EVENIMENT
Cetăţeni turci cu permise de şedere false, prinși de polițiști la Vama Calafat
Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Calafat au depistat doi cetăţeni turci, care au prezentat pentru controlul de frontieră permise de şedere false, având însemnele autorităţilor din Belgia, intenţionând astfel să ajungă în Germania.
Potrivit Serviciului Teritorial al Poliţiei de Frontieră (STPF) Dolj, în Punctul de Trecere a Frontierei Calafat, s-a prezentat pe sensul de intrare în ţară, un cetăţean bulgar, în vârstă de 33 de ani, conducând un microbuz, iar împreună cu acesta călătoreau, ca pasageri, doi cetăţeni turci. La controlul de frontieră, cei doi pasageri au prezentat paşapoarte emise de autorităţile din Turcia şi permise de şedere având însemnele autorităţilor din Belgia.
„În cadrul verificărilor preliminare, cu ocazia studierii documentelor de călătorie, poliţiştii au constatat că permisele de şedere prezentate la control nu îndeplinesc condiţiile de formă şi fond ale unor documente autentice, fiind false total. Cu ocazia cercetărilor, aceştia au declarat că au procurat documentele de călătorie când se aflau pe teritoriul Bulgariei, în schimbul sumei de 2.000 de euro fiecare. Persoanele în cauză intenţionau astfel să ajungă în Germania”, informează STPF Dolj.
Poliţiştii de frontieră au procedat la întreruperea călătoriei persoanelor în cauză, iar conform protocolului româno-bulgar, şoferul, cetăţenii turci şi microbuzul au fost preluaţi de către autorităţile bulgare în vederea continuării cercetărilor. Agerpres
EVENIMENT
VIDEO: Spectacol de artificii la Alba Iulia – 1 Decembrie 2025, Ziua Națională. La mulți ani, România!
Spectacol de artificii la Alba Iulia, de 1 Decembrie 2025, Ziua Națională a României.
Evenimentele organizate în orașul Marii Uniri în acest an s-au încheiat, luni seara, cu tradiționalul spectacol de artificii.

A fost o zi plină la Alba Iulia. De la momente tensionate în prima parte a zilei, la altele cu spectacole și bucurie, spre seară, Ziua Națională a fost sărbătorită de zeci de mii de oameni.
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Preşedintele Academiei Române, la Cluj: Ziua Naţională are o semnificaţie specială: am avut de îndeplinit un plan de ţară
Preşedintele Academiei Române, clujeanul Ioan Aurel Pop, a vorbit, luni, la Gala Editurii „Şcoala Ardeleană”, despre însemnătatea Zilei Naţionale a României.
Am avut de îndeplinit un plan de ţară
„De ziua naţională a oricărei ţări, se adună la un loc şi celelalte simboluri: drapelul naţional, imnul naţional, stema. Mai sunt câteva, dar astea sunt cele mai importante. Conform…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
VIDEO: 1 Decembrie la Alba Iulia, confiscat de Georgescu, Simion și Șoșoacă. Circ “patriotic” de Ziua Națională a României
Ziua Națională a României la Alba Iulia însemna steaguri tricolore, zâmbete, hore și voie bună. Însemna oameni care își zâmbeau și își urau ”La mulți ani”.
Însă de 1 Decembrie 2025 a arătat și s-a simțit ca o zi națională într-o stare de urgență. Georgescu, Simion și Șoșoacă au confiscat Ziua Națională de la Alba Iulia și au transformat-o în ceva sinistru.
Au transformat-o în urlete în curtea bisericii, în fluierături și huiduieli în timp ce ce se…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria s-au asociat pentru administrarea locației
Bazinul acoperit de înot de la Sebeș. Consiliul Județean Alba și Primăria Sebeș colaborează sub forma unei asociații pentru administrarea Centrului de agrement și înot din Parcul Arini, ce urmează să fie finalizat.
Asociația se constituie în scopul administrării, exploatării, gestionării în comun a Centrului de Agrement și Înot Sebeş – Alba. Va asigura promovarea activităților sportive şi de agrement care se vor desfăşura în centrul de agrement.
Asociaţia de…
Citește mai mult pe Alba24.ro



