Connect with us

ACTUALITATE

Cîmpeanu anunță câți elevi se întorc la școală de luni

Publicat

1.800.000 de copii se vor întoarce de luni la școală, reiese din datele estimative ale Ministerului Educației. Sorin Cîmpeanu spune că în București rata de vaccinare va depăși 70%.

În București 70% din școli au rata de vaccinare peste 60%, datele urmând să fie actualizate vineri.

„Sunt convins că în această săptămână s-au adăugat suficient de mulți colegi vaccinați încât să spunem că în București avem peste 70% rata de vaccinare. Erau 441 de școli și grădinițe vinerea trecută, publice și private, care aveau o rată de vaccinare mai mare de 60%”, a spus Cîmpeanu.

Potrivit acestuia, rata de vaccinare este cea mai mare în rândul liceelor, apoi urmează grădinițele și pe ultimul loc sunt școlile gimnaziale.

Întrebat dacă școlile care au rata de vaccinare peste 60% pot rămâne în online, ministrul interimar a răspuns: „da, există posibilitatea de a rămâne online pe baza unei solicitări făcute de Consiliul de Administrație”.

În ceea ce privește numărul estimativ al copiilor care s-ar putea întoarce de luni la ore, Cîmpeanu a spus că este vorba despre 1.800.000 de copii din 2.930.000, privat și public.

(sursa: Mediafax)

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


ACTUALITATE

Botoșani: Doi cetățeni din Republica Moldova, depistați cu ședere ilegală

Publicat

botoșani: doi cetățeni din republica moldova, depistați cu ședere ilegală

Publicitate

Polițiștii de imigrări din Botoșani, împreună cu jandarmi din cadrul Inspectoratului de Jandarmi Județean Botoșani, au desfășurat, la începutul acestei săptămâni, o acțiune pentru prevenirea și combaterea migrației ilegale, în municipiul Botoșani și municipiul Dorohoi.

Acțiunea s-a desfășurat la data de 12 ianuarie a.c., și a vizat identificarea străinilor care nu respectă regimul legal de ședere pe teritoriul României.

În urma...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Ziua Culturii Naționale/ Președintele Academiei: Eminescu este el însuși, în sine, elogiul și lauda poporului român

Publicat

ziua culturii naționale/ președintele academiei: eminescu este el însuși, în

Publicitate

Eminescu este el însuși, în sine, elogiul și lauda poporului român, afirmă președintele Academiei Române, Ioan-Aurel Pop, într-o declarație acordată AGERPRES cu ocazia Zilei Culturii Naționale, subliniind că este necesar să ne prețuim valorile ”așa cum sunt ele”, să ne cultivăm limba ”ca un fagure de miere” peste tot, în țară și în lume.

”Faptul că sărbătorim cultura de ziua lui Mihai Eminescu nu este o întâmplare. Dintre toți...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

APIA Botoșani dă startul depunerii cererilor de plată pentru Intervenția DR-06, campania 2026

Publicat

apia botoșani dă startul depunerii cererilor de plată pentru intervenția

Publicitate

Agenția de Plăți și Intervenție pentru Agricultură (APIA) Centrul Județean Botoșani informează potențialii beneficiari că, până la data de 3 februarie 2026, pot fi depuse cererile de plată pentru Intervenția DR-06 – Bunăstarea animalelor, Pachet a) — Plăți în favoarea bunăstării porcinelor și Pachet b) — Plăți în favoarea bunăstării păsărilor, din cadrul Planului Strategic PAC 2023—2027.

Completarea și depunerea cererii se face...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe

ACTUALITATE

Zilele Eminescu – Ziua Culturii Naționale la Ipotești. Programul zilelor de 15 și 16 ianuarie 2026

Publicat

concursul de recitare „dor de eminescu”, ediția a treia, în

Publicitate

Memorialul Ipotești – Centrul Național de Studii „Mihai Eminescu”, instituție aflată în subordinea Consiliului Județean Botoșani, organizează, joi, 15 ianuarie, o serie de evenimente dedicate Zilei Culturii Naționale, în cadrul manifestărilor Zilele Eminescu. Programul va continua vineri, 16 ianuarie, cu activități dedicate tinerilor și educației literare.

Ziua de 15 ianuarie debutează la ora 09:30, cu un Te Deum oficiat la Biserica Familiei...

Citește mai mult pe Botosani24.ro

Citește mai departe