Connect with us

ACTUALITATE

Ce telefoane vor fi INTERZISE în România din 2020. Comercianții care le vând riscă amenzi de până la 100.000 de lei

Publicat

Începând din iunie 2020, telefoanele mobile care nu au activată posibilitatea recepționării mesajelor RO-ALERT în toate rețelele mobile nu vor mai putea fi comercializate în România, ca urmare a publicării Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 46/2019 în Monitorul Oficial. Actul normativ reglementează aplicarea unor amenzi usturătoare comercianţilor care nu se conformează legii.

Ordonanţa se referă la operarea Sistemului de avertizare a populaţiei în situaţii de urgenţă „RO-ALERT” şi prevede amenzi de până la 100.000 de lei pentru comercianţii care vor vinde telefoane care nu sunt compatibile cu acest sistem.

„(1) Operatorii economici care comercializează telefoane mobile au obligaţia de a furniza şi a menţine atât pe paginile web proprii, cât şi la punctele de vânzare, pentru telefoanele mobile comercializate, informaţii privind:

a) capabilităţile de recepţionare a mesajelor RO-ALERT;

b) modalităţile de activare a acestor facilităţi pentru fiecare tip de telefon mobil comercializat.

(2) Informaţiile prevăzute la alin. (1) se transmit şi Serviciului de Telecomunicaţii Speciale în vederea publicării în portalul web RO-ALERT”, se arată în OUG.

Potrivit documentului, telefoanele mobile care nu au activată posibilitatea recepţionării mesajelor RO-ALERT în toate reţelele publice mobile de comunicaţii electronice nu pot fi comercializate pe teritoriul României.

Amenzile pentru nerespectarea acestei prevederi sunt cuprinse între 35.000 lei şi 75.000 lei. Dacă vor ignora în mod repetat interdicţia, amenzile vor fi cuprinse între 50.000 şi 100.000 de lei. Sancţiunile vor putea fi aplicate de inspectorii Protecţiei Consumatorilor.

Serviciul de Telecomunicaţii Speciale este responsabil de implementarea măsurilor tehnice necesare pentru buna funcţionare a Sistemului RO-ALERT, precum şi a măsurilor tehnice de securitate cibernetică. Mesajele RO-ALERT vor fi transmise prin intermediul reţelelor publice mobile de comunicaţii electronice către telefoanele mobile conectate la aceste reţele şi aflate în zona vizată de manifestarea situaţiei de urgenţă.

sursa: Alba24.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

VIDEO: Sărbătoarea Botezului Domnului, cinstită cu evlavie de sute de credincioși la Biserica „Sfântul Voievod Ștefan cel Mare” din Cătămărăști Deal

Publicat

video: sărbătoarea botezului domnului, cinstită cu evlavie de sute de

Publicitate

Românii creștin-ortodocși prăznuiesc în fiecare an, la 6 ianuarie, Botezul Domnului sau Boboteaza, sărbătoare care amintește de botezul Mântuitorului Iisus Hristos în apele Iordanului, săvârșit de Sfântul Ioan Botezătorul. Cu acest prilej, în ziua praznicului, în toate bisericile ortodoxe are loc sfințirea apelor.

La Biserica „Sfântul Ștefan cel Mare” din Cătămărăști Deal, Botoșani, sute de credincioși au participat la slujbele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Sărbătoarea Botezului Domnului, trăită cu evlavie în Parohia „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” Bașeu-Hudești

Publicat

sărbătoarea botezului domnului, trăită cu evlavie în parohia „sfântul mare

Publicitate

În zilele premergătoare marelui praznic al Botezului Domnului, comunitatea Parohiei „Sfântul Mare Mucenic Pantelimon” din Bașeu-Hudești a fost implicată într-o serie de activități religioase, marcate de participarea activă a credincioșilor și de respectarea tradițiilor bisericești.

Potrivit părintelui paroh  Ioan Pușcașu, enoriașii au primit cu deschidere vizita pastorală pentru sfințirea caselor și a gospodăriilor cu Agheasma Mare,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani: Mașinile înmatriculate în alte țări, luate la ochi de polițiști. Amplă acțiune în județ

Publicat

botoșani: mașinile înmatriculate în alte țări, luate la ochi de

Publicitate

În perioada 15 octombrie – 31 decembrie 2025, polițiștii din cadrul Serviciului Rutier împreună cu alte subunități de profil au organizat o acțiune pentru creșterea gradului de disciplină rutieră în rândul conducătorilor de autovehicule înmatriculate în alte state, pe raza județului Botoșani.

 

În cadrul activităților desfășurate, au fost verificate aproximativ 400 de autoturisme înmatriculate în alte state.

 

În urma neregulilor...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Botoșani, printre județele cu cele mai mari alocații medii plătite pentru copii: Peste 342 lei plătiți lunar beneficiarilor

Publicat

botoșani, printre județele cu cele mai mari alocații medii plătite

Publicitate

Județul Botoșani se numără printre zonele din țară unde valoarea medie a alocației de stat pentru copii este una dintre cele mai ridicate din România, potrivit datelor centralizate de Agenția Națională pentru Plăți și Inspecție Socială.

În luna noiembrie 2025, suma medie plătită pentru fiecare copil beneficiar din județul Botoșani a fost de 342,15 lei, valoare care plasează județul pe locul al doilea la nivel național, după Caraș-Severin,...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe