Connect with us

ACTUALITATE

Ce restricții ar putea fi relaxate în București, dacă incidența se menține sub 1,5

Publicat

Prefectul Capitalei, Alin Stoica, a anunțat miercuri seara ce restricții vor fi relaxate de vineri, în cazul în care incidența în București se menține sub 1,5 la mie și anunță când ar putea fi redeschise școlile pentru toți elevii.

Întrebat ce se va întâmpla joi, în cazul în care incidența Covid se va menține în Capitală sub 1,5 la mia de locuitori, prefectul a spus că va fi convocat Comitetul pentru Situații de Urgență.

„Convocăm Comitetul, intrăm în situația care este deja prevăzută în Hotărârea de Guvern și anume scenariul verde. Pot funcționa spațiile unde se țin spectacole la 50% din capacitate, pot funcționa restaurantele la interior 50% din capacitate, zonele de jocuri de noroc. De asemenea, pot fi organizate spectacole de tip drive-in sau evenimente culturale în aer liber cu până la 300 de spectatori. Toate lucrurile astea vor fi posibile”, a declarat Alin Stoica, la Digi24, conform MEDIAFAX.

El a spus că, în scenariul nefericit în care incidența va trece de 1,5, atunci „evident vom rămâne în scenariul de astăzi”.

Prefectul a anunțat că măsurile care ar putea fi adoptate joi vor intra în vigoare vineri, de la ora 0.00.

În ceea ce privește școala, prefectul susține că „acolo sunt alte scenarii și alte praguri”.

„De la 1 la mie toți copii pot să meargă fizic la școală. Acum suntem în scenariul în care doar preșcolarii, școlarii din clasele primare și terminale pot veni fizic la școală, restul trebuie să facă școala online”, a spus Stoica.

Acesta a admis că e puțin probabil ca incidența să scadă la sub 1 la mie până vineri: „Suntem la 1,42 acum”.

Întrebat dacă acest lucru s-ar putea întâmpla până vinerea următoare, Alin Stoica a răspuns: „Dacă se păstrează acest trend și nu avem niciun fel de influențe din perioada anterioară, când au fost mai relaxate lucrurile, atunci este posibil să ajungem spre 1 la mie, însă trebuie să vedem că pasul de descreștere este mai mic și atunci s-ar putea să fie o perioadă mai lungă până ajungem acolo”.

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru protejarea comunităților, de animale sălbatice. Anunțul ministerului

Publicat

vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru

Publicitate

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) anunță că vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice în România. Este anunțat programul derulat de AFM, cu o finanțare totală de 24,28 milioane lei, informează alba24.ro.

„Am promis un pachet de măsuri echilibrate pentru gestionarea conflictelor om-urs și iată că livrăm promisiunile făcute.

Acest program reprezintă un instrument de prevenție, pentru că noi urmărim reducerea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

24 Ianuarie: Ceremonii militare și religioase în garnizoanele din Botoșani și din țară de Ziua Unirii Principatelor

Publicat

24 ianuarie: ceremonii militare și religioase în garnizoanele din botoșani

Publicitate

Ministerul Apărării Naționale, împreună cu autoritățile locale, organizează sâmbătă ceremonii militare și religioase dedicate împlinirii a 167 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române.

Municipiul Botoșani va marca, printr-un ceremonial militar și religios, Unirea Principatelor Române, eveniment istoric fundamental pentru statul român modern. Activitățile se vor desfășura la Monumentul Domnitorului Alexandru Ioan Cuza, situat pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu izbucnit într-o casă din Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc

Publicat

incendiu izbucnit într o casă din darabani. bunurile din jurul centralei

Publicitate

NU aprindeți focul folosind lichide inflamabile: pericol de incendiu!

Un incendiu a izbucnit seara trecută într-o casă din orașul Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc.

La caz au intervenit pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Darabani, cu două autospeciale de stingere, dar și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță....

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfânta XENIA, ocrotitoarea familiei

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta xenia

Publicitate

Xenia Grigorievna Petrova a fost soţia unui ofiţer de armată, Andrei Fedeorovici Petrov. Ea a devenit văduvă la vârsta de 26 de ani când soţul său a murit brusc, la o petrecere. Ea a plâns moartea soţului ei, şi în special faptul că el a murit fără spovedanie şi împărtăşanie.

Din acel moment, Xenia şi-a pierdut interesul pentru toate lucrurile lumeşti şi a urmat calea grea a nebuniei pentru Hristos.
Ea a început să îmbrace hainele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe