Connect with us

ACTUALITATE

Cel mai înalt hotel din lume a fost inaugurat în Shanghai

Publicat

sursa foto: Facebook / J Hotel Shanghai Tower

Hotel, care face parte dintr-un lanţ de hoteluri de top, a fost inaugurat la Shanghai, acesta fiind cel mai înalt hotel din lume. Restaurantul de la etajul 120 şi piscina de la nivelul 88 sunt printre principalele atracţii.

J Hotel, care face parte dintr-un lanţ de hoteluri de top, şi-a deschis porţile în Shanghai. Situat în inima districtului Lujiazui şi cu privelişti uluitoare ale capitalei economice a ţării, hotelul combină estetica modernă şi tradiţia chineză pentru a aduce o perspectivă de lux, unică în Shanghai, notează Le Figaro.

Hotelul de lux ocupă etajele 84-105 şi etajul 120 ale unui bloc zgârie-nori, Turnul Shanghai, de 128 etaje, care este al doilea cel mai înalt din lume după Burj Khalifa (828 de metri) din Dubai.

Cele 165 de camere şi apartamente de lux, cu suptafaţa cuprinsă între 62 de metri pătraţi la 380 de metri pătraţi, sunt cele mai înalte şi mai spaţioase din China.

În ceea ce priveşte decorarea, designerii au folosit lacuri, glazuri, precum şi metal, cristal şi mozaicuri care dau viaţă unui spaţiu uluitor în care creativitatea este omniprezentă.

Restaurantul de la etajul 120 şi piscina de la nivelul 88 sunt printre principalele atracţii ale acestui hotel, a cărui deschidere a fost întârziată din cauza pandemiei. La etajele 84 şi 85 se află un centru de fitness şi spa.

Preţul pentru o cameră dublă la Hotelul J Shanghai Tower este de 400 de euro. Cea mai frumoasă suită, cu candelabre din cristal şi saună privată, costă peste 8.500 de euro pe noapte.

sursa: mediafax.ro

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Burse sociale 2025-2026. Criterii și documente necesare. Dosarele se depun până pe 2 octombrie

Publicat

burse sociale 2025 2026. criterii și documente necesare. dosarele se depun

Publicitate

Burse sociale 2025-2026. Elevii din învățământul primar, gimnazial și liceal pot beneficia, în anul școlar 2025-2026, de burse sociale în cuantum minim de 300 de lei lunar. Cererile și dosarele cu documentele necesare trebuie depuse la secretariatele școlilor până la 2 octombrie 2025, potrivit metodologiei-cadru adoptate de Ministerul Educației, scrie alba24.ro.

Până pe 20 octombrie, școlile vor transmite la inspectoratele școlare prima listă…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Programul PSD – investiții și locuri de muncă pentru dezvoltarea Moldovei

Publicat

programul psd – investiții și locuri de muncă pentru dezvoltarea

Publicitate

România are nevoie de investiții care să creeze locuri de muncă și să stimuleze dezvoltarea regională. Prin Programul Național de Relansare propus de PSD, județele din Moldova pot deveni un pol de creștere economică durabilă.

La capitolul „Investiții”, Programul PSD propune opt măsuri principale, menite să aducă valoare adăugată economiei, să stimuleze producția și să creeze locuri de muncă, cu impact direct asupra bugetului de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Să ne amintim de Dinu Buceceanu, avocatul copiilor: „Un om normal, care a luptat pentru dreptate”

Publicat

să ne amintim de dinu buceceanu, avocatul copiilor: „un om

Publicitate

Astăzi, 15 septembrie, Dinu Buceceanu ar fi împlinit 57 de ani. Au trecut opt ani de când a plecat dintre noi, dar amintirea sa rămâne la fel de vie și puternică în inimile celor care l-au cunoscut.

Soț, tată și avocat dedicat, Dinu Buceceanu a lăsat în urmă nu doar o familie iubitoare, ci și un adevărat drum deschis în justiție pentru drepturile mamelor și ale copiilor. Lupta sa pentru ca mamele cu nașteri multiple să primească indemnizație…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Polițiștii din Botoșani acționează împotriva pirateriei auto

Publicat

polițiștii din botoșani acționează împotriva pirateriei auto

Publicitate

Pe 13 septembrie 2025, polițiștii rutieri din județul Botoșani au organizat o acțiune pentru prevenirea și descurajarea fenomenului de piraterie auto.

În cadrul controalelor, au fost verificate 28 de autovehicule. Doi șoferi au fost depistați efectuând transport de persoane fără autorizație. Aceștia au fost sancționați contravențional cu amendă, iar dreptul de a folosi autovehiculul a fost suspendat pentru șase luni.

Pe parcursul acțiunii,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe