EVENIMENT
Cea mai utilizată aplicație bancară, în pericol. Ce s-a descoperit în urma controalelor. Milioane de români folosesc serviciile
Cea mai utilizată aplicație bancară, foarte populară și în România, este în pericol! Vorbim despre Revolut, care întâmpină probleme serioase în Marea Britanie, acolo unde a fost de fapt inventată. Problemele cu care s-ar confrunta fintech-ul ar fi început după ce autoritățile de reglementare din Marea Britanie ar fi descoperit nereguli în auditarea conturilor sale, conform Financial Times.
Cea mai utilizată aplicație bancară, în pericol
Așadar, se pare că Revolut are unele probleme. la această concluzie au ajuns autoritățile de reglementare din Marea Britanie, care ar fi descoperit mai multe nereguli în urma unui audit făcut la celebrul fintech. Mai exact, Consiliul de Raportare Financiară (FRC) este cel care a criticat un anumit „furnizor de servicii”,fără a fi oferit un nume exact.
Persoane...
Citește mai mult pe impact.ro
EVENIMENT
SPAP Sebeș: 500 de tone de material antiderapant folosit pentru activități de deszăpezire în ianuarie 2026
SPAP Sebeș face precizări despre activitățile de deszăpezire efectuate de la începutul anului, în ianuarie 2026.
”Pentru activitățile de deszăpezire efectuate de la începutul anului și până în prezent, acțiuni ce au fost desfășurate atât pe raza Municipiului Sebeș cât și în localitățile aparținătoare acestuia - Lancrăm, Petrești și Răhău, au fost folosite aproximativ 500 de tone de material antiderapant solid și 50 de tone soluție lichidă anti- îngheț.
Citește mai mult pe Alba24.ro
Elevii clujeni sunt printre primii din țară care intră din nou în vacanță, în luna februarie.
Numită „vacanța de schi”, săptămâna liberă de după vacanța de iarnă este stabilită la nivelul Inspectoratului Școlar, și nu de Ministerul Educației.
Când începe „vacanța de schi” pentru elevii clujeni
Astfel, potrivit unui anunț al Ministerului Educației, elevii din Cluj vor avea vacanță în...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ciolacu, atac la Bolojan: ”Un zapciu al austerității, disperat să-și acopere propriul eșec. Tot ce ai făcut este grosolan”
Ciolacu, atac la Bolojan. Fostul premier l-a atacat pe actualul prim ministru pe tema măsurilor fiscale adoptate, numindu-l ”un zapciu al austerității”.
„Ai tăiat degeaba banii gravidelor și pensionarilor, ai crescut aberant taxele distrugând mediul privat și când ai văzut că efectul este infim, ai ordonat o scamatorie contabilă ca să te lauzi cât de priceput ești în a administra banii țării! Acesta este adevărul, Ilie Bolojan!”, a scris joi pe Facebook Marcel...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Albert Barbu, elev al Colegiului Militar din Alba Iulia, locul III la concursul HackTheArt, secțiunea securitate cibernetică
Elev caporal Albert Barbu, din clasa a XI-a a Colegiului Național Militar "Mihai Viteazul" Alba Iulia, a reușit șă se claseze pe Locul III la concursul HackTheArt.
Potrivit reprezentanților instituției, Albert a reușit să transforme pasiunea pentru informatică și robotică în performanță, reușind să se claseze pe Locul III la concursul de informatică organizat de Hacker Club Slobozia, cu sprijinul Liceului de Arte „Ionel Perlea”.
Competiția a fost o provocare pentru...
Citește mai mult pe Alba24.ro
