Connect with us

ACTUALITATE

Rutierul român Eduard Grosu a câştigat cursa Ronde van Limburg

Publicat

eduard grosu
sursa foto: Facebook

Rutierul român Eduard Michael Grosu (Delko Marseille Provence) a reuşit să câştige, luni, cursa Ronde van Limburg, desfăşurată la Tongeren (Belgia).

Grosu a fost cronometrat cu timpul de 4 h 34 min 29 sec pe 201,1 km, fiind urmat de italianul Simone Consonni (UAE-Team Emirates) şi danezul Lasse Norman Hansen (Corendon - Circus), ambii cu acelaşi timp, etc.

Cursa belgiană a sărbătorit în 2019 împlinirea a 100 de ani de la prima sa ediţie.

Grosu este primul ciclist care câştigă cursa fără a fi belgian sau olandez. La ediţia de anul trecut s-a impus olandezul Mathieu van der Poel (Corendon - Circus), iar în 2017 a câştigat belgianul Wout van Aert (Verandas Willems - Crelan).

Eduard Grosu a obţinut acest succes după două clasări pe podium în Turul Luxemburgului: etapa 1 - locul 3, etapa 2 - locul 2.
AGERPRES

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru protejarea comunităților, de animale sălbatice. Anunțul ministerului

Publicat

vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice pentru

Publicitate

Ministerul Mediului, Apelor și Pădurilor (MMAP) anunță că vor fi instalate mii de kilometri de garduri electrice în România. Este anunțat programul derulat de AFM, cu o finanțare totală de 24,28 milioane lei, informează alba24.ro.

„Am promis un pachet de măsuri echilibrate pentru gestionarea conflictelor om-urs și iată că livrăm promisiunile făcute.

Acest program reprezintă un instrument de prevenție, pentru că noi urmărim reducerea...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

24 Ianuarie: Ceremonii militare și religioase în garnizoanele din Botoșani și din țară de Ziua Unirii Principatelor

Publicat

24 ianuarie: ceremonii militare și religioase în garnizoanele din botoșani

Publicitate

Ministerul Apărării Naționale, împreună cu autoritățile locale, organizează sâmbătă ceremonii militare și religioase dedicate împlinirii a 167 de ani de la înfăptuirea Unirii Principatelor Române.

Municipiul Botoșani va marca, printr-un ceremonial militar și religios, Unirea Principatelor Române, eveniment istoric fundamental pentru statul român modern. Activitățile se vor desfășura la Monumentul Domnitorului Alexandru Ioan Cuza, situat pe...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Incendiu izbucnit într-o casă din Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc

Publicat

incendiu izbucnit într o casă din darabani. bunurile din jurul centralei

Publicitate

NU aprindeți focul folosind lichide inflamabile: pericol de incendiu!

Un incendiu a izbucnit seara trecută într-o casă din orașul Darabani. Bunurile din jurul centralei termice, situată la parterul clădirii, au luat foc.

La caz au intervenit pompierii din cadrul Punctului de Lucru Darabani și Serviciul Voluntar pentru Situații de Urgență Darabani, cu două autospeciale de stingere, dar și un echipaj aparținând Serviciului Județean de Ambulanță....

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

CALENDAR ORTODOX 2026: Sfânta XENIA, ocrotitoarea familiei

Publicat

calendar ortodox 2025: sfânta xenia

Publicitate

Xenia Grigorievna Petrova a fost soţia unui ofiţer de armată, Andrei Fedeorovici Petrov. Ea a devenit văduvă la vârsta de 26 de ani când soţul său a murit brusc, la o petrecere. Ea a plâns moartea soţului ei, şi în special faptul că el a murit fără spovedanie şi împărtăşanie.

Din acel moment, Xenia şi-a pierdut interesul pentru toate lucrurile lumeşti şi a urmat calea grea a nebuniei pentru Hristos.
Ea a început să îmbrace hainele...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe