă în județul Cluj.
În anii 2024 și 2025 au fost înregistrate peste 170 de gravide cu vârste sub 19 ani, inclusiv cazuri de fete sub 15 ani. Autoritățile atrag atenția că reducerea acestui fenomen nu poate fi realizată doar prin intervenții punctuale, fiind nevoie de măsuri solide de prevenție,...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: IPJ Alba verifică cum au deszăpezit primăriile din județ străzile și drumurile. Cercetarea ar putea dura până în vară
Polițiștii Inspectoratului Județean de Poliție Alba pot amenda primăriile din județ, dacă constată că acestea nu au deszăpezit cum trebuie străzile și drumurile, în urma nininsorilor de acum o lună.
Însă, cercetările sunt de durată. Cel puțin asta a explicat adjunctul inspectoratului, Bic Vasile, într-o conferință de presă susținută vineri 6 februarie. Mai pe scurt cercetările ar putea dura și șase luni, adică până în vara anului 2026.
Momentan nici o primărie...
Citește mai mult pe Alba24.ro
