Connect with us

EVENIMENT

Cinci apeluri privind apariția unor urși au fost înregistrate de Paște în Harghita

Publicat

Jandarmii din Harghita anunță că în ultimele patru zile au fost primite cinci apeluri prin intermediul sistemului de urgență 112, privind prezența unor urși în zonele locuite.

Potrivit jandarmilor, la patru dintre sesizări s-a intervenit „cu forțe proprii”, fiind semnalată prezența unor urși în localitățile Bălan, Fitod, Ciuboteni, Hodoșa și Liban. Nu au existat persoane rănite și sunt doar pagube materiale. Cel mai periculos atac a avut loc în noaptea de luni spre marți când un urs a rănit grav o vacă.

CITEȘTE ȘI: Trei intervenții ale jandarmilor în Harghita, în 24 de ore, pentru îndepărtarea urșilor

„În data de 26.04.2022, ora 00:55, în localitatea Liban, la kilometrul 32, a fost semnalat faptul că un urs a atacat o vacă. La fața locului s-a deplasat un echipaj format din doi jandarmi din cadrul Detașamentului 4 Jandarmi Gheorgheni, însă până la sosirea echipajului, ursul dispăruse. Din păcate animalul atacat a trebuit sacrificat”, au relatat jandarmii din Harghita.

În toate cazuri în care a fost necesară intervenția echipajelor de jandarmi, patrulele au rămas o perioadă mai lungă în zonă pentru a se asigura că pericolul a trecut și au fost anunțate autoritățile.

De la începutul anului, la Dispeceratul Inspectoratului de Jandarmi Județean Harghita au fost înregistrate peste 50 de apeluri prin care era semnalată prezența ursului în apropierea zonelor locuite. Mediafax

Știrile Romania24.ro pot fi urmărite și pe Google News

Comentează

Lasă un comentariu

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *





Urmăriți Romania24.ro și pe Google News



Dacă ți-a plăcut articolul:


EVENIMENT

Gheorghe Piperea (AUR), semnal de alarmă: Cea mai periculoasă este revenirea la MCV!

Publicat

gh piperea aur.jpg






Europarlamentarul AUR Gheorghe Piperea lansează un avertisment dur cu privire la direcția în care se îndreaptă România, susținând că statul se află „la un moment de răscruce” și riscă să repete erori majore din trecut.

Piperea critică atât clasa politică aflată la guvernare, cât și ceea ce el numește ingerințe externe și interne în actul de justiție, cu accent special pe riscul revenirii la…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

Război deschis la CFR Cluj. Eugen Trică îl atacă frontal pe Nelu Varga: „Nu are nimic din fotbal. Să nu-mi mai rostească numele”

Publicat

nelutu varga.jpg






Conflictul dintre Eugen Trică și Nelu Varga a escaladat după ce fostul jucător și tehnician al CFR-ului a oferit o replică extrem de dură patronului din Gruia.

Liber de contract în prezent, Trică a reacționat vehement după ce Varga l-a catalogat drept „analfabet”, în contextul declarațiilor legate de influența conducerii la meciul Dinamo – CFR Cluj (2-1), disputat la finalul lunii octombrie.

Fost…

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO. Florești își construiește independența energetică printr-un parc fotovoltaic modern. Bogdan Pivariu: Un viitor sustenabil

Publicat

parc fotovoltaic floresti.jpg






Bogdan Pivariu, primarul comunei Florești, a vizitat șantierului viitorului parc fotovoltaic care va asigura independența energetică a localității pentru consumul public de electricitate.

Proiectul va acoperi o suprafață de 3,2 hectare și va avea o capacitate instalată de 900 kW, furnizând energie verde pentru multiple utilizări publice.

Parcul va alimenta cu energie:

  • sistemul de iluminat public;

Citește mai mult pe Cluj24.ro

Citește mai departe

EVENIMENT

VIDEO: Balul Bobocilor 2025 la Universitatea ”1 Decembrie 1918” din Alba Iulia. Cine sunt câștigătorii premiilor

Publicat

video: balul bobocilor 2025 la universitatea ”1 decembrie 1918” din

Universitatea “1 Decembrie 1918” din Alba Iulia și-a desemnat câștigătorii în cadrul Balului Bobocilor 2025. Evenimentul s-a desfășurat sâmbătă, 13 decembrie, la Centrul Multicultural “Gheorghe Șincai” din Alba Iulia.

Au fost câștigate următoarele premii:

Premiul Icon Y2K UAB 2025: Bianca Gabriela Apostu

Premiul Pop Star Y2K UAB: Nicola-Ariana Vlăiconi

În urma sondajului de pe site-ul Alba24.ro,

Miss și Mister Popularitate au fost desemnați Bianca Gabriela…

Citește mai mult pe Alba24.ro

Citește mai departe