Connect with us

ACTUALITATE

China se pregăteşte să vaccineze anti-COVID-19 copiii de peste trei ani

Publicat

coronavirus

China se pregăteşte să vaccineze împotriva coronavirusului copiii de peste trei ani, a anunţat marţi o companie farmaceutică, ceea ce ar face din această ţară prima din lume care va distribui vaccinuri copiilor mici, informează AFP.

Gigantul asiatic, unde COVID-19 a apărut pentru prima dată la sfârşitul anului 2019, a administrat deja circa 800 de milioane de doze de vaccin, până acum doar adulţilor în vârstă de 18 ani sau peste.

Beijingul, care a eradicat practic epidemia de pe solul său din mai 2020, speră să vaccineze cel puţin 70% din populaţia sa până la sfârşitul anului, sau aproximativ un miliard de locuitori.

În acest context, un purtător de cuvânt al laboratorului Sinovac, care produce unul dintre cele trei vaccinuri autorizate în momentul de faţă în China, a declarat pentru AFP că serul său Coronavac, care necesită două doze, ar putea fi distribuit minorilor.

„Vaccinul Sinovac a fost aprobat în ultimele zile pentru copiii cu vârste cuprinse între 3 şi 17 ani”, a declarat el pentru AFP.

Purtătorul de cuvânt nu a precizat şi când ar putea fi administrate copiilor primele doze, de calendarul de vaccinare fiind responsabil Ministerul Sănătăţii.

Laboratorul şi-a finalizat studiile clinice pe copii şi adolescenţi, iar rezultatele acestora vor fi publicate în revista britanică The Lancet, a adăugat el.

Pe lângă Sinovac, China a aprobat până acum administrarea la adulţi a vaccinurilor produse de laboratoarele Sinopharm (două doze) şi Cansino Biologics (o doză).

Aceste laboratoare au iniţiat, de asemenea, studii clinice pe minori. În total, circa 20 de candidaţi chinezi la vaccin sunt în faza studiilor clinice, a declarat duminică un responsabil din cadrul Ministerului Sănătăţii, Zheng Zhongwei.

Serurile produse de Sinovac şi Sinopharm au fost aprobate pentru utilizare la adulţi de către Organizaţia Mondială a Sănătăţii (OMS). Ambele sunt utilizate în mai multe ţări din întreaga lume.

În alte părţi ale lumii, Uniunea Europeană, Statele Unite şi Regatul Unit au aprobat utilizarea vaccinului Pfizer/BioNTech la copii începând cu vârsta de 12 ani. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Guvernul vrea să interzică cumulul pensiei cu salariul. Doritorii vor putea lucra până la 70 de ani, dar pensia va fi suspendată pe perioada muncii.

Publicat

guvernul vrea să interzică cumulul pensiei cu salariul. doritorii vor

Publicitate

Un proiect de lege propus de Ministerul Muncii prevede că angajații care au decizie de pensionare nu vor mai putea încasa și salariu în același timp, indiferent dacă lucrează într-o instituție publică, companie sau regie de stat. Cei care aleg să continue activitatea își vor putea prelungi contractul până la 70 de ani, dar pensia le va fi suspendată pe perioada muncii. Măsura s-ar aplica inclusiv polițiștilor și militarilor, iar deocamdată nu…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Festivalul Instituțiilor de Cultură începe astăzi, la Botoșani, cu două reprezentații oferite de Teatrul „Vasilache”

Publicat

teatrul pentru copii şi tineret „vasilache” prezintă două spectacole de

Publicitate

Botoșaniul devine, începând de astăzi, 20 august 2025, gazda celei de-a IV-a ediții a Festivalului Instituțiilor de Cultură, un eveniment dedicat artei și comunității, organizat de Filarmonica „George Enescu” în colaborare cu Teatrul „Mihai Eminescu” și Teatrul pentru Copii și Tineret „Vasilache”, cu sprijinul Primăriei municipiului.

Festivalul debutează în această seară cu două reprezentații oferite de Teatrul „Vasilache”. De la…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului 2026. Ordonanța a fost pusă în dezbatere publică

Publicat

guvernul interzice detașările în instituțiile publice până la sfârșitul anului

Publicitate

Guvernul a pus în dezbatere publică un proiect de ordonanță de urgență prin care intenționează să interzică, până la 31 decembrie 2026, detașările în instituțiile și autoritățile publice. Măsura este motivată de nevoia de a eficientiza resursele umane din sistemul bugetar și de a limita practicile prin care angajații sunt transferați temporar între instituții, uneori pe posturi cheie.

Potrivit documentului, suspendarea vizează toate…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Județul Botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea Programului „Anghel Saligny”. Doina Federovici: Au fost deja decontați 728 de milioane de lei

Publicat

județul botoșani, locul 4 la nivel național la implementarea programului

Publicitate

Județul Botoșani se află pe locul 4 la nivel național în ceea ce privește implementarea proiectelor prin Programul „Anghel Saligny”, potrivit senatorului Doina Federovici, fost președinte al Consiliului Județean.

Aceasta a subliniat într-o postare publică pe rețelele de socializare faptul că administrațiile locale au atras investiții importante în infrastructură, rețele de apă și sisteme de canalizare, plasând județul în fruntea…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe