Connect with us

EVENIMENT

CFR Cluj a învins-o pe Celtic Glasgow cu 2-0 şi s-a calificat în şaisprezecimile Europa League

Publicat

CFR Cluj s-a calificat în şaisprezecimile de finală ale Europa League la fotbal, după ce a învins echipa scoţiană Celtic Glasgow cu scorul de 2-0 (0-0), joi seara, pe Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” din Cluj-Napoca, în ultimul lor meci din Grupa E a competiţiei.

Campioana României s-a impus prin golurile marcate de Andrei Burcă (48) şi Damjan Djokovic (70), ambele după assist-uri ale lui Ciprian Deac.

CFR şi-a luat revanşa după eşecul cu 0-2 din tur, chiar dacă a întâlnit o echipă fără mulţi titulari, ardelenii reuşind să încheie cu 12 puncte, un record pentru o echipă românească în grupele unei cupe europene.

CFR avea nevoie de un singur punct în acest meci sau ca Lazio să nu câştige la Rennes pentru a se califica în şaisprezecimile de finală şi a reuşit să îşi asigure biletul pentru faza următoare fără emoţii, în condiţiile în care Lazio a fost întrecută cu 2-0 în Hexagon.

CFR a făcut un joc bun, a evoluat atent, fără a risca prea mult şi a profitat de două dintre oportunităţile pe care le-a avut.

Debutul meciului a fost unul de tatonare, iar prima situaţie cu un grad de periculozitate ridicat a fost şutul-centrare al lui Bolingoli (11), prins de Arlauskis.

Echipa antrenată de Dan Petrescu şi-a creat prima mare ocazie de gol în min. 18, după o combinaţie între Omrani şi Traore, primul a şutat din poziţie bună, dar portarul a respins.

Bitton (32) l-a testat de la distanţă, 35 de metri, pe Arlauskis, dar lituanianul a reţinut.

Traore (36) a trimis cu capul peste poartă, la centrarea lui Deac, iar Bitton a blocat şutul lui Bordeianu (41).

Oaspeţii au mai avut o şansă notabilă, prin Johnston (44), care a şutat de la 22 de metri, puţin alături, la capătul unei acţiuni personale.

CFR a presat în debutul reprizei secunde şi rezultatele s-au văzut imediat. Traore (48) a tras din întoarcere, dar balonul a fost deviat de Ajer. La cornerul rezultat, Burcă a deschis scorul cu capul din centrarea lui Deac (48).

Clujenii au avut o nouă ocazie mare de gol în min. 51, când Deac a şutat din poziţie ideală pe direcţia lui Gordon, care a respins. Djokovic (57) a încercat să îl surprindă pe goalkeeper-ul lui Celtic, cu un şut din marginea careului, dar a fost imprecis.

Ntcham (65) a tras de la 30 m, însă Arlauskis a prins balonul.

Ultimele emoţii ale campioanei României au fost risipite în min. 70, când Djokovic a reluat simplu din 5 metri recentrarea lui Deac.

CFR a mai avut două ocazii mari pe final, prin Deac (79), scăpat pe contraatac, dar Gordon a respins şutul, şi prin Traore (90+2), al cărui şut a fost respins cu piciorul de Gordon.

CFR a întâlnit-o pe Celtic şi în turul al treilea preliminar al Ligii Campionilor, eliminând formaţia scoţiană după 1-1 în Gruia şi un spectaculos 4-3 la Glasgow.

CFR Cluj îşi va afla adversara din şaisprezecimi la tragerea la sorţi programată luni, la Nyon (14:00).

CFR Cluj – Celtic Glasgow 2-0 (0-0)
Au marcat: Andrei Burcă (48), Damjan Djokovic (70).
Stadionul ”Dr. Constantin Rădulescu” – Cluj-Napoca
Europa League – Grupa E

Au evoluat echipele:
CFR Cluj: 87. Giedrius Arlauskis – 16. Mateo Susic, 3. Andrei Burcă, 92. Mike Cestor, 45. Mario Camora (căpitan) – 8. Damjan Djokovic (6. Luis Aurelio, 83), 37. Mihai Bordeianu, 19. Juan Culio – 10. Ciprian Deac (28. Ovidiu Hoban, 85), 90. Lacina Traore, 9. Billel Omrani (23. Cătălin Golofca, 73). Antrenor: Dan Petrescu.
Rezerve neutilizate: 1. Jesus Fernandez – 2. Alexandru Paşcanu, 7. Adrian Constantin Păun, 77. Ionuţ Peteleu.
Celtic: 1. Craig Gordon – 13. Moritz Bauer, 2. Christopher Jullien (35. Kristoffer Ajer, 46), 6. Nir Bitton, 23. Boli Bolingoli – 41. Scott Robertson, 21. Olivier Ntcham (căpitan) – 11. Scott Sinclair, 16. Lewis Morgan (10. Vakoun Issouf Bayo, 67), 19. Mikey Johnston (77. Karamoko Dembele, 73) – 9. Leigh Griffiths. Antrenor: Neil Lennon.
Rezerve neutilizate: 65. Conor Hazard – 3. Greg Taylor, 49. James Forrest, 74. Grant Savoury.

Arbitru: Halis Ozkahya; arbitri asistenţi: Ceyhun Sesiguzel, Ekrem Kan; al patrulea oficial: Alper Ulusoy (toţi din Turcia)
Delegat UEFA: Gabriel Weiss (Slovacia), observator UEFA pentru arbitri: Shmuel Shteif (Israel)
Cartonaşe galbene: Camora (68), Griffiths (71). AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

UPDATE. Noi concedieri în IT la Cluj. Acuze la adresa companiei SITA că a dat afară jumătate din angajați. Compania neagă

Publicat

laptop scaled e1669035150645.jpg

SITA, compania de IT cu birouri în clădirea The Office din Cluj-Napoca, a concediat în lunile februarie și martie jumătate din personal, după ce ar fi avut și probleme cu plata la timp a salariilor. Compania neagă acuzațiile.  
Un angajat al companiei a precizat, pentru Cluj24, că SITA, liderul global în tehnologia transportului aerian, a venit la Cluj-Napoca în urmă cu 3 ani, cu mari promisiuni de investii, buget de circa 10 milioane de euro, dar a inceput sa faca…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Dan Petrescu (CFR Cluj), înaintea meciului cu CSU Craiova: Vor fi schimbări în primul 11. Va fi un meci ECHILIBRAT

Publicat

1743355906 dan petrescu cfr cluj.jpg

Luni seara în Gruia, CFR Cluj o reîntâlnește pe CSU Craiova, de această dată într-un meci din etapa a 3-a a play-off-ului Superligii de fotbal. Antrenorul clujenilor, Dan Petrescu, a prefațat partida la conferința de presă premergătoare.

„Deocamdată avem doar o problemă, să vedem dacă acel jucător se va recupera. Decidem după antrenamentul de azi, echipa nu a stat în cantonament, cei care nu au jucat s-au antrenat, ceilalți au avut program separat. Evaluăm azi…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Campanie electorală fără idei, candidați fără viziune – analiza lui Ion Novăcescu

Publicat

whatsapp image 2025 04 07 at 10.20.40.jpeg

Istoricul și jurnalistul Ion Novăcescu a fost invitatul lui Florin Danciu, în cadrul emisiunii Ediția de seară, difuzată Cluj Live TV și pe canalul Youtube Cluj24. Discuția a fost un tur de forță prin politica românească actuală – de la haosul campaniei electorale, la lipsa cronică de viziune a candidaților și până la vulnerabilitățile economice ignorate de clasa politică.

Mai jos regăsiți câteva declarații ale lui Ion Novăcescu:

”Suntem în 1938, dar…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Microbuzul morții de la Câțcău ducea pasageri în R. Moldova. Un ucrainean, printre victime. Șoferul ar fi adormit la volan

Publicat

whatsapp image 2025 04 07 at 07.17.58 e1743999847640.jpeg

În microbuzul implicat, luni dimineață, în tragicul accident de la Câțcău, înmatriculat în Republica Moldova, se aflau 8 persoane, din care 4 sunt cetățeni ai Republicii Moldova, iar celelalte sunt cetățeni ucraineni și ai Federației Ruse, cu domiciliu în Estonia.

Potrivit polițiștilor, dintre cele 3 persoane decedate, 2 sunt cetățeni moldoveni, iar a treia este cetățean ucrainean.

Cei 2 cetățeni moldoveni răniți au fost transportați la Spitalul Municipal…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe