Connect with us

ACTUALITATE

China a autorizat primul său vaccin anti-COVID-19 cu ARN mesager

Publicat

syringe inserted into a vaccine vial
Arhivă foto

În conformitate cu producătorul vaccinului, China a aprobat utilizarea primului său vaccin anti-COVID-19 bazat pe ARN mesager, conform unei declarații făcute miercuri. Această decizie vine în contextul în care vaccinurile similare dezvoltate în străinătate nu au primit încă aprobarea autorităților din această țară asiatică, conform informațiilor furnizate de AFP.

China s-a confruntat cu o creştere explozivă a numărului de cazuri de COVID-19 în intervalul decembrie 2022 - ianuarie 2023, după ridicarea bruscă a măsurilor sale antiepidemice deosebit de stricte, care au constat în lockdownuri, plasări în carantină şi restricţii de deplasare.

Vaccinul chinezesc cu ARN mesager, dezvoltat de grupul farmaceutic CSPC, a fost autorizat pentru "utilizare de urgenţă" de Autoritatea de reglementare sanitară din Beijing, a anunţat compania producătoare într-un comunicat.

Serul s-a dovedit deosebit de eficient în cadrul unui studiu clinic în care a fost utilizat ca doză de rapel pentru persoane ce au primit deja alte tipuri de vaccinuri anti-COVID-19, a adăugat grupul CSPC, fără să ofere alte precizări.

Vaccinurile cu ARN mesager sunt în general considerate unele dintre cele mai eficiente seruri pentru reducerea riscului de a dezvolta forme grave de COVID-19 şi a riscului de deces asociat noului coronavirus.

Vaccinurile clasice încearcă să obişnuiască organismul cu un virus, introducându-l direct pe acesta în corp, sub o formă atenuată sau dezactivată. Serurile cu ARN mesager, apărute odată cu criza sanitară COVID-19, funcţionează într-un mod diferit.

Ele se concentrează pe o mică parte a virusului - în cazul SARS-CoV-2, pe proteina "Spike" - şi vizează injectarea în organism a unor fragmente de instrucţiuni genetice, denumite ARN mesager, care ordonă corpului să sintetizeze acea proteină.

Inofensivă în sine, acea "spiculă" a coronavirusului este apoi detectată de sistemul imunitar, care va produce anticorpi.

China nu a autorizat deocamdată pentru vaccinarea cetăţenilor săi niciun ser anti-COVID-19 dezvoltat în străinătate, interdicţia fiind valabilă inclusiv pentru vaccinurile produse de alianţa Pfizer-BioNTech şi de compania Moderna, care utilizează tehnologia ARN mesager. Agerpres

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

FOTO: Tradiția colindului, păstrată și transmisă în familiile Parohiei „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani

Publicat

foto: tradiția colindului, păstrată și transmisă în familiile parohiei „sfântul

Publicitate

În perioada 23 noiembrie – 28 decembrie, Parohia „Sfântul Ioan Botezătorul” din Botoșani a desfășurat o serie de activități dedicate familiei, reunite sub titlul „Familia care colindă – mărturie de credință și iubire”. Inițiativa a adus împreună copii, părinți și membri ai comunității, având în centru colindul, ca vestire a Nașterii Domnului și ca prilej de apropiere sufletească.

Totul a început cu repetiții de colinde, la...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Concursul de recitare „Dor de Eminescu”, ediția a treia, în cadrul Zilelor Eminescu 2026

Publicat

concursul de recitare „dor de eminescu”, ediția a treia, în

Publicitate

 Centrul Județean pentru Conservarea și Promovarea Culturii Tradiționale Botoșani, cu sprijinul Consiliului Județean Botoșani, organizează în data de 15 ianuarie 2026, de la ora 16:00, la Teatrul de Copii și Tineret „Vasilache” din Botoșani, a treia ediție a Concursului de recitare „DOR DE EMINESCU”, în cadrul Zilelor Eminescu 2026.

              Concursul își propune descoperirea și promovarea copiilor și tinerilor din...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2025: Sfânta Cuvioasă Melania Romana

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta cuvioasă melania romana

Publicitate

Sfânta Cuvioasă Melania Romana – 31 decembie

 

Sfânta Melania a trăit pe vremea împăratului Honoriu (Flavius Honorius, 384-423). Purtând numele bunicii dinspre tată, Sfânta Melania s-a născut într-o familie din înalta societate, posesoare a unei averi imense. Părinții ei, Valerius Publicola și Caeionia Albina, făceau parte din oamenii de vază din senatul romanilor. Ei au avut doi copii: un fiu pe care l-au pierdut și o singura fiica: pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Câți kilometri de drum de mare viteză s-au construit în 2025. Autostrada Moldovei, proiectul-cheie

Publicat

câți kilometri de drum de mare viteză s au construit în

Publicitate

Rețeaua de drumuri de mare viteză din România s-a extins semnificativ în anul 2025, cu 146 de kilometri noi de autostradă și drum expres, iar pentru anul 2026 autoritățile anunță deschiderea altor 255 de kilometri, potrivit datelor oficiale, relatează agerpres.ro.

Un moment important a fost consemnat pe final de an, înainte de Ajunul Crăciunului, când au fost dați în folosință aproximativ 50 de kilometri din Autostrada Moldovei (A7), pe sectorul...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe