Connect with us

ACTUALITATE

Ce spune directorul Institutului pentru Fizica Pământului despre cutremurul de 5,2 din România. Comparația cu Turcia

Publicat

ce spune directorul institutului pentru fizica pământului despre cutremurul de

Directorul general al Institutului Naţional de Cercetare – Dezvoltare pentru Fizica Pământului (INCDFP), Constantin Ionescu, spune că seismul cu magnitudinea 5,2 de luni, cu epicentrul în județul Gorj, nu are nicio legătură cu cele care se produc în Turcia. Sunt plăci tectonice diferite.

„Nu are legătură cu Turcia, nu are cum. M-am uitat peste mişcările plăcii cu date de GPS, de la est la vest, la sud, a plăcii anatoliene, iar ale noastre dacă au legătură au cu cele din Serbia, din Croaţia, din zona aceasta. Este pe altă placă tectonică.

Cutremure au mai fost în zona seismică Gorj, dar foarte rare, au mai fost în anii 1980, 1910, 1893…

Citește mai mult pe Ardeal24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

O chemare la fapte bune în Postul Crăciunului: 50 de Găleți Albastre cu alimente, campanie derulată de Impact Trușești

Publicat

o chemare la fapte bune în postul crăciunului: 50 de

Publicitate

Într-o lume tot mai grăbită, unde fiecare pare prins în propriile probleme, în comuna Trușești se aprinde din nou o lumină a speranței și solidarității.

Societatea Impact Trușești, cunoscută pentru numeroasele acțiuni de binefacere din ultimii ani, lansează o nouă inițiativă emoționantă:
„50 de Găleți Albastre cu Alimente pentru Trușești”, o campanie menită să aducă bucurie și alinare în casele celor mai încercați semeni ai…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O casă din Darabani s-a aprins din neglijența proprietarului. Pompierii fac apel după apel

Publicat

incendiu într o gospodărie din corlăteni! o casă a fost la

Publicitate

O casă din orașul Darabani a fost în pericol, în urmă cu puțin timp, după ce funinginea depusă pe pereții interiori ai coșului de fum s-a aprins.

 

Pompierii militari de la Punctul de Lucru Darabani au intervenit prompt și au stins flăcările înainte de a produce pagube materiale însemnate.

 

Pentru prevenirea unor situații similare, ISU Botoșani vă reamintește:

 

Publicitate

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Incendiu violent la Hănești! Casă distrusă de flăcări. Proprietarul a încercat să salveze din lucruri, dar a fost neputincios

Publicat

foto: incendiu violent la hănești! casă distrusă de flăcări. proprietarul

Publicitate

Incendiu violent într-o gospodărie din Hănești – o casă a fost distrusă de flăcări

 

 

Astăzi, un incendiu puternic a izbucnit într-o gospodărie din localitatea Hănești. La fața locului au intervenit pompierii din cadrul Stației Săveni, cu două autospeciale de stingere cu apă și spumă și o ambulanță SMURD, împreună cu Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Hănești.

 

Primii care au ajuns la fața locului au fost pompierii…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O mamă cu copilul în brațe a fost surprinsă în timp ce traversa grăbită strada printre două TIR-uri, la doar câțiva pași de o trecere pentru pietoni

Publicat

o mamă cu copilul în brațe a fost surprinsă în

Publicitate

Graba și inconștiența unei mame au fost la un pas să producă o tragedie în urma căreia și-ar fi putut pierde viețile. Mama cu copilul în brațe a fost surprinsă în timp ce traversa grăbită strada printre două TIR-uri, la doar câțiva pași de o trecere pentru pietoni. Imaginile au fost publicate pe Facebook de Poliția Română.

„O fotografie. O mamă cu copilul în brațe, trecând grăbită printre două TIR-uri, iar la doar câțiva pași……

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe