Connect with us

ACTUALITATE

Cheltuielile populaţiei au reprezentat 84,5% din venituri, în trimestrul doi din 2021

Publicat

Veniturile totale medii lunare au reprezentat, în trimestrul II 2021, în termeni nominali, 5.573 lei pe gospodărie şi 2.196 lei pe persoană, iar cheltuielile totale ale populaţiei s-au ridicat în medie la 4.709 lei lunar pe gospodărie (1.855 lei pe persoană), respectiv 84,5% din nivelul veniturilor totale, potrivit datelor Institutului Naţional de Statistică (INS).

Veniturile băneşti au fost, în medie, de 5.230 lei lunar pe gospodărie (2.060 lei pe persoană), iar veniturile în natură de 343 lei lunar pe gospodărie (135 lei pe persoană).

Conform INS, salariile şi celelalte venituri asociate lor au format cea mai importantă sursă de venituri (69,1% din veniturile totale ale gospodăriilor).

INS menţionează că la formarea veniturilor totale ale gospodăriilor au contribuit, de asemenea, veniturile din prestaţii sociale (19,3%), veniturile în natură (6,1%), în principal, contravaloarea consumului de produse agroalimentare din resurse proprii (5,1%), veniturile din agricultură (1,8%), veniturile din activităţi neagricole independente (1,6%), precum şi cele din proprietate şi vânzarea de active din patrimoniul gospodăriei (1,1%).

Instituţia precizează că mediul de rezidenţă influenţează diferenţele de nivel şi, mai ales, de structură între veniturile gospodăriilor dintre mediul urban şi mediul rural.

Principalele destinații ale cheltuielilor efectuate de gospodării

Datele INS arată că principalele destinaţii ale cheltuielilor efectuate de gospodării sunt consumul de bunuri alimentare, nealimentare, servicii şi transferurile către administraţia publică şi privată şi către bugetele asigurărilor sociale, sub forma impozitelor, contribuţiilor, cotizaţiilor, precum şi acoperirea unor nevoi legate de producţia gospodăriei (hrana animalelor şi păsărilor, plata muncii pentru producţia gospodăriei, produse pentru însămânţat, servicii veterinare etc.).

Cheltuielile pentru investiţii, destinate pentru cumpărarea sau construcţia de locuinţe, cumpărarea de terenuri şi echipament necesar producţiei gospodăriei, cumpărarea de acţiuni etc. deţin o pondere mică în cheltuielile totale ale gospodăriilor populaţiei (doar 0,5%).

INS precizează că mediul de rezidenţă determină unele particularităţi în ceea ce priveşte mărimea şi structura cheltuielilor totale de consum.

Conform clasificării standard pe destinaţii a cheltuielilor de consum (COICOP), produsele alimentare şi băuturile nealcoolice au deţinut, în trimestrul II 2021, în medie, 34,9% din consumul gospodăriilor. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

MOMENTUL DE CULTURĂ. CU GEORGICĂ MANOLE (398)

Publicat

momentul de culturĂ. cu georgicĂ manole (398)

Publicitate

O rubrică realizată de profesor Georgică Manole, scriitor, epigramist:

CATEDRALA  NAȚIONALĂ SAU CATEDRALA MÂNTUIRII NEAMULUI

„Lumina de Duminică”  din 26 octombrie 2025. Arihm. Mihail Daniliuc  publică articolul  „Catedrala Națională în conștiința culturală românească”.  Sunt evidențiate câteva personalități care și-au manifestat dorința ridicării acestui edificiu deosebit în capitală: Mitropolitul Calinic Miclescu, regale…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Mii de pensionari din Botoșani trăiesc cu venituri sub 1.281 de lei. Județul, printre primele din țară la numărul de beneficiari ai indemnizației sociale

Publicat

mii de pensionari din botoșani trăiesc cu venituri sub 1.281

Publicitate

Numărul botoșănenilor care depind lunar de indemnizația socială pentru pensionari rămâne ridicat. Potrivit datelor centralizate de Casa Națională de Pensii Publice (CNPP) pentru luna septembrie 2025, 4.212 pensionari din Botoșani au beneficiat de acest sprijin de la stat, ceea ce plasează județul printre primele din țară la numărul de beneficiari din rândul pensionarilor agricultori.

La nivel național, 885.055 de persoane au primit indemnizația…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Acțiune pentru siguranța rutieră la Ștefănești: 14 sancțiuni aplicate. Amenzi în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei

Publicat

acțiune pentru siguranța rutieră la Ștefănești: 14 sancțiuni aplicate. amenzi

Publicitate

Polițiștii din cadrul Poliției Orașului Ștefănești au organizat, la data de 25 octombrie 2025, o acțiune pe raza orașului și a comunelor arondate, vizând creșterea gradului de siguranță rutieră.

În doar câteva ore, au fost legitimate 20 de persoane și verificate 20 de autovehicule, iar în urma neregulilor constatate au fost aplicate 14 sancțiuni contravenționale, în valoare totală de aproximativ 3.000 de lei.

Dintre acestea, două au fost…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zilele Satului Costești – ediția a XIV-a: Tradiție, emoție și bucurie în inima comunei Răchiți

Publicat

zilele satului costești – ediția a xiv a: tradiție, emoție și

Publicitate

Sărbătoare mare în Costești, comuna Răchiți. Localnicii au petrecut un weekend plin de emoție, credință și voie bună, cu prilejul Zilelor Satului Costești – ediția a XIV-a, organizate cu ocazia hramului „Sfântul Dimitrie Izvorâtorul de Mir”.

Evenimentul a început sâmbătă, 25 octombrie, cu o slujbă de seară oficiată în sobor de preoți, iar duminică, atmosfera s-a transformat într-un adevărat regal folcloric. După Sfânta Liturghie,…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe