EVENIMENT
Cel puţin şapte morţi într-un incendiu pe un feribot în Filipine
Cel puţin şapte persoane au murit şi aproximativ 100 au fost salvate luni în Filipine, după declanşarea unui incendiu pe un feribot, pasagerii fiind nevoiţi să sară peste bord, au declarat paza de coastă şi martori, relatează AFP.
Incendiul a izbucnit pe Mercraft 2 în timp ce transporta 124 de pasageri de pe insula Polillo spre Real, provincia Quezon, pe insula principală Luzon.
Şapte persoane au murit şi 120 au fost salvate, a declarat purtătorul de cuvânt al Gărzii de Coastă din Filipine, Armando Balilo.
La bord se aflau în total 134 de pasageri şi membri ai echipajului. Operaţiunile de căutare pentru găsirea supravieţuitorilor sunt în desfăşurare.
''Am reuşit să salvăm 40 de persoane. Avem două victime'', a afirmat căpitanul Brunette Azagra, a cărui navă se afla la 500 de metri de Mercraft când a izbucnit incendiul.
Cel puţin 21 de persoane au fost internate în spital, a precizat Ricky Poblete, responsabil cu gestionarea dezastrelor în oraşul Real. AGERPRES
EVENIMENT
ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, va citi analizele și va oferi sfaturi
ChatGPT Sănătate, lansat de OpenAI: Aplicația va permite răspunsuri la întrebări medicale concrete, citirea rezultatelor analizelor de sânge și oferirea de sfaturi de sănătate adaptate utilizatorului.
Platforma condusă de Sam Altman a subliniat faptul că sănătatea este unul dintre cele mai populare subiecte pe care utilizatorii le discută cu asistentul lor de inteligență artificială.
Vezi și: Noul sistem AI de diagnosticare medicală este de 4 ori mai eficient decât medicii...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Drama unei tinere căsătorite cu un deținut care a ucis-o după eliberarea din pușcărie. Caz judecat la Curtea de Apel Alba Iulia
59 de femicide au avut loc în România, în anul 2025. Unul dintre ele este greu de descris în cuvinte. Este cazul unei tinere din Hunedoara, Adriana, care a fost ucisă de soțul său în bătaie. A lovit-o timp de 15 minute cu un scaun, a rupt o mătură de ea și a lovit-o cu pumnii și picioarele. În timp ce femeia se văita de durere, acesta s-a culcat lângă ea. Când s-a trezit, a văzut că Adriana era moartă.
După o condamnare la Tribunalul Hunedoara, criminalul, Augustin Lucian...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
11 ianuarie: Ziua Națională a Artei Fotografice în România. A fost aleasă în onoarea lui Carol Popp de Szathmáry
Ziua Națională a Artei Fotografice în România este marcată anual la data de 11 ianuarie, fiind dedicată recunoașterii rolului esențial pe care fotografia îl are în documentarea istoriei, în exprimarea artistică și în viața cotidiană.
Această zi reprezintă un prilej de omagiere a fotografilor români, profesioniști sau amatori, care contribuie la păstrarea memoriei vizuale a societății.
Vezi și FOTO: Alba Iulia în anii 80, într-o fotografie inedită. Cum arăta zona...
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
CNAS: Fără bilet de trimitere și fără costuri. Reguli noi pentru pacienții din Programele Naționale de Sănătate
Casa Națională de Asigurări de Sănătate a publicat vineri lista actualizată a serviciilor medicale incluse în pachetul de bază care completează Programele Naționale de Sănătate. Noile reguli explică clar cum se acordă și cum se decontează spitalizările de zi, precum și modul în care se fac investigațiile paraclinice de tip „Monitor”.
Măsurile se aplică atât pacienților asigurați, cât și anumitor...
Citește mai mult pe Cluj24.ro
