Connect with us

EVENIMENT

Ce se întâmplă atunci când moare un Papă. Tradițiile pe care catolicii trebuie să le respecte

Publicat

ce se întâmplă atunci când moare un papă. tradițiile pe

Papa emerit Benedict al XVI-lea a murit sâmbătă, 31 decembrie 2022. Fostul Suveran Pontif avea 95 de ani. La Vatican, procedura în caz de deses este una strictă. Astfel, după ce un Papă moare, un medic confirmă decesul în prezența cardinalului șambelan și a directorului serviciilor de sănătate de la Vatican.

Bat clopotele în Orașul Etern

Pentru a marca decesul Papei, clopotele Bazilicii Sfântul Petru bat. Apoi, în tot orașul Roma, bisericile se alătură pentru a răspândi vestea în tot Orașul Etern.

Tradiția susține că cel care este cardinalul vicar al Romei va face anunțul oficial către public. De obicei, este declarată o perioadă de nouă zile de doliu oficial, ceea ce oferă timp și pentru ca pelerinii, cardinalii și șefii de stat să călătorească la Roma.

Trupul neînsuflețit al Papei decedat…

Citește mai mult pe impact.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Rezultate turul doi alegeri prezidențiale 2025. Date în timp real. LIVE TEXT

Publicat

rezultate turul doi alegeri prezidențiale 2025. date în timp real.

Rezultate naționale la alegerile prezidențiale în turul doi: Cum au votat cetățenii cu drept de vot. Urnele de vot s-au închis oficial, iar numărătoarea voturilor a început, după cea mai mare prezentă la vot, de la Revoluție până în prezent. 

Voturile sunt numărate în fiecare secție de vot din România, dar și din Diaspora, iar apoi sunt încărcate în mod real pe platforma roaep.ro.

Ora 22:22 Peste 8 milioane numerotate. 90.18% din voturi numărate

Nicușor-Daniel…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

A început numărătoarea oficială a voturilor. Rezultate parțiale la Cluj. Nicușor Dan este în frunte

Publicat

vot votare cluj.jpg

A început numărătoarea oficială a voturilor din cel de al doilea tur al alegerilor prezidențiale.

Potrivit AEP, prezența la vot în țară și diaspora a fost de 64,72%, iar în județul Cluj a fost de 69,61%.

Rezultate parțiale la Cluj

Nicușor Dan, candidat independent, apare în avantaj la Cluj. Județul este mai colorat în verde decât la primul tur. Totuși, datele se schimba cu viteza.

La ora publicării acestei știri Nicușor Dan avea la Cluj peste 58% din…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

REZULTATE FINALE turul 2 alegeri prezidențiale 2025 în ALBA. Cum au votat cetățenii din localitățile din județ. LIVE TEXT

Publicat

live text: rezultate alegeri prezidențiale în alba. cum au votat

REZULTATE FINALE turul 2 alegeri prezidențiale 2025 în ALBA. Prezență record în turul doi al alegerilor prezidențiale 2025: peste 58 % în Alba. Peste 176.000 de cetățeni au votat în județ. 

După închiderea urnelor, în cele 440 de secții de votare din județul Alba a început numărătoarea voturilor în turul 2 al alegerilor prezidențiale.

Concret, președintele fiecărui birou electoral va deschide buletinele unul câte unul și va citi cu voce tare prenumele și numele…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Prezență la vot 18 mai 2025 – record din ultimii ani. Câți români au votat la prezidențiale 2025 turul 2, în Alba și în țară

Publicat

prezență la vot 18 mai 2025 – record din ultimii

Prezența la vot – alegeri prezidențiale 2025 turul 2, ora 21.00 în Alba: 58,45% (comparativ, turul 1 din 4 mai – 50,55%). Peste 170.000 de persoane au votat, până la închiderea urnelor.

Comparativ, în 2024, prezența la vot a fost de 51,78%, iar în 2019, primul tur al alegerilor prezidențiale, de 51,69%.

Prezența la vot – alegeri prezidențiale 2025 turul 2 – ora 21.00 – județul Alba

Total persoane cu drept de vot: 302.142

Total votanți, ora 21.00, 176.614 (prezență…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe