EVENIMENT
Cinci militari români, răniţi în Afganistan după un atac cu un dispozitiv exploziv improvizat. Starea răniţilor este stabilă
Cinci militari din Batalionul 300 Protecţia Forţei „Sfântul Andrei”, care se află în misiune în Afganistan, au fost răniţi vineri în timp ce executau o misiune de patrulare mixtă împreună cu militari americani, în zona de responsabilitate, a anunţat, printr-un comunicat de presă, Ministerul Apărării Naţionale (MApN).
Potrivit sursei citate, pe timpul executării misiunii, în jurul orei 12,30, ora României, maşina de luptă de tip MRAP în care se aflau militarii a fost atacată cu un dispozitiv exploziv improvizat.
„Militarilor li s-a acordat primul ajutor şi au fost evacuaţi pe cale aeriană la Spitalul Militar ROL III din Baza Aeriană Kandahar. Cei cinci militari sunt conştienţi şi starea lor de sănătate este stabilă”, se precizează în comunicatul MApN.
Detalii cu privire la identitatea militarilor implicaţi în acest incident vor fi făcute publice, conform procedurilor-standard aplicabile, numai după informarea familiilor acestora.
Conducerea MApN este informată în permanenţă despre situaţie şi urmăreşte cu atenţie evoluţia stării de sănătate a militarilor, se arată în comunicat. AGERPRES
EVENIMENT
FOTO: „Asmara: Bijuteria ascunsă”, prima expoziție de fotografie din Eritreea în România, la Galeriile „Inter-Art” din Aiud
Expoziția „Asmara: Bijuteria ascunsă”, găzduită de Galeriile „Inter-Art” din Aiud, a oferit vizitatorilor o privire asupra frumuseții, culorilor și ritmurilor capitalei Eritreei, statul situat în partea de nord-est a Africii.
Prin ochii unor fotografi talentați din Eritrea, Aiudul a devenit o fereastră către o altă lume – vibrantă, umană și plină de povești.

Expoziția a promovat un dialog puternic între culturi și perspective.
„Expoziția „Asmara, bijuteria…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
Volumul ”Istoria Românilor” a ajuns la Academia Nobel pentru Literatură din Stockholm. Ce spune un istoric clujean
Institutul de Istorie „George Barițiu” al Academiei Române din Cluj-Napoca, cel mai vechi institut de istorie din România, a marcat o premieră absolută.
Astfel, după mai bine de un secol de întârziere, istoria românilor, în varianta în limba engleză, ”History of Romania, Cluj-Napoca, Academia Română, Centrul de Studii Transilvane, 2006 (editori: Ioan-Aurel Pop și Ioan Bolovan)”, a ajuns la renumita…
Citește mai mult pe Cluj24.ro
EVENIMENT
Ministerul Educației: Studiile în programele de licență cu dublă specializare se reiau din anul universitar 2025-2026
Studiile în programele de licență cu dublă specializare se reiau din anul universitar 2025-2026. Anul universitar 2025-2026 marchează reluarea studiilor în programele de licență cu dublă specializare, atât în specialitate, cât și didactică, după mai mulți ani de întrerupere, prima generație de studenți fiind admisă în sesiunile acestui an, au transmis reprezentanții Ministerului Educației.
Potrivit unui comunicat al ministerului, procesul Bologna a demarat în anii ’90,…
Citește mai mult pe Alba24.ro
EVENIMENT
FOTO-VIDEO Eveniment aniversar: 13 ani cu Garda Apulum. Spectacol de reconstituire istorică, la Alba Iulia
Un spectacol de reconstituire istorică antică susținut de Garda Apulum la Alba Iulia are loc sâmbătă, de la ora 13:00, în fața Porții IV a Cetății Bastionare Alba Carolina, pentru a marca 13 ani de la înființarea trupei de voluntari albaiulieni care readuc la viață perioada antică a orașului.
Proiectul de reconstituiri istorice antice a debutat la 26 octombrie 2012, sub coordonarea Muzeului Național al Unirii Alba Iulia, când Legiunea XIII Gemina „s-a întors acasă”, în…
Citește mai mult pe Alba24.ro

