Connect with us

ACTUALITATE

Cehia REDUCE durata carantinei obligatorii. Persoanele suspectate de infectare pot ieși din carantină după 10 zile

Publicat

Republica Cehă a anunţat marţi că va reduce de la 14 zile la 10 zile durata carantinei obligatorii pentru persoanele suspectate de infectare cu COVID-19, transmite dpa.

Conform noilor reguli, persoanele testate pozitiv la noul coronavirus pot ieşi din carantină după 10 zile fără a trebui să facă dovada unui test negativ, cu condiţia să fi fost asimptomatice timp de cel puţin trei zile.

Această modificare, ce urmează unei măsuri similare în ţara vecină Austria, va intra în vigoare la 1 septembrie, a precizat Ministerul Sănătăţii ceh.

Autorităţile cehe pot dispune autoizolarea în cazul oricărei persoane care a avut recent contact cu un caz de COVID-19 confirmat sau cu o persoană revenită dintr-o zonă de mare risc epidemiologic.

Carantina poate fi evitată în cazul prezentării unui test negativ.

În prezent Republica Cehă are 5.400 de cazuri de coronavirus active, iar 415 persoane au decedat din cauza COVID-19. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Vacanța de toamnă 2025. În octombrie, elevii vor avea prima vacanță din acest an școlar

Publicat

vacanța de toamnă 2025. În octombrie, elevii vor avea prima

Publicitate

Vacanța de toamnă 2025. În octombrie, elevii vor avea prima vacanță din acest an școlar. Astfel, începând de sâmbătă, 25 octombrie, elevii vor intra în vacanța de toamnă, timp de o săptămână, până duminică, 2 noiembrie. 

Conform structurii oficiale a anului școlar 2025-2026, stabilite de Ministerul Educației, primul modul de cursuri se încheie vineri, pe 24 octombrie.

Vacanța de toamnă 2025

Începând cu anul școlar 2022-2023, de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfântul Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae

Publicat

calendar ortodox 2025: sfântul preot mărturisitor dumitru stăniloae

Publicitate

Sfântul Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae a fost o personalitate marcantă a Ortodoxiei – profesor de teologie, dogmatist, filosof, istoric, ziarist şi traducător. De-a lungul celor 90 ani de viață, renumele de cel mai mare teolog al secolului al XX-lea i-a fost confirmat cu prisosință prin opera sa, prin respectul și prin recunoașterea celor mai mari instituții academice ale lumii.

Sfântul Preot Mărturisitor Dumitru Stăniloae s-a născut…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: „Educația – lumină pentru minte și suflet!” la Liceul „Demostene Botez” Trușești

Publicat

foto: „educația – lumină pentru minte și suflet!” la liceul

Publicitate

„Educația – lumină pentru suflet și minte!” a fost activitatea realizată în avans, cu prilejul Zilei Mondiale a Educației de către elevii Liceului „Demostene Botez” Trușești. În cadrul activității, pe lângă atelierele de lucru, elevii și cadrele didactice s-au bucurat de o întâlnire specială cu preotul paroh Dorin Onciuleanu de la Parohia „Sfinții Împărați Constantin și Elena” Ionășeni, într-un cadru interactiv și prietenos….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

O tânără de 18 ani a intrat cu mașina în gardul Stadionului din Dorohoi

Publicat

o tânără de 18 ani a intrat cu mașina în

Publicitate

O tânără de 18 ani a ajuns la spital, în această seară, după ce mașina pe care o conducea a lovit gardul stadionului municipal din Dorohoi.

La fața locului s-au deplasat pompierii din cadrul Detașamentului de Pompieri Dorohoi, cu o autospecială de stingere și modul de descarcerare, dar și un echipaj al Serviciului Județean de Ambulanță.

Salvatorii au constatat faptul că niciuna dintre cele trei persoane aflate în mașină nu era încarcerată….

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe