EVENIMENT
Cetăţean moldovean anchetat, după ce a vrut să treacă frontiera cu un autoturism cu acte false

Un cetăţean din Republica Moldova este cercetat penal după ce a încercat să treacă Punctul de Trecere a Frontierei Albiţa la volanul unui autoturism care avea certificatul de înmatriculare fals, potrivit unui comunicat de presă transmis, marţi, de Inspectoratul Teritorial al Poliţiei de Frontieră (ITPF) Iaşi.
Bărbatul de 32 de ani s-a prezentat în Punctul de Trecere Albiţa pentru efectuarea formalităţilor de frontieră, însă, în momentul în care au verificat documentele maşinii, poliţiştii de frontieră au constatat că actul de identitate al autoturismului este fals.
„La controlul de frontieră, existând suspiciuni cu privire la autenticitatea certificatului de înmatriculare prezentat la control, colegii noştri au procedat la efectuarea de verificări suplimentare, în urma cărora au constatat că documentul nu îndeplineşte condiţiile de formă şi fond ale unui document autentic, acesta fiind fals total. Cu privire la cele constatate, bărbatul a declarat că documentul prezentat la control a fost procurat de fratele său, proprietarul mijlocului de transport, cu scopul de a-l folosi pe teritoriul Republicii Moldova, respectiv Federaţia Rusă. Acesta a mai adăugat că nu avea cunoştinţă că certificatul de înmatriculare este fals”, se precizează în comunicatul ITPF.
Cetăţeanul moldovean este cercetat acum pentru săvârşirea infracţiunii de uz de fals.
Agerpres
EVENIMENT
Un nou Cod Portocaliu de furtuni în mai multe localități din Cluj. Mesaj Ro-Alert emis de ISU

Un mesaj de avertizare prin sistemul Ro-Alert a fost transmis de Inspectoratul pentru Situații de Urgență, vizând fenomene meteo de COD PORTOCALIU, valabil astăzi, până la ora 18:45.
Zonele afectate sunt Cătina, Țaga, Sânmărtin, Geaca și Buza.
Ploi și grindină
Conform avertizării, se vor semnala averse torențiale care pot acumula peste 25–40 l/mp, grindină de medii dimensiuni (2–4 cm), descărcări…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO. Clujenii din formația „Zorile” din Mociu au dus tradițiile românești la Festivalul Internațional de Folclor Montan

Membrii Formației de jocuri tradiționale „Zorile” din comuna Mociu, județul Cluj, alături de păstrători de tradiții din Câmpia Transilvaniei, reprezintă România la Festivalul-Concurs Internațional de Folclor Montan din Zakopane.
Festivalul din Polonia a ajuns la ediția cu numărul 56, iar păstrătorii de tradiții din Cluj s-au întors mereu cu premii din Zakopane.
Formația „Zorile” din comuna…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Horoscop săptămâna 18 – 24 august 2025. Schimbări sezoniere nu doar în natură, ci și în viețile noastre personale și profesionale

Horoscop săptămâna 18 – 24 august 2025: Această perioadă ne găsește în mijlocul unei perioade astrale deosebit de dinamice, marcată de ultimele zile ale sezonului Leului și pregătirile pentru intrarea în Fecioară.
Această tranziție cosmică aduce cu sine o energie unică. Astrele ne asigură că această săptămână va fi una a echilibrului între impulsul de a străluci și nevoia de a ne organiza prioritățile pentru toamna ce se apropie.
Venus, aflată într-o poziție…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Scor incredibil în CFR – Botoşani după ce clujenii au condus de trei ori. Ratare uluitoare, dar şi o veste bună pentru Petrescu

CFR Cluj a controlat toată partida şi a fost egalată de trei ori de FC Botoşani, la 1-1, 2-2 şi 3-3. Din punct de vedere ofensiv, trupa lui Dan Petrescu a arătat bine, marcând de trei ori şi reuşind să-şi creeze alte ocazii bune, printre care una uriaşă pe final.
În minutul 86, la 3-3, Louis Munteanu a scăpat singur cu portarul pe centrul porţii, dar în loc să încerce să finalizeze, i-a pasat fundaşului…
Citește mai mult pe Cluj24.ro