Connect with us

ACTUALITATE

Cifra de afaceri din comerțul cu ridicata a crescut în septembrie cu 6,1% față de august

Publicat

În luna septembrie, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), în termeni nominali, a crescut faţă de luna precedentă, atât ca serie brută, cu 6,1%, cât și ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 2,5%.

INS mai anunță că, faţă de luna corespunzătoare a anului precedent, cifra de afaceri din comerţul cu ridicata (cu excepţia comerţului cu autovehicule şi motociclete), în termeni nominali, a crescut atât ca serie brută cu 29,7%, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 31,4%.

În perioada 1.I-30.IX.2021 cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, în termeni nominali, a crescut faţă de perioada 1.I-30.IX.2020, atât ca serie brută, cât şi ca serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate cu 20,5%, respectiv cu 17,9%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută, în luna septembrie 2021, comparativ cu luna precedentă

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută, în luna septembrie 2021, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 6,1%, datorită creșterii cifrei de afaceri din comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+19,9%), comerţul cu ridicata nespecializat (+9,5%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+9,3%), comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+7,9%), activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+7,4%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+7,2%) şi din comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+4,1%). Comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului a scăzut cu 5,7%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna septembrie 2021, comparativ cu luna precedentă, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 2,5%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută, în luna septembrie 2021

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută, în luna septembrie 2021, comparativ cu luna septembrie 2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 29,7%, datorită creșterii cifrei de afaceri din: comerţul cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+135,2%), comerţul cu ridicata specializat al altor produse (+30,1%), activităţile de intermediere în comerţul cu ridicata (+24,7%), comerţul cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+22,4%), comerţul cu ridicata nespecializat (+17,8%), comerţul cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+15,6%) și comerţul cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+14,3%). Comerţul cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii a scăzut cu 13,2%. Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în luna septembrie 2021, comparativ cu luna septembrie 2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 31,4%.

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută

Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie brută, în perioada 1.I-30.IX.2021, comparativ cu perioada 1.I-30.IX.2020, în termeni nominali, a înregistrat o creştere pe ansamblu cu 20,5%, datorită creșterii comerţului cu ridicata al produselor agricole brute şi al animalelor vii (+41,9%), comerţului cu ridicata specializat al altor produse (+24,9%), comerţului cu ridicata al bunurilor de consum, altele decât cele alimentare (+22,7%), comerţului cu ridicata nespecializat (+17,4%), comerţului cu ridicata al altor maşini, echipamente şi furnituri (+17,2%), comerţului cu ridicata al produselor alimentare, al băuturilor şi al tutunului (+12,7%), activităţilor de intermediere în comerţul cu ridicata (+12,0%) şi comerţului cu ridicata al echipamentului informatic şi de telecomunicaţii (+4,0%). Cifra de afaceri din comerţul cu ridicata, serie ajustată în funcţie de numărul de zile lucrătoare şi de sezonalitate, în perioada 1.I-30.IX.2021 comparativ cu perioada 1.I-30.IX.2020, în termeni nominali, a crescut pe ansamblu cu 17,9%.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Black Friday: ANPC recomandă verificarea magazinului online și alegerea unei metode sigure de plată

Publicat

black friday: anpc recomandă verificarea magazinului online și alegerea unei

Publicitate

Verificarea magazinului online, a prețului produsului, alegerea unei metode sigure de plată și folosirea garanției legale sunt câteva dintre recomandările Autorității Naționale pentru Protecția Consumatorilor (ANPC) pentru perioada de reduceri Black Friday.

‘Black Friday, Vinerea Neagră, indiferent de denumire și de durată, în România se desfășoară, de câțiva ani, pe tot parcursul lunii noiembrie, în special la începutul lunii, deși, în…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

INSP: 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile, înregistrate de la începutul lunii iunie. Trei decese

Publicat

insp: 47 de cazuri de infecție cu virusul west nile,

Publicitate

Institutul Național de Sănătate Publică (INSP) a anunțat că în perioada 2 iunie – 30 octombrie au fost înregistrate 49 de cazuri de infecție cu virusul West Nile în România.

Dintre acestea, 41 sunt cazuri confirmate, iar opt sunt cazuri probabile. Potrivit INSP, în aceeași perioadă au fost înregistrate trei decese cauzate de infecția cu virusul West Nile, câte unul în județele Brăila, Dâmbovița și Timiș.

Cazurile au fost raportate în:…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

FOTO: Peste 260 de elevi și profesori au fost evacuați în timpul orelor de curs, în cadrul unui exercițiu ISU

Publicat

foto: peste 260 de elevi și profesori au fost evacuați

Publicitate

Peste 260 de elevi, cadre didactice și personal auxiliar au participat, astăzi, la exerciții de evacuare care s-au desfășurat la școlile gimnaziale din localitățile Dângeni și Iacobeni.

 

Activitățile au avut ca scop verificarea modului de gestionare a unei situații de urgență provocate de incendiu, dar și instruirea elevilor și a cadrelor didactice cu privire la pașii ce trebuie urmați pentru a rămâne în siguranță.

 

La semnalul de…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Surpriză la Rădăuți Prut: O tânără a vrut să treacă frontiera cu o asigurare falsă și o mașină radiată

Publicat

surpriză la rădăuți prut: o tânără a vrut să treacă

Publicitate

Poliţiştii de frontieră din cadrul Punctului de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut efectuează cercetări în privința unei tinere care a prezentat la control, pentru autovehiculul radiat din circulație, pe care îl conducea, o poliță de asigurare obligatorie ce s-a dovedit a fi falsă.

 

În data de 01 noiembrie a.c., în jurul orei 07.40, în Punctul de Trecere a Frontierei Rădăuți Prut – ITPF Iaşi s-a prezentat pentru efectuarea formalităților…

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe