ACTUALITATE
Centrul de Cultură „Augustin Bena” Alba: Mii de oameni au participat, sâmbătă și duminică, la Sărbătoarea Libertății de la Blaj

Mii de oameni au participat, sâmbătă și duminică, 14 – 15 mai 2022, la manifestările organizate în cadrul Sărbătorii Libertății de la Blaj, un eveniment care a îmbinat folclorul tradițional românesc, din prima zi, cu recitaluri susținute de Goran Bregovic și Delia, în a doua zi.
Proiectul cultural este dedicat unuia dintre cele mai importante momente din istoria românilor: Adunarea Națională de la Blaj. Astfel, evenimentul s-a desfășurat pe Câmpia Libertății din Blaj, locul istoric unde a avut loc Adunarea Națională din 1848.
Ziua de sâmbătă a fost dedicată folclorului autentic și a cuprins spectacolul extraordinar „Cântec pentru…
Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai mult pe Botosani24.ro