Connect with us

EVENIMENT

Chinez prins pe Aeroportul Cluj cu peste 10 kilograme de bijuterii în bagaje

Publicat

bijuterii

Poliţiştii de frontieră din Aeroportul Internaţional Avram Iancu Cluj au descoperit în bagajele unui cetăţean chinez peste 10 kilograme de obiecte vechi şi bijuterii din metal alb, pentru care nu deţinea documente legale.

bijuterii

"La P.T.F. Aeroport Cluj-Napoca s-a prezentat pe sensul de ieşire din ţară, călătorind pe ruta Cluj-Munchen-Beijing, un cetăţean chinez în vârstă de 32 de ani. Cu ocazia controlului de securitate, lucrători din cadrul Brigăzii Antitero ne-au informat că au suspiciuni cu privire la bagajele persoanei în cauză, fapt pentru care poliţiştii de frontieră şi lucrătorii vamali au efectuat un control amănunţit al acestora. Astfel, au fost descoperite mai multe obiecte vechi şi bijuterii din metal alb (cercei, inele, brăţări), susceptibile a fi din argint, în greutate totală de 10.737 grame. Cu privire la bunurile descoperite, cetăţeanul chinez a declarat că le-a achiziţionat de la diverse persoane din diferite târguri de antichităţi", se arată într-o informare transmisă, marţi, de Poliţia de frontieră.

Autoritatea vamală a reţinut bunurile respective, care vor fi predate Trezoreriei Cluj şi Direcţiei Judeţene pentru Cultură şi Patrimoniu Naţional Cluj în vederea evaluării şi expertizării, iar apoi vor fi dispuse măsurile legale necesare. AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Ger persistent în Cluj și alte județe din țară. Avertizare meteo Cod galben de temperaturi extrem de scăzute

Publicat

frig vreme.jpg






Administrația Națională de Meteorologie (ANM) a emis o atenționare meteorologică Cod galben de temperaturi deosebit de scăzute și ger pentru mai multe zone din țară, inclusiv Cluj.

Avertizarea este valabilă pentru ziua de miercuri, 20 ianuarie, până la ora 20:00.

Potrivit meteorologilor, în județele Botoșani, Iași, Harghita, Mureș, Cluj, Alba și Hunedoara, vor continua să se înregistreze temperaturi...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Sondaj INSCOP. AUR depășește PSD și PNL la un loc, dacă duminică ar fi alegerile prezidențiale

Publicat

george simion presedinte.png






Partidul AUR continuă să conducă topul preferințelor electorale ale românilor, potrivit celui mai recent sondaj INSCOP Research, realizat în perioada 12-15 ianuarie 2026.

Dacă duminică ar avea loc alegeri parlamentare, partidul condus de George Simion ar obține 40,9% din voturi, revenind peste pragul de 40% după recesiunea de la finalul anului trecut, când scorul său era de 38%.

Directorul INSCOP Research, Remus...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Tehnologie de ultimă generație pentru diagnosticul auditiv, inclusiv la sugari și copii mici, la Spitalul de Urgență Cluj

Publicat

aparat surzi spitalul judetean2.jpg






Spitalul Clinic Județean de Urgență Cluj-Napoca a achiziționat un sistem modern de explorare audiologică, cu sprijinul Asociației Femeilor de Afaceri (AFA) Cluj.

Echipamentul, în valoare de 28.000 euro, oferă beneficii majore atât pacienților adulți, cât și copiilor, facilitând depistarea precoce a problemelor de auz și adaptarea tratamentelor corespunzătoare.

Diagnostic rapid și precis pentru toate...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Rareș Bogdan, avertisment în Parlamentul European: „Dacă nu se trezește, Uniunea Europeană nu va supraviețui”

Publicat

rares bogdan.jpg






Europarlamentarul Rareș Bogdan a lansat un atac dur la adresa conducerii Comisiei Europene, în special a președintei Ursula von der Leyen, acuzând Bruxelles-ul de o comunicare defectuoasă care alimentează protestele fermierilor și ascensiunea extremismului în Uniunea Europeană. Declarațiile au fost făcute în plenul Parlamentului European, în contextul tensiunilor generate de Acordul Mercosur.

Rareș Bogdan a...

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe