EVENIMENT
Ce trebuie să faci în caz de ACCIDENT auto. Pași de urmat și cum poți să interveni
Preşedintele Asociaţiei pentru Siguranţa Auto, Virgil Mihailovici, a explicat paşii care trebuie urmaţi atunci când suntem martorii unui accident rutier cu victime.
Sunt măsuri care pot fi urmate în anumite situații și pot fi făcute de persoane cu stăpânire de sine. În continuare, apelarea serviciului de urgenţă 112 şi chemarea la faţa locului a unor specialişti este cea mai bună măsură.
„Sunt nenumărate scenarii. În primul rând, lumea se teme să intervină, deşi industria auto, din 2004, a făcut în aşa fel încât să nu mai existe pericol de explozie. Există o supapă care opreşte scurgerea de combustibil spre compartimentul motor în caz de accident. Aşa că nu mai există risc de incendiu. Decât dacă este vreo defecţiune tehnică sau mai e puţin carburant pe conducta de alimentare. Dar nu are cum să explodeze, în mod normal”, a declarat Virgil Mihailovici pentru dcnews.ro.
„Noi nu facem pregătire pentru primul ajutor în şcoala de şoferi. Este o iluzie că ne închipuim că putem acorda primul ajutor în caz de accident, pentru că nu ne învaţă nimeni cum ar trebui de fapt să intervenim. Plus că sunt nenumărate situaţii în care ne putem găsi. Vă dau un exemplu concret. Cu 30-40 de ani în urmă, când se făceau teste de coliziune, se loveau două vehicule. Astăzi, se fac computerizat până la 3000 de teste, pe baza rezultatelor din trafic, adică a accidentelor înregistrate, şi tot nu sunt suficiente ca să acopere situaţiile din realitate. Aşa că e foarte greu să intervii în mod ideal.
De asta vin cei de la ISU la accidente, pentru că au echipamente specializate. Acea cutie de siguranţă a maşinii, cadrul, nu poate fi desfăcut simplu”, a mai spus preşedintele Asociaţiei pentru Siguranţa Auto.
Paşii de intervenţie, în situaţii ideale
„Dacă reuşim să deschidem uşa maşinii, ceea ce e puţin probabil, mereu trebuie văzut dacă jos, la tibie, picioarele au hemoragii şi fracturi. Pentru că pedalierele sunt făcute ca la impact să sară. Altfel, atunci când ne proptim în volan şi pedale, nu putem evita ca picioarele să se ducă sub tabloul de bord. Astfel, se taie tibia şi se produce fractură şi hemoragie. Dacă hemoragia e abundentă, trebuie să ne ocupăm de asta prima dată. Cu o haină sau ceva trebuie să oprim hemoragia.
În al doilea rând, trebuie să vedem dacă victima respiră. În al treilea rând, trebuie fixat capul. În momentul în care îl mişti de acolo, singurul lucru mobil din tot corpul este capul, care e fixat de şira spinării. Capul trebuie fixat din spate, adică de pe banchetă. După, dăm spătarul pe spate şi încercăm, fie singuri, fie cu un ajutor, să scoatem victima afară şi să continuăm acordarea primului ajutor.
Dar astea sunt doar lucruri generale. E foarte dificil şi lumea în general se fereşte să facă asta”, a conchis Virgil Mihailovici.
sursă: dcnews.ro, Alba24.ro
Horoscop de weekend 6-7 decembrie: Sfârșitul de săptămână vine cu energii contradictorii, dar promițătoare.
Luna în tranzit prin semnele de apă ne invită să acordăm atenție intuiției și emoțiilor noastre, în timp ce influențele planetare ne încurajează să facem ordine în viața personală înainte de marile sărbători de iarnă.
Este momentul perfect pentru a ne reconecta cu cei dragi, pentru a pune punct unor situații neterminate și pentru a ne pregăti sufletește…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
MESAJE de Sfântul Nicolae: urări frumoase, amuzante și religioase pentru cei care își sărbătoresc onomastica
Sfântul Nicolae este sărbătorit anual pe 6 decembrie. În acestă zi, marcată cu cruce roșie, peste 800.000 de români își serbează onomastica, purtând nume precum Nicolae, Nicoleta, Nicușor, Niculiță, Niculina sau Nicole, cât și derivatele lor.
Așadar, am pregătit mai jos o selecție de mesaje, urări și felicitări pentru a celebra ziua de Sfântul Nicolae.
Ocrotitor al copiilor, al celor aflați în nevoie și al marinarilor, el este cunoscut pentru generozitatea și…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Alba Iulia va deveni oficial Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare, programat în 10 decembrie
Alba Iulia va deveni Capitala Tineretului din România 2026. Evenimentul de semnare a documentelor este programat pentru miercuri, 10 decembrie 2025, la Palatul Principilor Transilvaniei.
”Evenimentul, programat pentru ora 14:00, nu este o simplă festivitate, ci formalizarea juridică a unui mecanism de co-management”, transmit reprezentanții administrației locale.
Aceștia spun că până acum a avut loc un ”proces amplu de pregătire, desfășurat în trei faze strategice:…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
VIDEO FOTO. „Pirații” trupei Alestorm au adus rața în centrul Clujului. O banană, un rechin și un papagal au aprins atmosfera
Cluj-Napoca s-a transformat joi seară într-un port al piraților moderni, când legendara trupă scoțiană Alestorm, autoproclamați și unanim acceptați drept cea mai bună trupă de pirați din Univers, a revenit în România pentru un show exploziv.
Deși renumiți pentru estetica lor de pirați ai metalului, scoțienii nu au venit cu o corabie sau decoruri nautice, în schimb, o rață uriașă gonflabilă trona…
Citește mai mult pe Cluj24.ro



