Connect with us

ACTUALITATE

Cei mai cunoscuţi specialişti ai lumii, la Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală ”Galatia 2022”

Publicat

conferinta cluj

Unul dintre cele mai importante evenimente din domeniul medical, Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală „Galatia 2022”, ediția a VI-a, va avea loc în perioada 23 – 27 martie.

La acest eveniment, care va avea loc online, sunt așteptați peste 1.000 de participanți.

Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală „Galatia 2022” este organizată de Universitatea „Dunărea de Jos” din Galați, prin Facultatea de Medicină și Farmacie, în colaborare cu Spitalul de Psihiatrie „Elisabeta Doamna” și în parteneriat cu Academia Română, organizează.

Evenimentul se va desfășura integral online, pe o platformă special creată pentru eveniment.

Ca și la edițiile precedente, la acest important eveniment medical vor participa medici psihiatri din țară și străinătate, medici de familie, medici din alte specialități care ajung în contact cu problematica psihiatriei, farmaciști, psihologi, filosofi, sociologi, dar și specialiști din alte domenii de activitate.

„Galatia 2022”. Tema de anul acesta este „Interdisciplinaritatea în psihiatrie”

Prin tematica abordată, speakeri renumiți vor aduce într-un format dinamic, ca și la edițiile anterioare, cele mai noi informații, practici și tendințe din domeniu. Tema de anul acesta este „Interdisciplinaritatea în psihiatrie”.

„Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală „Galatia” a luat naștere în urmă cu șase ani. S

copul acestui eveniment a fost, pe de o parte, acela de a sprijini programele de sănătate mintală din România; pe de altă parte, am dorit să adunăm laolaltă medici psihiatri din țară și străinătate, medici de familie, medici din alte specialități care ajung în contact cu problematica psihiatriei, farmaciști, psihologi, sociologi, asistenți medicali, dar și specialiști din alte domenii de activitate.

Și am reușit. Încă de la prima ediție, participarea a depășit așteptările, iar succesul repurtat ne-a obligat să facem din acest eveniment unul periodic.

Iar de-a lungul anilor, temele participanților au devenit tot mai complexe, ajungând să atingă zonele cele mai importante ale acestui fascinant domeniu, cel al explorării complexității minții umane.

Treptat, ni s-au alăturat specialiști din întreaga lume, astfel încât Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală „Galatia” a devenit un eveniment internațional.

Prioritatea acestui eveniment este unirea reprezentanților celor două domenii, psihiatrie – psihologie, în vederea realizării unui profil terapeutic personalizat pentru persoanele afectate de tulburări din sfera psiho-patologică, conferința conținând în acest sens și o secțiune completă dedicată psihologilor clinicieni”, a declarat Prof. Univ. Dr. Anamaria Ciubară, medic primar psihiatru, președintele conferinței.

„Galatia 2022” va conferi participanților credite de formare profesională continuă.

Invitat special la acest eveniment este dr. Silvana Galderisi, profesor titular de psihiatrie, director al Unității de Urgență a Departamentului de Sănătate Mintală al Universității „Luigi Vanvitelli” din Campania; coordonator al Unității de ambulatoriu pentru tulburări de anxietate și psihotice și al Programului de reabilitare pentru tulburări mintale grave din cadrul aceluiași departament.

Dr. Silvana Galderisi este președinte ales al Societății italiene de psihopatologie (SOPSI), fost președinte al Asociației Europene de Psihiatrie (EPA), președinte al Comitetului permanent pentru etică al Asociației Mondiale de Psihiatrie (WPA) și copreședinte al Grupului de lucru al WPA „Implementarea alternativelor la constrângere în îngrijirea sănătății mintale”.

Ca și în anii precedenți, participarea la Conferința Europeană de Psihiatrie și Sănătate Mintală „Galatia 2022” va conferi participanților credite de formare profesională continuă.
Înscrierile se fac până pe dat de 22 martie, pe: https://lapsihiatru.ro/

Citește Romania24.ro pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

DEZASTRU: Un sfert dintre TINERII români nu au un loc de muncă. Rata șomajului a urcat la 5,6% în februarie 2025

Publicat

dezastru: un sfert dintre tinerii români nu au un loc

Publicitate

Institutul Național de Statistică (INS) a anunțat marți, 1 aprilie, că rata șomajului în România a ajuns în luna februarie 2025 la 5,6%, în creștere cu 0,1 puncte procentuale față de luna ianuarie. Tendința ascendentă este vizibilă și în comparație cu aceeași lună a anului trecut, când rata era de 5,3%.

Conform datelor oficiale, numărul total al șomerilor cu vârste între 15 și 74 de ani a fost estimat la 456.800 de persoane, față de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bătaie cu sabie într-un cazinou din Botoșani: Trei bărbați trimiși în judecată pentru tentativă de omor

Publicat

bătaie cu sabie într un cazinou din botoșani: trei bărbați trimiși

Publicitate

Parchetul de pe lângă Tribunalul Botoșani a anunțat astăzi trimiterea în judecată, în stare de arest preventiv, a trei bărbați acuzați de comiterea unor fapte de o gravitate extremă, petrecute într-o sală de jocuri din centrul municipiului Botoșani.

Potrivit anchetatorilor, este vorba despre B.D., în vârstă de 23 de ani, cercetat pentru săvârşirea infracţiunilor de tentativă la omor, tulburarea ordinii și liniștii publice, precum și portul…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Memorialul Ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor Facultăţii de arte de la Universitatea de Arte din Târgu Mureș, invită la spectacolul Cehov – 3 Comedii

Publicat

memorialul ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor

Publicitate

Memorialul Ipotești, în parteneriat cu trupa de teatru a studenţilor Facultăţii de arte de la Universitatea de Arte din Târgu Mureș are plăcerea de a vă invita la spectacolul Cehov – 3 Comedii: „Ursul”, „Cerere în căsătorie”, „Jubileu”, care va fi pus în scenă în data de 4 aprilie 2025 în Amfiteatrul interior de la Memorialul Ipoteşti. Spectacolul va avea loc la ora 16:00.

Cehov e un maestru al subtilității. El ne arată…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Bărbat de 53 de ani, din Mihălășeni, dus cu escortă la locul de detenție, după ce instanța l-a trimis după gratii pentru că a încălcat ordinul de protecție

Publicat

bărbat de 53 de ani, din mihălășeni, dus cu escortă

Publicitate

Polițiștii din Ștefănești au identificat, luni, un bărbat, de 53 de ani, din comuna Mihălășeni, pe numele căruia era emis de către instanța de judecată, un mandat de executare a pedepsei cu închisoarea.

 

Acesta a fost condamnat la 6 luni de închisoare cu executare pentru săvârșirea infracțiunii de încălcarea ordinului de protecție.

 

Bărbatul a fost identificat pe raza localității Stânca, fiind reținut și ulterior escortat către…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe