Connect with us

ACTUALITATE

Cei mai căutaţi candidaţi pentru angajare sunt cei din grupa de vârstă 36-45 de ani

Publicat

CV-urile care au înregistrat cele mai multe vizualizări pe platforma eJobs în perioada ianuarie-august 2019 sunt cele ale candidaţilor din grupa de vârstă 36-45 de ani, informează firma de recrutare într-un comunicat remis miercuri AGERPRES.

Profilurile de pe eJobs ale candidaţilor din grupa de vârstă 36-45 de ani au înregistrat aproape 3,2 milioane de vizualizări de la începutul anului, potrivit platformei de recrutare.

Această categorie de candidaţi este urmată de cea a persoanelor cu vârsta cuprinsă între 25 şi 35 de ani, ale căror CV-uri au fost vizualizate de aproximativ 2,5 milioane de ori. Pe locul 3 în clasament se află candidaţii din categoria de vârstă 18-24 ani, cu 812.000 de vizualizări.

Următoarea categorie în topul căutărilor este cea a candidaţilor de peste 45 de ani, care au adunat, în perioada ianuarie-august 2019, aproape 390.000 de vizualizări. Candidaţii cu vârsta sub 18 ani au adunat cel mai mic număr de vizualizări – 18.500, potrivit sursei citate.

Directorul eJobs, Bogdan Badea, crede că explicaţia constă în faptul că angajatorii caută în special angajaţi cu experienţă.

„La nivelul candidaţilor, există o percepţie generalizată potrivit căreia angajatorii caută doar oameni foarte tineri, care, fiind la început de drum, au aşteptări ceva mai mici şi care pot fi mai uşor formaţi, de la zero. Cu toate acestea, iată că datele arată că anul 2019 a fost, totuşi, anul specialiştilor, al candidaţilor maturi, cu experienţă. Companiile au căutat intens oameni care să vină cu un know-how solid pe care să-l implementeze în companii, iar asta s-a văzut nu doar în numărul de CV-uri vizualizate, ci şi într-o creştere a numărului de joburi adresate specialiştilor”, a afirmat directorul eJobs.

În ceea ce priveşte numărul de aplicări, tot candidaţii cu vârsta cuprinsă între 36 şi 45 de ani ocupă primul loc, înregistrând 4,9 milioane de aplicări, urmaţi de cei între 25 şi 35 de ani, cu 3,7 milioane aplicări. Pe locul al treilea sunt candidaţii din grupa de vârstă de peste 45 de ani, care au avut 615.000 de aplicări.

În total, platforma de recrutare a înregistrat peste 5,5 milioane de aplicări în perioada ianuarie-august 2019, cu 100.000 de aplicaţii mai multe decât în aceeaşi perioadă a anului trecut. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

DEZASTRU: Un sfert dintre TINERII români nu au un loc de muncă. Rata șomajului a urcat la 5,6% în februarie 2025

Publicat

dezastru: un sfert dintre tinerii români nu au un loc

Publicitate

Institutul Național de Statistică (INS) a anunțat marți, 1 aprilie, că rata șomajului în România a ajuns în luna februarie 2025 la 5,6%, în creștere cu 0,1 puncte procentuale față de luna ianuarie. Tendința ascendentă este vizibilă și în comparație cu aceeași lună a anului trecut, când rata era de 5,3%.

Conform datelor oficiale, numărul total al șomerilor cu vârste între 15 și 74 de ani a fost estimat la 456.800 de persoane, față de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bătaie cu sabie într-un cazinou din Botoșani: Trei bărbați trimiși în judecată pentru tentativă de omor

Publicat

bătaie cu sabie într un cazinou din botoșani: trei bărbați trimiși

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat astăzi trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a trei bărbați acuzați de comiterea unor fapte de o gravitate extremă, petrecute într-o sală de jocuri din centrul municipiului Botoșani.

Potrivit anchetatorilor, este vorba despre B.D., în vârstă de 23 de ani, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă la omor, tulburarea ordinii și liniștii publice, precum și portul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Memorialul Ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor Facultăţii de arte de la Universitatea de Arte din Târgu Mureș, invită la spectacolul Cehov – 3 Comedii

Publicat

memorialul ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor

Publicitate

Memorialul Ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor Facultăţii de arte de la Universitatea de Arte din Târgu Mureș are plăcerea de a vă invita la spectacolul Cehov – 3 Comedii: „Ursul”, „Cerere în căsătorie”, „Jubileu”, care va fi pus în scenă în data de 4 aprilie 2025 în Amfiteatrul interior de la Memorialul Ipoteşti. Spectacolul va avea loc la ora 16:00.

Cehov e un maestru al subtilității. El ne arată…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 53 de ani, din Mihălășeni, dus cu escortă la locul de detenție, după ce instanța l-a trimis după gratii pentru că a încălcat ordinul de protecție

Publicat

bărbat de 53 de ani, din mihălășeni, dus cu escortă

Publicitate

Polițiștii din Ștefănești au identificat, luni, un bărbat, de 53 de ani, din comuna Mihălășeni, pe numele căruia era emis de către instanța de judecată, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

 

Acesta a fost condamnat la 6 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

Bărbatul a fost identificat pe raza localității Stânca, fiind reținut și ulterior escortat către…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe